От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнениеот naa » Пет Фев 04, 2011 9:00 pm

Въпросът ми е доколко е жизнено едно и също растение, получено по различните начини?

Защото мушкатата от семе са далеч по-жизнени от тези, които са от чепка. Обаче старовремските мушката се вкореняват безпроблемно и от чепка.

И дали хибридните сортове са мутирани ли не? Защото те изобщо не са жизнени както старовремските мушката, при презимуването това си личи.

Ами ако хибридите са ГМО ?

А каква е разликата между ГМО и клонираните растения? Може ли да се каже, че са изкуствени?
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 55

Re: От семена, от издънки, от чепки, от присадки или как?

Мнениеот johnstalker » Пет Фев 04, 2011 9:48 pm

naa написа:..

А каква е разликата между ГМО и клонираните растения? Може ли да се каже, че са изкуствени?

Интересен въпрос. ;) :hmmm:
Аватар
johnstalker
Наркоман

Години: 50

Мнениеот naa » Пет Фев 04, 2011 10:01 pm

Хрумна ми мисълта, че както доматите станаха пластмасови на вкус, това се отнася за хибридните сортове,

не става ли така и при цветята? F1хибридите не влияят ли по някакъв подобен начин? Не казвам,че се ядат, но все пак?
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 55

Мнениеот Гео, граф » Пет Фев 04, 2011 10:48 pm

johnstalker написа: ... Интересен въпрос. ;) :hmmm:

Джони, дай отговор на интересния въпрос ! :mrgreen:

Впрочем аз също съм забелязала, че купешките хибриди не живеят дълго ... или само при мен е така :hmmm:
"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши.
Иначе и не би си струвало да го четеш"

Евгений Замятин

Снимките ми!
Аватар
Гео, граф
Наркоман

Години: 54

Мнениеот lila » Съб Фев 05, 2011 1:00 pm

Naa, нагазваш в дълбоките води на софистките спорове. Всъщност мисля, че много добре знаем какво правиш и ти отговарям съвсем съзнателно с болния си зомбиран мозък :nod:
ГМО в България има от 56-та година. Ако не знаеш кой е Мичурин, можеш да погледнеш тук. Ако някой си въобразява, че отглеждайки чушки и домати в собствения си двор се спасява от ГМО и яде чисти екологични продукти - да се замисли малко - едва ли разсада му е от преди 50-те години. Както казваше Балки - не ставай смешен братовчеде Лари. За пчелите и щъркелите и други опрашващи технологични организми също сме чули, четохме и за дивата царевица в Мексико, която се оказала генно модифицирана.
По дефиниция всички хибриди, създадени от човек, с внос на гени и техни копия, които модифицират гените на растителен или животински вид са ГМО. Забележете - без човешкия организъм :D .
Естествените процеси на размножаване и хибридизация протичат в природата без човешка намеса. Останалото е ГМО.
Лекарствата - инсулини за диабетиците, ваксините, инхибиторите и изобщо голяма част от животоспасяващите медикаменти също обаче са ГМО. Всички препарати, влияещи на хипофизата и жлезите с вътрешна секреция на свой ред продуцират ГМО. Тогава какво? На някой да не му се живее а и каква е средната продължителност на живота сравнена с 40-те години примерно?
Парацетамола - основната съставка на аналгина, амидофена и други търговски лекарствени наименования като Нурофен и още една торба масово ползвани такива съдържат ГМО модифицирани съставки.
Green Peace - американската секция, беше изнесла преди време един мазен списък с фирми, ползващи ГМО в продукцията си - между тях Coca-Cola - Coca-Cola, Sprite, Pepsi Co - Pepsi, 7-Up, в сладкарския бранш - великите шоколади на Cadbury - Fruit&Nut, Mars - M&M, Snikers, Twix, Milky Way, Nesquik на Nestle, ориза на Uncle Bens - производство на Mars, различните соусове на Knorr, дори чая на Lipton, продукти на Parmalat, детските храни на Nestle и Abbot Labs -Similac и още и още.
ГМО хибридите - визирам селскостопанските култури примерно, са селектирани да са по-устойчиви на заболявания, срещу вредители и изобщо за неща, които селекционера е счел за съществени. И гарантирано са по-устойчиви и здрави от естествения вид. Друг е въпроса какъв е вкуса на домат с ген от риба, повишаващ устойчивостта на гниене примерно :lol: .
Отивам си в Розовото имение - козата роди - хибрида е на розово райе, сигурно е пасла от ГМО-модифицираната трева пред басейна.
lila
Чист кофеин

Години: 99

Мнениеот dal » Съб Фев 05, 2011 1:13 pm

Лил , искаш да кажеш следобеда НАЙ НАКРАЯ да си сея гемеотата от поръчките семена и да не следя темата-т.е. ми пречиш да чопля пъпен мъх в търсене на хилядата половината?! :cry: :hmmm:

хибридните сортове като миришат дали не ми променят на едно атомно ниво клетките в носните възприятия и като ми шумоли тополата с ония ГМО листаци възможно ли е да ми се разтревожат накъм наелолено Ушити?! :lol: -се питам аз
dal
Наркоман

Мнениеот lila » Съб Фев 05, 2011 1:40 pm

Не се влияй от мнението на руси градски патки като мен, dal :D
lila
Чист кофеин

Години: 99

Мнениеот Мария Николова » Съб Фев 05, 2011 6:47 pm

:sgiggle: :sgiggle: :sgiggle:

Все очаквам да се вманиача на тази тема и... тамаааан да изпадна в дълбоко самовнушение, ето ви вас двете - само да ме разсъсредоточавате... Много сте лоши!!!
Сега заради вас ще си продължа все така да не се замислям колко е на бруса берекета... :svekurva:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 75

Мнениеот didak » Вто Яну 10, 2012 7:37 pm

Трябва ли да са облагородени храсите и дъветата, които сеем в градината?
Мога ли да си пресадя в градината дъбово дръвче от гората, храст от пътя ?
Как точно се присажда /размножава/ храст?
Аватар
didak
Кана кафе

Години: 42

Мнениеот isa » Вто Яну 10, 2012 8:04 pm

didak написа:Трябва ли да са облагородени храсите и дъветата, които сеем в градината?
Мога ли да си пресадя в градината дъбово дръвче от гората, храст от пътя ?
Как точно се присажда /размножава/ храст?

Дидак, това е една по-дълга тема, но накратко- дървесните видове /храсти, дървета лиани/ се размножават по няколко основни метода- семена, резници, коренови издънки, присаждане на друго растение-в повечето случаи от същия вид. Всеки метод си има различни техники, а различните растения , в зависимост от конкретния вид, сорт се размножават по вече или по-малко успешно с всичките или с някои от посочените методи. Обикновено се облагородяват храсти и дървета за които е по-трудно да се размножат с другите методи, или защото им е необходима по-силна коренова структура или защото при семената им има някакъв разпад и покълналите семеначета не могат да повторят белезите на родителите си.
Можеш да си вземеш дръвче или храст от пътя и ако успешно го пренесеш/ засадиш си имаш в градината това което си видял на пътя :mrgreen: Кажи какъв храст искаш да присадиш, размножиш и евентуално ще кажа аз или някой друг ако знаем :daaa:
isa
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот didak » Вто Яну 10, 2012 9:11 pm

Едната ми идея е принципно ако си харесам дръвче от гората - дъб, клен..., да си го пресадя в градината.
Днес видях край пътя този храст и откърших три клончета от него. Какво да направя за да се вкорени?
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
didak
Кана кафе

Години: 42

Мнениеот isa » Вто Яну 10, 2012 9:57 pm

Това е някаква махония, може би mahonia aquifolium /не съм чак такъв специалист, ама и за твоята цел не е нужно/. Най добре изчакай пролетта и тогава си извади коренова издънка. Има ги много и по парковете и пътищата /за разсадниците не споменавам, продават се не са скъпи 3-4 лв. за малко растение/. Те правят множество такива. Махонията може и от семена, но става по-бавно.С резници зимата не можеш нищо да направиш- или есен или пролет, в условията на България.
Дъбче е най-добре да си намериш младо семеначе, обикновенно има много поници в горите. Ацери също се срещат на места. По-добре е есента да се вадят и засаждат, но и пролетта става, стига да ги откопаеш с минимално прекъсване на корена и осигуриш влага и поне частична сянка докато се адаптират.Ацер и дъб трудно се размножават с резници независимо от сезона, махонията може и да стане, но както ти казах за нея е безмислено, прави много коренови издънки.
Да уточня, ако евентуално не знаеш, в Бг клен наричат някои видове Ацер, примерно полският клен е Acer campestre :daaa:
isa
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот klapan » Вто Яну 10, 2012 11:59 pm

naa написа:Въпросът ми е доколко е жизнено едно и също растение, получено по различните начини?
Защото мушкатата от семе са далеч по-жизнени от тези, които са от чепка. Обаче старовремските мушката се вкореняват безпроблемно и от чепка.
И дали хибридните сортове са мутирани ли не? Защото те изобщо не са жизнени както старовремските мушката, при презимуването това си личи.
Ами ако хибридите са ГМО ?А каква е разликата между ГМО и клонираните растения? Може ли да се каже, че са изкуствени?

Жизнеността на едно растение зависи от това как функционират системите му - корени,листа ... и дали климатичните условия позволяват отглеждането му за даден район.Счита се,че семеначетата / растения,произлезли от семена / са по-дълговечни от тези,получени по другите начини.Но тук много смесвате нещата,а аз не искам да навлизам в излишни спорове.Аз ще ви кажа само,че особено при овощните видове дръвчетата,получени от засадени семена или костилки от някой плод с хубави качества,не запазват качествата на родителите си.Затова,когато някой иска да съхрани качествата на някакъв сорт и желае да размножи дръвчето,чиито плодове са му харесали - не го размножава със засаждане на костилки от плодовете му,а облагородява семеначета от вида с калеми или пъпки от желаното дръвче.Облагородяването не е генно модифициране.То е размножаване,при което наистина се гарантира,че израслото облагородено дръвче ще ражда същите плодове като това,от което сме взели калем/пъпка/ за облагородяване.

Отговорът на подобен въпрос - как да размножим растенията си,зависи и от целите,възможностите и гледната точка на всеки...
Защото примерно един собственик на разсадник няма да размножава рози от резници...понеже едва ли ще дочака печалби от малкото вкоренени резници,и ще прави като всички други от разсадниците - ще размножава рози чрез облагородяване на шипки...Но един любител ще заложи 20 резника и ще се радва от сърце на 2-3 вкоренили се !!И с хибитата е така - може с резници,може и с облагородяване - но големите производители на трудновкореними хибита ги размножават чрез облагородяване/Гомер и сие.../.Ако обаче попитате наш Джони - той успешно вкоренява в акварюмоТа си хибита от резници,които честно си купува или му ги даряват...но и всеки любител тук като него ще се зарадва на домашното си производство и то за него ще е неговата си малка победа !
Други допускат различни начини,но ...си поемате сами риска от възможните големи загуби !Всеки любител ще ви каже,че лозички ще си размножи от отрязани пръчки,които сам ще набучи из лозето...и ще чака грозде.Но един сериозен производител при голям масив няма да постъпи така - ще си купи облагородени лозички от сорта,който иска да отглежда ! Защото иска да е сигурен в това,че създава дългогодишно лозе и ще си върне вложените пари !Защо ли - има си причина и тя се казва филоксера.Филоксерата прощава само на облагородени лози с подложка американска лоза - иначе...ви съсипва лозето с кеф ! И...сбогом,парички....и мечти...
Така че зависи кой и какво ще размножава и в какви мащаби,и с какви цели.Любителите са тези,които обикновено търсят по-лесния начин,но той не винаги е най-удачният.
Но ако ви е омръзнало да ви лъжат по пазарите,като ви предлагат изкопани дивачета вместо облагородени дръвчета - ще си направите изводите сами...В един гараж на Колхозния пазар във Варна миналата пролет /зазяпах се там за нещо/...чух как отговаряше продавачът на няколко различни купувача,попитали за различни сортове лозички...Снопът беше един - но можеше от него да си купиш и Мерло,и Хамбургски мискет,и ...каквото си поискаш.... :mrgreen:
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Аватар
klapan
Кана кафе

Мнениеот wenche » Сря Апр 02, 2014 5:23 pm

Тази тема е заспала като спящата красавица, но слагам тук информацията за декоративната череша, при нужда ще я местим на по-подходящо място.
Успех с костилчиците ! :stiskam:

ДЕКОРАТИВНА ЧЕРЕША ( PRUNUS SERULATA )

Този вид череша принадлежи към групата SATO-SAKURA и е една от най-харесваните.

Растението е разпространено в Азия и най-вече в Япония.

Първо условие за успех при отглеждане на бонсаи и създаване на желаната форма и структура на растението е изборът на подходящ плосък и плитък съд.

ОТГЛЕЖДАНЕ: Засаждането на семена в домашни условия е възможно целогодишно. Оставете ги в хладилник за 5-8 дни, след това ги накиснете за 12-20 ч. в хладка вода и ги насадете в торфо-почвена смес на 1 см. дълбочина. Поникването става след 4 до 10 седмици.

Добре вирее на светло до слънчево място.

От април до септември се полива често, а през студените месеци се поддържа равномерна влажност. Тори се от март до юни и септември-октомври с органичен тор за бонсаи.

След цъфтежа новите клони се съкращават до две двойки листа. При формоваща резитба да не се отстраняват твърде много цветни пъпки.

Почва : Идеална е сместа от равни части градинска пръст, едър пясък и торф. Осигурете добър дренаж.
Аватар
wenche
Баш кафе майстор

Години: 59

Мнениеот mama_li » Сря Апр 02, 2014 7:06 pm

Благодаря! Сега си копирам инфото!
Аватар
mama_li
Кафе машина

Години: 64

Следваща

Назад към Семена, разсади, вкореняване, засаждане