За зеленчуците :dovolen:

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от zeleno »

к7777777 написа:
zeleno написа:Браво :!:
но те и бутилките сериозни и аз като Бай Ганьо да питам - а от де си ги купувате / или се сдобивате / :?:
/ щото аз случайно се сдобих с такава от контейнер за боклук съседски , едвам и отрязах дъното и ми я гепиха , представи си ... :mrgreen: /
Здравей,бутилките са бракувани,купих ги по един лев бройката. Почти всяка фирма,която продава вода има бракувани,аз изрових телефон от интернет звъннах и се оказа,че склада е на пет минути от в къщи :stiskam: . Ако успееш да ги запазиш от крадци ще ги ползваш години.
тенкююю ;)
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от хортензия »

Искам съвет от хората с практика с домати в оранжерия,за първа година си направихме малка оранжерийка и с голям мерак си посадих доматки :dovolen: Вече е отрупано с цвят опрашвам всеки ден,обаче съм в голяма чуденка да оставя един връх или два :hmmm: Растоянието между корените е 45см и вече опират едно в друго,та притеснението ми е ако оставя още един връх да не стане много гъсто и да се спари :hmmm:
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от mucunka »

Доматите в оранжериите се оставят на един връх.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
Acebia
Кана кафе
Мнения: 637
Регистриран на: Мар 27, '11, 09:25

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Acebia »

хортензия написа:Искам съвет от хората с практика с домати в оранжерия,за първа година си направихме малка оранжерийка и с голям мерак си посадих доматки :dovolen: Вече е отрупано с цвят опрашвам всеки ден,обаче съм в голяма чуденка да оставя един връх или два :hmmm: Растоянието между корените е 45см и вече опират едно в друго,та притеснението ми е ако оставя още един връх да не стане много гъсто и да се спари :hmmm:
При вътрередово растояние 30 см, за доматите, според опити правени в Аграрния университет в Пловдив, ранозрелостта се увеличава с незнам колко си процента, но това при големи междуредови растояния от порядъка 100- 130 см. Култученето е друг важен фактор за ранозрелостта, на растенията от индетерминантните сортове (високите с неограничен растеж) се прекършват върховете след 5-6 китка-друг фактор, който заедно с поливки, подхранвания и добър температурен режим дават добър краен резултат. Растенията се оставят само с едно стъбло. Всички възходящи култуци се махат своевременно, както и най-долните листа постепенно се отделят.
Груба грешка е да се култучи когато култуците са големи, така хранителните вещества вместо да отиват за формиране и наедряване на завързите се похабяват в растеж на култуци.
Когато се затопли трайно е добре да се подигне фолиото, първо от двете къси страни, в последствие и по дългите.
Така няма да се запари.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 107 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от хортензия »

Благодаря за ценната информация,и аз мисля че с един връх е по-добре,защото и обслужването на вътрешните редове ще е невъзможно когато пораснат :daaa:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от kim »

Acebia написа: При вътрередово растояние 30 см, за доматите, според опити правени в Аграрния университет в Пловдив, ранозрелостта се увеличава с незнам колко си процента, но това при големи междуредови растояния от порядъка 100- 130 см.
Ами аз от години ги садя така +/- 10 см., ако това е от голямо значение, т.е 40/90 и до сега не съм забелязала да зреят по-рано, особено тези сортове, които са с по-дълъг вегетационен период.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от къщичка »

Тази година зеленчуковата ми градина ще е:

домати
фасул
пипер
патладжан
краставици
репички
царевица
люти чушлета/рибки
бамя
магданоз
копър

Между домата и пипера фасула ли се сееше?
Четох някъде зеленчуковата градина да се огради с царевицата. Или това важеше само за домата?
Коя култура до коя?
Ще вмъквам латинка, тегетес, невен и босилек, те само домата ли предпазват или и другите култури?

Дайте идея за подредба.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от ivanina »

хортензия написа:Искам съвет от хората с практика с домати в оранжерия,за първа година си направихме малка оранжерийка и с голям мерак си посадих доматки :dovolen: Вече е отрупано с цвят опрашвам всеки ден,обаче съм в голяма чуденка да оставя един връх или два :hmmm: Растоянието между корените е 45см и вече опират едно в друго,та притеснението ми е ако оставя още един връх да не стане много гъсто и да се спари :hmmm:
Аз си оставям доматите на два върха(братя) ,и не ги прекършвам (задънвам)- само редовно си ги почиствам от колтуци и това е всичко - няма запарване ,цяло лято вратите от двете посоки са широко отворени , и не ги опрашвам защото пчелите си знаят работата. :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от ivanina »

къщичка написа: Ще вмъквам латинка, тегетес, невен и босилек, те само домата ли предпазват или и другите култури?

Дайте идея за подредба.
...Малка Къщичка :D за каква подредба искаш съвет не зная ,но гледай така да си засаждаш растенията че да не засенчват по-високите ( примерно доматите)- по-ниските( пипер и ред други ...) и да ги лишат от добро слънцегреене - това е по-важно, а кое до кое не отдавам значение. :tzeluvka:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от къщичка »

ivanina написа:
къщичка написа: Ще вмъквам латинка, тегетес, невен и босилек, те само домата ли предпазват или и другите култури?

Дайте идея за подредба.
...Малка Къщичка :D за каква подредба искаш съвет не зная ,но гледай така да си засаждаш растенията че да не засенчват по-високите ( примерно доматите)- по-ниските( пипер и ред други ...) и да ги лишат от добро слънцегреене - това е по-важно, а кое до кое не отдавам значение. :tzeluvka:
Ааааа, има значение. А и в моята градина имам място да ги поразделя малко. Гледах в една градина ред пипер, ред фасул, ред пипер, ред фасул. Височината на растенията ще съобразя според слънцегреенето. Краставицата и без това не обича пълно слънце. Сега ме съветват да засенча домата с мрежа отгоре, имало ефект. Но аз все още разучавам и другата година ще реша какво да опитам.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”