Доматите ми 2018

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

valerko
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 22, '18, 12:35

Доматите ми 2018

Мнение от valerko »

Привет земеделци, не се смейте на въпросите на невежата, бъдете снизходителни, това ще ми е второ садене на домати. Ще се радвам на всякакви съвети и предложения. Благодаря на отзовалите се.
1. Ще садя домати в едно село на 15-тин км от Драгоман, а както знаете това е най-студения град. Миналата година садих готов разсад на 23.05., трябваше по-рано. Така де, зависи от температурите. Първите 2 домата от 40-50 корена откъснах на 8.08.2017, четири дни по-късно още 3 бр. Късничко ми се вижда.
Въпрос: По колко стръка домати слагате в гнездо, из темата на снимки и клипове ми се видя, че са по един, аз слагах по 2, сигурно зависи и от сорта домат де? През какво разстояние, аз слагах лани през около 30-40 см.
2. Разсада разбрах, че ако ще се сади на полето се прави в края на февруари за да има 65-70 дни да поникне, заякне и да се разсади при подходящо време.
Въпрос: За всеки случай на 14.01.съм засял в апартамента в сандъчета около 40-50 семки, ще засея пак толкова в началото на февруари. Рано ли е, добре ли е, късно ли е, в една агроаптека ми казаха за края на февруари? Дадоха ми и течна тор, тя пък кога се слага?
3. След като станат на 2-4 листа мисля да ги пикирам в чашка от кафе /тия от машините, по-големшките/ мисля около 200 мл са. И там да си расте до саденето в градината.
Въпрос: По колко стръка да пикирам в чашка, или в кофичка от кисело мляко е по-добре? Ще седят до прозореца, през 3-4 дни ще ги въртя да не се кривят към светлината и може да им спра парното....така ли трябва?
4. Миналата година в най-обикновена евтина пръст купена от Липненски сях, верно доста късно беше и до началото на май бяха около 10-12 см високи и въобще не ползвах тоя разсад, а в една командировка от Цалапица, Пловдивско си купих 40 стръка готов за садене разсад и станаха страхотни домати, розов стар домат, каквото и да значи, така ми каза лелята. Най-големия беше 630 гр.
Въпрос: Каква пръст да взема за разсада, марка, производител, откъде, Сортови семена са ми наблизо? Пръска ли се с нещо, дадоха ми едно май Нуреле се казваше, за мушички и други гадове, сега трябвало да се пръска с него, аз пък не запомних как се разрежда?
5. Предполагаме, че вече съм насадил доматето в градината, колци и мрежа съм турил отгоре, полял съм, цръцнал съм, измил съм бурканите.
Въпрос: С какъв препарат и кога се пръска за разни болежки, мана, струпясване и т.н. Миналата година пръсках със Скор, мисля, месец след зсаждане, после с Децис. Добре ли е, да сменям ли? Бордолезовия го отписваме, че е мърлява работа.
6. Предполагаме, че вече сме есента, набрал съм 2-3 тона домати, затворил съм около 1500 буркана и искам да си отделя семе. И тука вече ще ме оплюете...поръчал съм от Алиекспрес над 10 сорта семе, професионално уж, от 4 сорта имам нашенско от комшиите, от Цалапишкото също заделих. От китайското миналата година поръчах едно бонзай, това се скъса да ражда, над 30 домата имаше на корен, точно като тия консервните, едри и на всичкото отгоре вкусни.
Въпрос: Една баба ми каза, че за семе от домат се взима най-долния добре узрял домат, така ли е? Аз отделих от най-долния, обаче го обрах полуузрял и домата узря в апартамента и тогава му взех семето. На друг сорт пък взех отгоре от узрял, не беше най-долния. И двата поникнаха, обаче дали ще се развиват добре, дали ще дават добър плод?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Доматите ми 2018

Мнение от Миша »

Валерко, добре дошъл!
Ето тук имаме такива теми , може да попрочетеш и да си задаваш поетапно въпросите, няма как да ти се отговори накуп на всичко, което си питал, всъщност мога да навхърлям някакви отговори, които обаче няма да ти свършат работа.

Накратко за сега- при вас е студено, много трудно ще откъснеш домат преди август, особено с дистанционно отглеждане. Във вашия край слани падат до края на май, така че си предвиди разсада да стане след средата на май, февруари е много рано, средата на март е подходящо време за засяване, не е добре да се сади стар разсад, най-добър е когато главния корен достигне дъното на кофичката, без да се навие, чашки от кафе са малки за пикиране на домат, особено ако е засят рано
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”