Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от kali »

Изобщо вкоренителят не е задължителен, goodwish!! Не заблуждавайте хората и не правете толкова сериозна реклама на фирма. /там ли работите?/ Аз си захващам рози и различни храсти без вкоренител и имам 90% успех, а не отпад.
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от vili_assenova »

много ми се щеше да си захвана от резници зокум, обаче- от есента още от септември накиснах едни екземпляри във вода- киснаха, киснаха, а от корен ни помен. След около 2-3 месеца киснене и чакане, ги топнах в малко вкоренител на прах, боцнах ги в саксия и пак чакам- така и до сега- седят и не помръдват- никакви признаци на живот, но пък и листата не им опадват. Дали имам някакъв шанс, или да се запътват към кофите?

Изображение

поливам иначе чат- пат листата седят твърди; дали пък с найлонче нещо трябваше да завия, за по-висока влажност???
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1682
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 233 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от darina1960 »

vili_assenova написа:много ми се щеше да си захвана от резници зокум, обаче- от есента още от септември накиснах едни екземпляри във вода- киснаха, киснаха, а от корен ни помен. След около 2-3 месеца киснене и чакане, ги топнах в малко вкоренител на прах, боцнах ги в саксия и пак чакам- така и до сега- седят и не помръдват- никакви признаци на живот, но пък и листата не им опадват. Дали имам някакъв шанс, или да се запътват към кофите?

Изображение

поливам иначе чат- пат листата седят твърди; дали пък с найлонче нещо трябваше да завия, за по-висока влажност???
Аз също съвсем аматьорски съм си захващала зокум, но съм стигнала до едно такова заключение, че резници трябва да се вземат най-късно до м.юни - юли. След това вече не пускат коренчета. Стоят си така във водата и изгниват. Да не те разочаровам, но като ти гледам растението - мисля че нищо няма да се получи. И все пак-поизчакай го още малко... :daaa:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от Lizi »

Според мен отдавна са се запътили към кофата .
Аз успешно вкорених тази зима от Дара изпратени резници от зокума с шарени листа и вече го засадих. :gush: :tzeluvka:
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от isa »

В тази саксия най-много 4-5 резника трябва да има , първо. Второ пръстта трябва да е по- пясъчна, като гледам е много лека, пухеста. Трето остави на всеки резник само 1 двойка листа и ги срежи с ножица на половина.Четвърто струва ми се, че върховете на резниците са прекалено млади, толкова зелени резници , които не са вдървенели са подходящи за вкореняване през пролетта, а есента е трябвало да вземеш по -зрели, леко вдървенели клонки. Шесто, след като са в саксия , в стая си е направо задължително да сложиш отгоре срязана бутилка, по-лесно е от найлон. В нета има доста снимков и не само материал -Напиши в Гугъл "вкореняване на резници" и дай на изображение, ще видиш нагледно :nod:
На последно място, по цвета на листата ми се струва, че вече са заминали, но все пак изрежи листата, разреди резниците в саксията,смени почвата, а останалите пак с изрязани листа върни в чаша с вода като във водата може да сложиш 1-2 въглена, ако има от къде да вземеш. Ако не стане нищо, напролет или наесен с песен...... :tzvetoman:
Titania
Виенско кафе
Мнения: 460
Регистриран на: Фев 6, '13, 21:07
Местоположение: Варна/

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от Titania »

И аз съм пробвала олеандър есента , но за разлика от розите не ми се е получавало.
Стоят си зелени цяла зима и на пролет изсъхват.Затова пък късна пролет и лятото
няма проблем.Останало ми е някакъв спомен че оптималната температура за вкореняване е 22градуса.
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от vili_assenova »

момичета, благодаря в за съветите, явно въпреки мераците ми от тая порция няма да излезе нищо, но нищо де, ще се пробвам напролет пак; надежда ми даваше това, че не им опадат листата и някак не изсъхнаха толкова месеци..ама карай
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от vili_assenova »

мдааа, всичките отидоха в кофата- престраших си та извадих едно- ми то почерняло.. и така едно след друго..а освен всичко друго бях им скълцала и долната част на стебълцето, и във вкоренител на прах ги топнах. :cry: Само едно със шушулка си оставих от целия погром, че не е почерняло, ама едва ли и то да оцелее, язък. Карай, да ми е обица на ухото, пък и други да не ми повтарят мойта грешка поне..
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от wrong dreamer »

Информирай се как се ползва хормонален вкоренител. Кората се обелва без да нараняваш стъблото с ножа, а може и само да се повдигне. Трябва да обхване поне една пъпка. Трябва да не е зелена
/виж етикета, защото са 3 вида: за зелени, храсти и за дървесни/. След като потопиш в прахчето, постави резника в ямката, но не го забивай, за да не избършиш хормоните. Поливките са както при вкоренени вече растения. От изключителна важност е "цитирам" isa
Трето остави на всеки резник само 1 двойка листа и ги срежи с ножица на половина.Четвърто струва ми се, че върховете на резниците са прекалено млади, толкова зелени резници , които не са вдървенели са подходящи за вкореняване през пролетта, а есента е трябвало да вземеш по -зрели, леко вдървенели клонки.
Верно че не е задължително с вкоренител, но има растения които са по трудни/има и хора на които им е потрудно/и това помага много.
Ако го правиш напролет, можеш да поливаш с вода в която има накиснати за 7-8 часа, върбови кори. Те също изпускат ауксин.
Това е за оландъра - за други растения трябва да постъпваш според изискванията им.
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Вкоренявне на храсти чрез зелени резници

Мнение от Мириам »

Да попитам и аз по-знаещите
Започвам-имам юка,порасна много и най-накрая с майка ми решихме да я отрежем.Лесно решихме докъде,от по-ниското беше избила голяма розетка.Остана ни дългия обезлистен прът и горната зелена част.Част от тях-и горното сложих във вода,други 2-3 парчета от дървото сложих в пръст,похлупих с наелон и полях добре-на топло са.Въпроса ми-сбърках ли с нещо и с какво!?
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”