Рапа Нуи

Модератор: scleri

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Рапа Нуи

Мнение от Миша »

или Великденският остров,всички го знаят,но дали знаем всичко?

Това е може би "най-разбулваното" място на света,но тайните му продължават да бъдат скрити.Периодично в печата се появяват съобщения за разбулването на поредната загадка,само за да бъде отречена след известно време.

Изображение

Интересно е как е бил заселен този остров,при положение,че най-близката земя е на разстояние 2600 км,остров Питкейрн,и на 3700км от най-близкия континент-Южна Америка . Официалната версия-преди стотици години малка група полинезийци с канута пресекли Тихия океан и се заселили на Рапа Нуи.Тук те изработвали своите моаи,огромните каменни статуи,някои високи до 9 м и тежащи над 80 тона. Те са издялани от вулканичната туфа на острова,мъкнали са ги с километри и след това ги изправяли върху грамадни каменни олтари, наречени аху.Над 200-те моаи са разположени така,че да гледат към острова,с гръб към океана,стоят сякаш сърдити на огромната водна пустош,която заобикаля острова .В каменоломните лежат още стотици статуи,една от които е с височина цели 20 м.Основно споровете са за това как са били придвижвани и изправяни моаите,как после са слагали огромните шапки ,както и каква е причината,довела до гибелта на тази цивилизация.Ето тук може да прочетете повече
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0% ... 0%BE%D0%B2" onclick="window.open(this.href);return false;
http://idi.bg/blogs/view/blog/594" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

Аз обаче ще пиша за нещо друго,което на мен ми направи впечатление,и което почти не се споменава ,когато се пише за Великденския остров.

Преди това малко снимчици,обичам да гледам колко способни са били диваците и как изпод неуките им ръце се раждали така добре изглеждащите статуи. :D
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето така се работи :D
Изображение

каменоломни
Изображение

общ вид
Изображение


Това,което малко хора знаят,е че тук,на Великденския остров,е създадена единствената писменост в тази част на света,писмото Ронгронго,за съжаление все още неразчетено.Странна е приликата с друга писменост,тази на Мохенджо Даро,тайнственият град на мъртвите в Индия.Но тях ги дели не само огромното разстояние,делят ги хилядолетия.Според науката Мохенджо Даро е съществувал преди около 5000 години,а Великденскят остров е населен според най-разпространените версии около 800 г след Христа.Дали става дума за просто съвпадение,или за нещо друго,дано някога разберем.
ронгоронго
Изображение
интересни фигурки представляват буквите в това писмо-летящи човечета,странни двуноги същества,лодки,спирали и много други

Другото интересно нещо на Великденски остров са петроглифите,разпръснати по целия остров,при това на животни,които никога не са населявали острова или пък напр. на човек с клюн на птица,държащ кръгъл предмет в ръце
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Още по-странни са фигурките,намерени в каменоломните
Изображение

Изображение

Изображение

Мнозина се питат,с какво е облечен този моай
Изображение

и защо ето този е с негроидни черти
Изображение

или пък какъв е ето този брадатко
Изображение



Загадките продължават....
Моаите не са най-голямото предизвикателство ,което трябва да бъде разгадано,тези мегалитни стени също са една голяма загадка.От кого ли са се отбранявали древните и защо им е било нужно да строят тези огромни каменни стени,след като целият остров е един огромен лабиринт от пещери,предлагащ отлично укритие.За съжаление обаче от тези стени е останало много малко

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
още една загадка,така наречената "лодка"
Изображение
според някои това е основа на жилище,в дупките са се поставяли пръти,а отгоре се е строяло жилището.Но пък според друга теория жителите са обитавали огромните лабиринти от пещери .

А ето това е "пъпът на света",най-кръглият камък на света според островитяните

Изображение

Но пък тези от Коста Рика сигурно биха протестирали :lol:
Изображение
Видео


Съвременният Рапа Нуи
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
http://sergeydolya.livejournal.com/37946.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Дано разходката ви хареса,независимо от моите волни съчинения :tzvetentze:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Рапа Нуи

Мнение от Blue sky »

разходката е уникална :nod: , видях неща които незнаех, явно тайните на този остров са просто безбройни :shock:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Рапа Нуи

Мнение от Titi »

Незнам как съм пропуснала тая тема, Миша - огромно благодаря за толкова интересно поднесения материал. Даже два пъти се върнах да го прочета, за да се насладя на всички снимки и информация :tzeluvka:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Рапа Нуи

Мнение от Миша »

На мен огромно впечатление ми направиха мегалитните блокове ,както и описанието ,че между тях не може да се вмъкне острие на нож,но не можах да намеря какво тегло са.Но вече на толкова места се натъквам на това описание,не е само Перу,подобни строежи има в Индия,Япония,Малта,Шри Ланка,кой знае на колко още места. :hmmm: Помагайте :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Рапа Нуи

Мнение от Blue sky »

аз като ги видях тези мегалитни блокове, бях много поразена - те са точно като тези в тиахуанако, за момент мислех че гледам снимка оттам
а че на великденските острови е имало такова нещо, никога не бях чувала :nod:
изглежда, модата в строителството е била такава :mrgreen: колко му е да ги напаснеш тия блокове :lol:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1360
Регистриран на: Май 2, '10, 18:53
Местоположение: до Пловдив
Обратна връзка:

Re: Рапа Нуи

Мнение от ZAPLESKA »

навремето ми беше попаднала книга на Тур Хейердал и бях много впечатлена от постиженията му и доказателствата как с такива елементарни средства е възможно да се прекосят такива разстояния и буквално да се обиколи земята по вода само с помоща на природата а защо не и по въздух?
ИзображениеИзображениеИзображение
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”