За зеленчуците :dovolen:

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Миша »

Черни петна по плода прави точно картофената мана ,а при бактериозата са черни струпейчета.Домат,устойчив на картофена мана няма .

Тези семена,за които писах,са от евтините,би трябвало да ги има във всяка аптека :hmmm: Само Флоридата и Уизард са скъпи,те се продават на бройка,но в някои аптеки ги предлагат .Имай предвид,че и двата сорта правят огромни храсти,садят се по едно растение на кв.м.,така че не ти трябват много семена.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от naa »

Моите домати са някакъв много стар и дребен сорт, но затова пък изобилен. "Де барао-златен" и са купени от изложението Флора в НДК през 2001 или 2002 г от един щанд с руски семена, който май не съм го виждала в последно време.
Устойчиви са на болести, но нямат търговски вид и може би затова не се продават в сортови семена.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Миша »

Наа,извини ме,може да са сравнително устойчиви,но не и устойчиви,видях ги на снимките ти,видях и някои нещица по тях,като увяхването напр. :tzvetentze: Тези от сортовите не са предназначени за пазар,те са за любители-градинари.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от orkud »

Миша е признатия корифей от мен по темата, но ще се включа само да кажа нещо от личен опит.
Боб и грах ми цъфтят и раждат много, ако са гледани с пръскане тип дъждуване , а не с поливане по вади :hmmm: Има ли логика в това не знам, но при мен е така.
Доматите и пипера задължително пръскам с препарати почти на 14 дни, докато започнат плододаване. Става дори и с вар и син камък, но задължително трябва да се пръскат, за да се опазят. От непрофесионалните семена домати Рила ми е фаворита.
Моркови и лук задължително садя един до друг и така се опазвам от вредители по тях. След като извадя лука по вадата с морковите садя разсада от салатния лук.
denitsavm

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от denitsavm »

А чушки какви? Трябват ми 10 корена зелени за прясна консумация и още толкова червени за печене и консервиране :dovolen:
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Galq 03 »

calico написа:гледай ти ква хубава тема имало. :ieeemyzh:
изобщо при нес не се копае. и трева не се скуби откакто си купих плоскореза на Фокин, миналото лято за пръв път го ползвахме, лесна работа е. само се минава отгоре и тревата си остава да съхне на място.
calico, я дай малко повече подробности от къде, как, защо :lol: :lol: :lol: живо ме заинтригува :nod: Даде ми повод да се запиша и аз в темата,че тази година и аз ще съм начинаеща в това поприще /разсади и т.н/ :nod:
Мише, семената които си изброила от "Сортови" ли са?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Миша »

Галя,ако си забелязала,повечето семена на "сортови семена" са внос,нищо българско-внос от Германия,Италия и т.нат.,според мен некачествени семена,лично мнение,не ангажирам никого.Тези,които предлагам са изцяло български,мисля,че писах,добри са сортовете на Марица-Пловдив,на фирма Опал ,на Геосем,тези с етикет Сортови семена не ги препоръчвам.Ето оригиналното пакетче на Опал
Изображение

Изображение

тази разфасовка НЕ!
Изображение

Ето оригиналните опаковки на Геосем
Изображение

Другите-Флорида и Уизард ,са професионални семена,цената е около 50 лв за 1000 семки,това са хибриди сладки и родовити,сравнително устойчиви на нематоди,няколко раси увяхвания и така нататък,не са пластмасовите вносни ,наистина месест вкусен домат.При добро гледане от корен се бере по десетина кг.За по-топлите райони много хубав домат е Жокер .Някои агроаптеки на своя глава разфасоват професионалните семена на пакетчета по двайсетина семенца,ако намерите от тях ,наистина си заслужава.Но в Сортовите семена май не се занимават с подобни упражнения :hmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от calico »

Галя, за плоскореза виж в тази тема, има и линк за покупка

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 7&start=15
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Албена »

Да ви попитам за сорт краставица,ама да не ми се смеете,че сега ще дръпна едно описание,дано го разберете :lol:
Краставиците са големи,колкото сорт Гергана,но имат повече пъпчици като на корнишоните,а най-специфичното им е цветът.Те са бледо зелени до жълто.Бих казала,че са с цвят на тиквичка.Черпиха ме преди няколко години с такива краставици,ама кой да се сети тогава да попита.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от calico »

аз пък миналата година си купих от ей тоя сайт http://hobi-semena.com/krastavici.html и сях от тая съвсем бялата краставица.
ми вкусна беше, само дето е бяла

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”