Хампи-Градът на славата

Модератор: scleri

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Хампи-Градът на славата

Мнение от Миша »

Хампи,столицата на най-могъщата индийска империя.В превод името на градът означава"Градът на славата" Почти 30 -те квадратни километра каменни руини и сега впечатляват с невероятните си мащаби и строително майсторство .Градът е в разцвета си 14 до средата на 16 в,тогава Хампи се превръща в център на изкуството,строителството,литературата.В основата на тогавашните постройки лежат руините на древни строежи,все още има доста спорове за това от кога да бъдат датирани първите постройки

Изображение

Изображение

Цялото място е крайно необичайно,пейзажът силно напомня на място,сполетяно от някаква странна катастрофа,натрошила и натрупала огромни скални маси в невероятен безпорядък

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Старите летописци твърдят ,че Хампи с право можел да съперничи по слава на Рим,а храмовете му дори го задминавали по майсторство на изработка.Днес на територията на Хампи могат да се видят руините на над 300 храма,множество дворци и обикновени постройки.За съжаление по време на мюсулманската инвазия през 16 век повечето храмове и дворци били разрушени и сега можем само да гадаем какво е представлявал в действителност славният древен град.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение


Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Хампи-Градът на славата

Мнение от Миша »

Хампи е място на древни легенди ,по стените на храмовете все още се виждат множество сценки,които разказват древния епос Рамаяна,легендарните битки между богове,демони и героични царе,властвали над света повече от 10 000 години


Тук е мястото,където е живял Рама,след като бил принуден да откаже престола.Тук той приел помощта на ванарите(хора-маймуни)предвождани от цар Сугрива и неговият пълководец Хануман,които му помогнали да върне жена си Сита,отвлечена от демона-цар Равана.Дълго Рама търсил жена си и никой не можел да му каже къде е,докато не срещнал човекът-лешояд Сампати.Крилете на Сампати били изгорени,но зренето му останало силно ,така той погледнал в далечината и съзрял Сита,затворена сред красивите градини на остров Ланка(Шри Ланка)

Сугрива праща армията си от ванари начело с Хануман,но достигайки южния бряг,те не намират начин да прекосят океана и остават на брега.Тогава Хануман уголемява тялото си и прескача водната пустош,приземявайки се на планината Трикута.Оттам той можел да наблюдава целия остров и вижда прекрасната Сита ,пазена от отвратителни демони с животински лица.Приемайки образа на маймуна,Хануман се спуска при Сива и й предава посланието на Рама.Докато говорят,идва Равана,и залавя Хануман.Хануман е осъден на смърт,но пратеник на боговете уговаря демонът Равана,че е недостойно да се убива посланик,Равана обаче решава да се подиграе на Хануман и му подпалва опашката.Разгневеният Хануман се смалява и се измъква от оковите,скача от покрив на покрив и подпалва града,после отново прескача океана и донася на Рама известието от неговата любима.Битката за освобождаването на Сита е страшна,намесват се дори боговете с летящите си колесници и огнени стрели.Бог Индра на страната на Рама,а злите богове на страната на демона Равана.Рама нееднократно отсичал главата на Равана,но тя отново пораствала,демонът изпращал стрела след стрела с глави на лъвове и тигри,отровни змии и други влечуги,а стрелите на Рама били сякаш от слънцето и звездите,те поглъщали змиите и лъвските глави в огнени кълба.В най-тежкия миг бог Индра се притекъл на помощ ,предоставяйки летящата си колесницата на Рама.Рама взел стрелата на Брахма,в края й вместо пера бушували ветрове ,а острие били слънцето и звездите.С тази стрела той пронизал пъпа на Равана и демонът умрял.


Летящата колесница
Изображение


Изображение

Храмът на Хануман
Изображение
предводителят на хората-маймуни Хануан
Изображение
Гилгамеш
Изображение


И отново познатите каменни блокове,перфектно подредени
Изображение

И невероятните колони,които напомнят съвременното строителство или иначе казано "древен пълзящ кофраж" :lol: :lol:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"водохранилището"
Изображение

храмове на най-неочаквани места
Изображение

Изображение

Изображение

и интересни каменни елементи
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Градът на славата е приютил храмовете на боговете,имперски дворци,Лотосовия дворец,Храмът на пеещите колони,тук са и местата на свещените слонове,редица мюсулмански храмове,руините на древни жилища....Едно невероятно място,за съжаление общо взето неизвестно и пренебрегвано.Последните няколко години обаче градът е поставен под закрилата на Юнеско и постепенно започва реставрирането му.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Хампи-Градът на славата

Мнение от Миша »

[video][/video]
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Хампи-Градът на славата

Мнение от Blue sky »

Мише, поразена съм, идея си нямам, как така изобщо не съм чувала за това място :shock:
не знам какво впечатлява повече, дали постройките, или релефът наоколо, ето тази гъба е просто смразяваща някак

Изображение

мястото действително видимо е по-древно от средните векове и като гледам такива фини елементи, детайли, костюми, стени и прочие, абсолютно винаги неизбежно се ядосвам на невероятната тъпота на официалната наука :evil: :twisted:

благодаря ти, че споделяш тези пътешествия с нас :gush: :tzeluvka: :liubov:

а легендата ме накара да си припомня тази книжка и колко часове съм прекарала с нея
- не съм я прелиствала поне от 20 години, а корицата й изведнъж изскочи пред очите ми, трябва да си я потърся, къде ли прашасва :evil:

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Хампи-Градът на славата

Мнение от Миша »

Любимата ми книжка от детството,пътувах и аз с Юдищира и Арджуна,и с пакостливия Бхимасена,скоро и аз я поизбърсах от прахоляка. :D
А легендата така съм я осакатила :evil: ,но е много трудно да предадеш цял един епос в десет изречения

Ето тези снимки ме накараха да търся Хампи,това е съвсем различен строеж от всичко останало .

Изображение
Изображение

И наистина тук има много загадки,има и следи от разтопяване,и невероятно идеално полирани повърхности,редом до абсолютно груба обработка.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Хампи-Градът на славата

Мнение от Миша »

Ето такива елементи например все още нямат обяснение,поне така пишат
Изображение
какно и перфектния строеж на водохранилището",което е съвсем различно от останалите грубо издялани камъни
Изображение
Изображение
Ето и тук,перфектно полирани еллементи ,вградени в грубия строеж
Изображение

и пак кръгове
Изображение

полировка
Изображение

Изображение

Изображение

интересни камъни
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

лунен пейзаж
Изображение

Изображение

Изображение
вътре в храмовете
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

невероятно
Изображение

и изящно
Изображение

повечето снимки са оттук
http://fotki.yandex.ru/users/saleykin/a ... 455/?&p=15" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Хампи-Градът на славата

Мнение от Blue sky »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: нямам думи :shock: :shock: :shock: това са видимо, съвсем отделни цивилизации и си права за странния градеж :shock:
някой няма ли все пак някаква датировка на това древно чудо
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Хампи-Градът на славата

Мнение от Миша »

Това е Индия,тъмна Индия,кой ще обърне внимание на тези неща.Това,което аз намерих като датировка е 12 век,според някои 9-10 в.Легендите пък обясняват как Рама е властвал 10 000 години :D
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Хампи-Градът на славата

Мнение от Titi »

Миша, правиш дните ми цветни и интересни, а и на всичко отгоре общата ми култура все повече се повишава, следвайки те от тема в тема. Благодаря :tzeluvka:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Хампи-Градът на славата

Мнение от Миша »

Вчера мернах по ТВ-то филм-приказка с Джеки Чан,сниман в Хампи,така като чета обещава да е интересен," The Myth"

http://www.zamunda.net/details.php?id=91797&hit=1" onclick="window.open(this.href);return false;
[video][/video]
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”