Българският фолклор

Модератор: scleri

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Българският фолклор

Мнение от Гео, граф »

Признавам, че знанията ми за фолклора не са най-силната ми страна, но все ми се ще да научавам по нещо ново. Тук сме се събрали хора от различни краища на България и би било любопитно да си разказваме как едни и същи празници се празнуват по нашите родни места, какви са обредите и традициите, гозбите и песните ... Страната ни е малка, но изключително богата със седемте си музикални области и с интересните си обичаи ! :arrow:

Аз съм родена в Разлог, макар че не съм живяла дълго в това градче ( родителите ми са работили там по разпределение ). Пазя ярки спомени от детството и винаги на 1 януари се присещам за старците или чаушите, както им казват в пиринския край. Традицията вероятно съществува откакто го има Разлог ( Мехомия ) - към XI век. Днес Уикипедия го нарича Новогодишен карнавал, което на мен ми звучи направо нелепо.
Целият град се подготвя за този ден от дълги месеци. Всеки участник има специфично място и роля, като в спектакъла участват основно млади мъже и момчета. Традиционния костюм се изработва от специално подбрани и внимателно обработени кози кожи с възможно най-дълъг косъм. Маската за главата е конусовидна и може да стигне до 2 метра, не е нужно да е сложна, важното е да е страшна. Модерна измислица са рогата, перата и цветните финтифлюшки, които се забелязват напоследък. Атрибут към костюма често е 1-2 метров камшик с вълнено топче ( пУше ) накрая, с който се налагат за здраве непредпазливи зрители или цял сноп вълнени или кожени фитили, закачени на дръжка. ЗвОнците, които се закрепват на колан на кръста ( да не се бъркат със звънци ), също са специални - дълги, конусовидни, рядко тумбести като родопския чан, със остър, еклив звук, по 3-4 кг единия, се слагат поне по два отпред и два отзад. Да скачаш и танцуваш с тях почти целия ден си е истинско изпитание. Всяка махала има свои чауши - Дъгата маала, Крапата маала, Вароше - които се придвижват като шествия, непрекъснато играейки хора, обикаляйки дом след дом и попийвайки си, накрая се събират на площада. Задължително има поне една ''мечка'' от всяка махала, тя танцува, гази против страх, търкаля се по земята, плаши децата и най-често се придвижва на задни крака. Който има, облича характерната за града носия. Женската най-често е червена, с извезана на ромбове престилка ( цадилка ) и червена, бяла или зелена дълга забрадка-шал. Мъжката е особено богата или поне мен ме впечатлява повече - доста прилича на северогръцката - бели панталони и поличка, бели навуща с черни гайтани и пушета по тях, бяла риза и специфичното възкъсо палте със срязани ръкави, което така и не знам как се казва, и то богато украсено с гайтани. Целта на цялата дандания е със страшния си вид и танци да бъдат изгонени злите духове, лошите сили, караконджули и всякаква подобна паплач, езически обичай, който има тракийски корени според етнографите ... Голяма дивотия !!!

Така изглеждат традиционните разложки чауши или стАрци, много са красиви :!:

Изображение

Изображение

Скоро си говорихме с брат ми за кукерският обичай в Разлог и той ми каза нещо, което не знаех и което ме изненада. Изначалния смисъл на чаушите може да бил е гонене на духове и зли сили, но реално те са се занимавали с ... охрана :hmmm: . Както вече обясних, всяка махала си организира хората - ергените и момчетата са чауши, но останалите далеч не са само зрители. Жените, малките деца, по-възрастните семейни хора, облечени в носии, се вихрят по пътя на шествието до чаршията. Пристигайки там обаче няколкото махленски хорА не се сливат веднага в едно - предстои състезанието за най-хубави костюми, най-големи звонци, най-буйно хоро и през цялото това време чаушите охраняват своите хора, като обикалят и не позволяват смесване. За целта активно използват споменатите бичове с топче на върха. Повярвайте, много боли ! Накрая разбира се всички хора се обединяват и веселбата продължава до тотално окапване на участниците :sdovolen: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Българският фолклор

Мнение от Гео, граф »

Лазарица

Днес православието отбелязва възкресението на Лазар. Заедно с това в основата на фолклорния празник лежи също идеята за прехода от смърт към живот, от зима към пролет. Лазаруването е стар женитбен обичай, за който се смята, че е свързан с праславянската общност. Освен това той е и стопански обичай, утвърждаващ едновременно плодородието и продължението на рода - и до днес лазарските обичаи в Средна и Западна България изискват лазарките да обходят нивите, полята и горите.
В българската народна митология Лазар заповядва на горите и шумаците. Той сече с брадва дърветата и прави ниви за оране, отвоюва пространства за човека от хаотичния свят, като по този начин създава ред. Самият Лазар е олицетворение на границата на земния и отвъдния свят. Затова в събота се прави и Лазарова задушница.

Вероятно заради фолклорната връзка на Лазар с дървото и Радичков е качил героя си на кичеста круша, отрупана с бял цвят, като с пуканки и в процеса на писането на пиесата въпреки увещанията на Методи Андонов, Апостол Карамитев и Григор Вачков, все не успява да го свали оттам.
Ето и неговите думи:

„Човекът обаче не искаше да слезе от дървото. Пиесата пишех за артиста Григор Вачков, с него често разговаряхме, той постоянно ме питаше какво става с дървото, докъде съм стигнал и ако действително той ще играе тази роля, то през цялото ли време наистина ще трябва да остане да виси в дървото. Обещавах му, че ако успея, ще го сваля по някое време на земята. При разговори имам един недостатък, много лесно и бързо се поддавам на чуждо внушение и дори когато чувствам, че трябва да се съпротивявам отчаяно, най-неочаквано отстъпвам или се предавам. Този си недостатък обаче възстановявам бързо, достатъчно е да преспя и да седна на другия ден пред мизерията на собствените си сюжети върху писалището. Вечер обещавах на Григор Вачков да сваля сиромах Лазар от дървото, сутрин обаче за нищо на света не можех да го сваля долу. Това продължи дълго, на края оставих работата недовършена, като се надявах, че ще дойдат по-добри времена. По-добри времена обаче няма, историята бе влязла в сляпа улица без изход. Изоставих човека в дървото и се захванах с друга работа...”

[video][/video]
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Българският фолклор

Мнение от Гео, граф »

Цветница или Връбница се празнува в неделя след Лазаровден. Смята се, че на този ден Исус Христос влиза на магаре в Ерусалим, посрещнат с радост от хора с палмови клони в ръцете си. Православната традиция в България е избрала за този празник клонка от върба. В нощта преди нощното бдение тези клончета се осветяват в църквата и на сутринта се подаряват на вярващите. Всеки носи в къщата върбови клонки, плете от тях венец и го закача на вратата за здраве, против зло и болести. Този венец се изгаря едва след година. В някои райони на България е известен обредът "кумичене". Младите момичета, вече отпразнували навечерието на Лазаровден, се събират до реката. Всяка носи със себе си венеца от върбови клонки и специален обреден хляб "кукла". Тя поставя всичко това на дъска и я пуска в реката. Момичето чийто венецът плува най-отпред пред всички става "кума" и повежда хорото до дома си.

Честит празник на всички с цветни имена и на всички цветари !!! :sflower: :ssun:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
denitsavm

Re: Българският фолклор

Мнение от denitsavm »

Гео, аз да се престраша да пиша :angel2: , с интерес чета :nod: Нали съм градско чедо, такива работи не съм виждала, за някой съм чувала, но не и в такива подробности ... много полезно за мен :tzvetentze:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Българският фолклор

Мнение от Миша »

denitsavm написа:Гео, аз да се престраша да пиша :angel2: , с интерес чета :nod: Нали съм градско чедо, такива работи не съм виждала, за някой съм чувала, но не и в такива подробности ... много полезно за мен :tzvetentze:
Ако вчера беше дошла у нас,щеше да видиш лазарки,всяка година при нас момиченцата от шести клас се разпределят на групи и обикалят селото,дойдоха и в нашия дом ,според поверието дом,в който запеят лазарки,ще е честит цяла година :ieeee: :stiskam: Жалко,че не ги снимах,с шопските носии и плетени кошници,с венчета от върба и цветчета в косите ,и пълни кошници с яйца ,харесвам я тази традиция,толкова ми беше странно като дойдох от София и разбрах,че тази традиция тук продължава да се спазва, надничам всяка година да видя кога ще дойдат и в нашата къща .Момичетата още от началото на годината започват да учат песните за Лазаровден,търсят се кошници от бабите,позакърпват се носиите ,учителката по музика е инициатор ,дано традицията продължи и след като се пенсионира :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Българският фолклор

Мнение от rumivarna »

Ето ги лазаките у нас :D Изображение Изображение Изображение
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Българският фолклор

Мнение от denitsavm »

Ами да беше казала, щях да дотърча :nod: Догодина :stiskam:

Ето и при Руми ... А при нас няма :snif:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Българският фолклор

Мнение от Миша »

denitsavm написа:Ами да беше казала, щях да дотърча :nod: Догодина :stiskam:

Ето и при Руми ... А при нас няма :snif:
То аз тази година за малко да ги изпусна :oops: ,бях се улисала,като никоя друга година ,но Блу остана ей така :shock: като ги видя ,чак забрави,че носи фотоапарат,сети се едва ,когато си бяха тръгнали .Догодина да си знаеш,у нас си на Лазаровден :liubov2:,по-близо е отколкото при Руми :mrgreen: .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
denitsavm

Re: Българският фолклор

Мнение от denitsavm »

Направо си ви представих улисани в китки и с лазарки :ieeee: А всъщност какво правят лазарките като дойдат2 А торбички с лакомства не им ли давате?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Българският фолклор

Мнение от Миша »

Пеят песни,благославят дома и си тръгват с яйца и с някоя паричка ,а при мен ,понеже съм на края на селото,лазарките вече са попрегракнали :dovolen: ,но си изкарват репертоара :liubov2:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”