За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от mimivd »

Как ги поливаш до пролетта?
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Светката »

Не ги поливам.Достатъчна влага има цяла зима.Чак пролетта в някой топъл и слънчев ден отвивам найлона и поливам и после пак завивам.И така докато започнем да режем.Започнем ли консумацията на зелените салатки, откриваме и махаме тунелчето. Така де.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от mimivd »

Аз предходната есен насадих в оранжерията,но там имам повдигнати лехи и земята в тях е топла и съхне....та цяла зима ММ им насипва по малко сняг,за да имат влага.
Аватар
Anyyyone
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Апр 1, '18, 16:23

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Anyyyone »

Привет в тази позамряла тема.
Имам няколко въпросчета,ако някой може да ми даде някакви съвети ще съм много благодарна. Миналата година накупих доста семена,но не с всички имах успех. Сега пак ще пробвам. В момента имам следните: Невен,латинка,хризантема,кампанула,тагетис,кученца,декоративен грах,калдъръмче кичесто,циния,лавандула,слънчоглед. Въпросите ми са има ли някои от тях ,които да сея директно в градината или всички да са първо в саксии? И дали мога с някои от тях да направя комбинация в дългите саксии за прозорците? Ако трябва и още ще докупя,но все още не съм много на ясно кое с кое се комбинира.
Благодаря на всеки,който може да помогне със съвет. 😊
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от libra »

Невен,латинка,тагетис,кученца,калдаръмче,слънчоглед можеш да садиш директно.Някои са високи за сандъчета ,които са за балкон.Иначе,за разни кашпи тази височина може да се комбинира с други..Декоративният грах,предполагам,че трябва да се вие по нещо.Хризантемата не знам каква е.Калдъръмчето е много ниско за комбинация,то е стелещо?Кампанулата ,ако е медиум също директно в земята,но тя е двугодишна и висока.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Мария Николова »

Anyyyone, Либрето ти отговорила. Ако искаш да научиш нещо повече за цветята, които това лято ще те радват, потърси темите с техни имена и виж на стр. 1 дали е написано нещо за конкретното цвете.
"Градински цветя" viewforum.php?f=15
Желая ти успех! :sstar: :sflower: :sflower:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Anyyyone
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Апр 1, '18, 16:23

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Anyyyone »

Благодаря ви много! Аз чета,но скоро ви открих и още не мога да смогна.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от apis »

За агастаче(лофант) няма тема,а темата за ехинацея я прочетох.Та ехинацеята дори се и самозасявала.
А моите семена от агастаче и ехинацея(поникна 1 бр.) не поникнаха.Семената са от Чилтърн,сях част от тях в сандъчета.
Нужна ли е стратификация на тези семена ? Късно ли е сега отново да опитам,или есента,или пък чак другата пролет ?
Ще помоля,който има опит с тези семена да даде напътствия как да ги сея ?
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 469 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Alien »

Някой прораствал ли е семена от гигантска секвоя? Вече месец седят по джифитата и никакъв намек за покълване. Набутах ги в хладилника за седмица, но се чудя дали да не им организирам и посещение на камерата? Ако реша да го правя, до колко да охлаждам? Имам опции от -4С до към -33С.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от apis »

Сях три пъти семена от градински чай(salvia officinalis),събирани миналото лято.
На третия път поникнаха три семена.Бяха на шарена сянка,не на слънце,в сандъче.
Може би и те искат някакви по специфични грижи,както и ехинацеята и агастачето ?
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”