Пролетна сеитба 2015

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Пролетна сеитба 2015

Мнение от daxc »

nadin написа:Когато няма допълнително осветление е по-добре разсадите да са на хладно отколкото на топло. Така няма да се издължават.
Прозореца не е достатъчен за това време на годината трябва изкуствено осветление.
Какво разбираш под хладно? При спрян радиатор на парното , температурата не може да падне по-малко от 20"С.
За допълнително осветление предвиждам да включа над разсада 2 нощни лампи. Има ли значение вида на светлина ( дали ще бъде студено бяла - лед или жълтеникава от нажежаеми или енерго спестяващи крушки )? При вторите ме притеснява топлината която отдават.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Пролетна сеитба 2015

Мнение от nadin »

аз понеже нямам допълнително осветление съм държала рано поникнали разсади и около 10 градуса. При тези температури спират да растат но не се издължават и не гният стига да не е мокра пръстта . За допълнително осветяване има май специални крушки с червено синя светлина. Накъде другаде май в темата за доматите ги бяха обсъждали. Обикновените крушки не са много подходящи щото топлят много а дължината на вълните не е подходяща. Но виж потърси имаше теми където се обсъждаха тези неща.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Пролетна сеитба 2015

Мнение от Миша »

daxc написа:
nadin написа:Когато няма допълнително осветление е по-добре разсадите да са на хладно отколкото на топло. Така няма да се издължават.
Прозореца не е достатъчен за това време на годината трябва изкуствено осветление.
Какво разбираш под хладно? При спрян радиатор на парното , температурата не може да падне по-малко от 20"С.
За допълнително осветление предвиждам да включа над разсада 2 нощни лампи. Има ли значение вида на светлина ( дали ще бъде студено бяла - лед или жълтеникава от нажежаеми или енерго спестяващи крушки )? При вторите ме притеснява топлината която отдават.
За да има ефект ти трябват точно определени качества на светлината ,растенията обикновено имат нужда най-вече от синя и червена светлина ,доосветяването става със специални лампи с подходяща цветна температура ,които трябва да бъдат и на определено разстояние от светлината,малки разсади държа на около 5 см от лампите
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Пролетна сеитба 2015

Мнение от Noel »

Космоса от Морган дето накупихме,мислите ли да му правите разсад или направо в градината?
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Пролетна сеитба 2015

Мнение от Миша »

Космосът трудно понася пресаждане,може да го засеете в отделни съдчета,без пикиране,които после да прехвърлите внимателно в градините
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Пролетна сеитба 2015

Мнение от МГХ »

Той и в градината си никне без проблем.Но и аз мисля да опитам в чашки от безалкохолно по две семенца и после внимателно в градината . :nod:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Пролетна сеитба 2015

Мнение от Noel »

МГХ написа:Той и в градината си никне без проблем.Но и аз мисля да опитам в чашки от безалкохолно по две семенца и после внимателно в градината . :nod:
от едната порода имам 50семенца,ще ръсна в градината,другото както казвате.
Тъкмо ще има за раздаване :nod: Благодаря :liubov:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Пролетна сеитба 2015

Мнение от Tanet »

Хора, засяхте ли петуниите или още не? Също имам и семена от ехинацеи ама мисля като направят нашите разсада за пипера да ги сложа в един отсек - малко като кукувица друг да ми ръти и мъти семките , ама понеже те постоянно отвиват, завиват плевят та мисля добре ще им е, вкъщи заради котето ще ми е по-трудно с повече разсади.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Пролетна сеитба 2015

Мнение от МГХ »

Моите петунии на остъкления балкон поникнаха.Не знам защо никнат там като е 10-15 градуса , а в стаята на 22 градуса не щат.Може би все пак е заради влагата там.Приготвих де са сея другата седмица още неща.
tonisole
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Фев 3, '15, 10:43

Re: Пролетна сеитба 2015

Мнение от tonisole »

Вече насадих пробно някои от семената. Повечето поникнаха- повечето видове петунии, циганчето, две от винката. Най-бързо поникнаха мимулуса /микс/ и никотианата /микс/. Като цяло засега вървят добре /малко издължени разбира се, но ги пренесох без винката и циганчето в остъкления салон/ и засега като цяло са добре.
Тези дни до началото на март ще засея втора партида и ще видя от коя партида ще съм по-доволна.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”