Собствени семена

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Собствени семена

Мнение от naa »

Предлагам да отварим такава тема, и в нея да пишем кой какво отглежда от повече от 5-6 години, с цел размяна на ДОКАЗАНО НЕМОДИФИЦИРАНИ СЕМЕНА.

Аз отглеждам сортови домати де барао- оранжеви от тяхното семе от 7-8 години. Обаче не съм събрала много семена в излишък. Имам и семе от моркови от 4 години.

Миналата пролет дочух един разговор на женския пазар в София, между купувач и продавач- ставаше въпрос за разсад от домати.

Купувачът търсеше разсад от домати от свои семена, а продавачът с гордост заяви, че винаги купува семената си от магазините. Вероятно така са го учили агрономите.
Купувачът го попита кой разсад е от негови семена, и той каза, че само биволското сърце е от негови семена.
Купувачът нищо не купи.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Собствени семена

Мнение от ljuboznatelna »

Ами да си е събирал семе ;)
Миналата година сях едни двегодишни семена, които бях отделила от купен домат, едър и вкусен. Имах си розови и червени едри и вкусни домати. Тази година отделих от червения, да видим дали и как ще се разпадне :dovolen: А е възможно да съм събрала семена от два различни домата :D :D
Хибридните сортове са по-устойчиви на болести. Тук не става въпрос за генно модифицирани растения.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Собствени семена

Мнение от orkud »

Хибридизация се нарича кръстосването чрез полово размножаване на два организма, които се различават по един или повече белези.
Генетично модифицирани организми (ГМО) могат да бъдат микроорганизми, растения или животни, чиято наследствена информация е изменена чрез генетично инженерна технология. По своята същност тази технология представлява прехвърляне на точно определени гени от един организъм в друг, като двата организма може да не са от един и същи биологичен вид (напр. гени от бактерии в растения, от растения в животни или обратно).

Сиреч, ако гледаш два сорта домати у дамо и те се опрашат взаимно, семената на новия домат вече може и да са хибридни, но не са ГМО.
Нали :hmmm: ;)
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Собствени семена

Мнение от naa »

Това ще рече, че каскадната петуния, която се води хибридна, не може да се възпроизведе от семената си. Аз опитах, и новите петунии излязоха съвсем различни от майка си.
Т.е., още на следващата години това проличава.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Собствени семена

Мнение от lila »

naa написа:.... каскадната петуния, която се води хибридна, не може да се възпроизведе от семената си. Аз опитах, и новите петунии излязоха съвсем различни от майка си.
Басимус и дилемата ... а как опита - с резници ли ... отивам да мисля :tzvetentze:
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Собствени семена

Мнение от DarinaN »

какво се чудите ? не съм се допитвала до агрономи , но доколкото знам катъра и мулето са хибриди .... и не се размножават от "семе"
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Собствени семена

Мнение от ljuboznatelna »

Доколкото ми се простира общата култура, при хибридизацията има кръстосване на белези на еднакви видове или родове, докато при генното инженерство това са различни видове, от различни родове. Почти всички културни видове са плод на хибридизация, ако се вярва на това, което съм прочела.
Безмислено е да задълбаваме по темата, и аз искам чисти растения. Ако червените ми гиганти родят само червени тази година, значи наистина съм запазила семе от два домата, и ще си имам чист вид. В магазина продавачката носеше тези домати от домашната градина на майка си, така че шанса да са стар вид е много голям.
На този етап не мога да предложа нищо :hmmmmmm: Но идеята ми харесва.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Собствени семена

Мнение от lila »

lila написа:
naa написа:.... каскадната петуния, която се води хибридна, не може да се възпроизведе от семената си. Аз опитах, и новите петунии излязоха съвсем различни от майка си.
Басимус и дилемата ... а как опита - с резници ли ... отивам да мисля :tzvetentze:
Това мнение да не се зачита за мнение :D Няма смисъл.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Собствени семена

Мнение от naa »

Има смисъл мнението, аз не написах как. Първо опитах със семена - от бледолилава каскадна петуния,/ароматна, на тъмни жилки/, събрах семена и на следващата година ги посадих, излязоха бели с розови нишки, изправени и с почти никакъв цвят.
Опитах и от резници, не се получи.
Опитах и като презимувах успешно петунията, но тя не искаше да расте особено, нито да цъфти изобилно. Съвсем се беше изкекавила.
ljuboznatelna написа:Ами да си е събирал семе ;)
Ами точно така, да си е събирал семе, да не би някой да му е длъжен.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”