Какво ще местим таз година ?

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
dal

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от dal »

calico написа:Благодаря Дал, от сърце. :tzvetentze:

Рози повече от 10-12 не мога да имам, а те са почти толкова. Лилиуми имам над 50 но са пръснати, сега ще ги събирам. За хемерокалисите отреденото място е малко и мисля че това което имам ще го запълни след 2-3 години.
Клематиси освен по оградата (а тя вече е запълнена§, други извътре из градината не искам . Те изискват мрежи и конструкции, а това не ми харесва. Освен това цъфтят само в една равнина (когато не обличат арка а са опънати на мрежа), тъй че освен за ограда не ги виждам в градината.

Това което искам е, да направя цветно петно около 8х1м на слънчевото място (което е малко) и това петно да има делфиниум и флокс. Сега при тях искам и алстромерии. Това защо да е пълнеж? Според мен са си основни цветя за леха. Някъде пак толкова - 8х1 м е лехата за рози и тя почти е запълнена, другаде рози няма да слагам (освен на оградата). И то от слънчевото място остава още толкова за малко тревичка между тия две лехи.
Хемерокалиса е на едно друго място, то е към 5 кв.м. и мисля че му стигат, щото аз пък точно него смятам за пълнеж.
Сега ако сваря наесен ще направя място за лилиумите да ги събера под едни сливи, а лалета и сие пролетни са на изобщо друго място - под големите орехи. За храсти няма място, те и не виреят под дърветата. Е, има тук там по нещо, но на 30 квм. слънчево място просто няма място за храсти, а и не съм им голям любител.
:oops:
добре си го замислила , а излиза че имаш и достатъчно китки -сега може би трябва просто малко фантазия и търпение , и повечко поливане и грижи , за да евсичко както го искаш другата година. Наистина щом си отделила лента за многогодишни делфиниуми флокс и алстромерии-това ще е хубаво , те като са отделно от другите някак "равнят" поради подобните съцветия и петната на туфите....ще стане хубаво
дано лилиумите харесат сливите , ама да ти кажа /то не че не знаеш/ сливите щеха да литнат към небесните селения , ако бяха на моите ръчички :mrgreen:
Така или иначе-успех и ще се получат нещата ;
Подценяваш клематисите като растения малко , но сигурно защото твоите са млади още растения -ако си намерят мястото и слънцето /шарената сянка-няма такава сила ; 4 прости пирамиди от летви минати с безир дават възможност да наредиш почти 12-15 клематиса , па и да не е до ограда ;даже ако са централно разположени можеш да ползваш изтока и севера за по сенколюбивите :
който влезе в двора все там ще тича
ето такива например :
Изображение
или така
Изображение па и да не е кръгло , и по дължина да е да ти отдели зеленчукови или други петна
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от calico »

Оо, за отделяне на зеленчукови петна има много фантазия да се вихри и простор за работа. Само че това е в другия двор, и няма да стане тази година. Сега половината от него е зеленчуков, на другата половина се прави басейн. Между тях е оградна мрежа, опечена на върло слънце, и тя ще трябва д нещо ажурно да се облече. Но няма да стане тази година, защото още е строеж, а и насипване на терена ще има и външни огради и чак тогава.
Тези пирамиди наистина ми харесват, представям си ги обсипани с цвят.

За лилиумите под сливите- надявам се да стане, защото там сянката е светла и лека. Там беше белия лилиум основно, който сега махам, и също нарциси лалета кокичета и всякакви такива, непипнати повече от 10 години, така купихме къщата. Мястото е около 12х2 метра, и само 1-2 м от цялата дължина има по-плътна сянка, за такива места имам много хости и астилбета.
Проблема е че кога ще го направя зависи от това кога ще завърши един строеж на гараж с все пътеки и пр., щото вече ми писнаха. Между тоз гараж и малкия орех пък визуално се отделя една част от двора, още от входната врата и вляво и е около 5х7 м. Нея искам да я направя с пътечки, чимшири, здравец, мушкато на земята, рудбекии и пр селски екстри, щото гаражчето ще стане като малка бяла спретната селска къщурка с врата и прозорче към двора.

После от този малък орех до другите два големи е мястото за което вече писах - слънчевото, и после идва къта на орехите и детския кът, там вече няма кой знае какво да се прави, там са пролетните луковични, ириси и разни тревички.
Парцела е разположен в посока изток-запад по дългата си страна, т.е. пред къщата и в посока юг няма много място - само към 8-10 м. Няма фронт и няма простор напред. Дълъг е към 30 м и напред както казах 8-10. По дългата страна дърветата го разделят на сектори някак си и аз съм принудена да се съобразявам с това. Щото ние в нашта къща дървета не убиваме :D :mrgreen: , оставяме ги да си умрат от старост.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от Blue sky »

Всичко ще местя :evil: :twisted: :evil:
днес огледах с критично око и установих, че макар пролетната и раннолятната ми визия да са добри, късно лятната и есенната никакви ги няма :evil: :twisted: Изчистих 2 чувала отпадъци, орязване и прочие, и заплюх ново място на поне 50 китки :lol: както и установих че имам нужда от още доста нови :lol: :oops:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от calico »

Блу, тя пролетната градина винаги е хубава. Няма треви, няма буренаци, едно чисто и равно и лалета лалета лалета, както и да ги насадиш все изглеждат добре.
Не са ли измислили още повторно цъфтящи лалета, че да си уредя и аз градината с цвят и красота? :mrgreen:

щото м. юли всичко каквото си редил с такова старание и мисъл, така се разпищолва и обезформя, че нищо не може да го спре и никога не е според мисълта ти. :twisted:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от Blue sky »

на кого бях обещала тигридии моля :nod: че ще ги вадя :nod: давайте адреси и да заминават другата седмица :nod:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от dal »

до къде стигнахте тук? кой започна и кой приключи ?
аз чакам да дойдат хемерокалисите от словашката поръчка и започвам да прекроявам пред входа
кой ще преподрежда пролетните луковици /лалета нарциси и етц/? с какво ще ги комбинирате за след прецъфтяването им ? :tzvetentze:
denitsavm

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от denitsavm »

Аз местя всичко, което вече съм наредила, щото се оказа, че точно там ще минава канализационната тръба :evil: Скоро че вадя летните луковици и там ще наредя лалета, малко рози и някой от хемерокалисите. Мисля и някои от клематисите да преместя, но още не съм го домислила :hmmm:
Ако изрежа яко асмата и и оставя много малко клони какво ще стане?
dal

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от dal »

denitsavm написа:Аз местя всичко, което вече съм наредила, щото се оказа, че точно там ще минава канализационната тръба :evil: Скоро че вадя летните луковици и там ще наредя лалета, малко рози и някой от хемерокалисите. Мисля и някои от клематисите да преместя, но още не съм го домислила :hmmm:
Ако изрежа яко асмата и и оставя много малко клони какво ще стане?
Ми какво , ще избуи вероятно , и ще има дуднене ако има сайбия дето държи на асмите.... :D
аз съм в тежки преговори за дивата вишна с маман и сме гуша за гуша и за една ябълка, дето е наникъде и е крива;
снощи играх подлярка и извадих луковиците в пакетите с картинките и гледам некакво омекване тази сутрин откъм позицията вижна/ябълка :lol:
denitsavm

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от denitsavm »

Да дуднат, двора си е мои! Направих компромис да остане, но не и да виси навсякъде. Една гадна оса поду на бонбончето краченцето :evil: Няма да я махна изцяло, не е лоша, но с години не е рязана и никой не се е грижил. Кога да режа?
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от Denis »

Всичко ще местя - снощи реших и точка :svekurva: За 3-ти път в последните 7години, но няма начин - оставям само туи, 1 малък-среден бряст, 3 елички-елхички и още 2-3 дето кой знае колко голям корен имат. А , плюс една мегасеквоя, но като гледам, че скоро може да бутне къщата - тя влиза в графата - премахване. Оставям и божурите, и кекавите нецъфтящи вече 5 години люляци някакви различни. Вече започнах - махнах 3 лоницери-какъв е този корен-ми то дебело колкото ръката ми-не мога да ги махна. ще разделя и преместя 2 юки-ами те не се виждат изобщо зад лампите, 1дървовиден божур просто ме дразни-3 години 3 см-ама жив е ще видим, махам 3-4-5 рози, с големи чукани и цъфтящи с по 3цвята на сезон, Освен това ще местя хиляди луковици нарцис и ирис без да го искам, защото там ще се копае да се "установява" ВиК проблем /Деница-съвпадение/ :mrgreen: Слагам още рози, рози, много рози, 1 лилав рододендрон плюс това дето съм си поръчала и приключвам - до догодина. :oops: като гледам трябва ди взема отпуска до Нова година :hmmm: , или да си наема градинар /е това няма как да се случи :snif: Та с 2 думи ето това е последицата от новите технологии, интернета, форума за цветя, он-лайн..., фотошоп, ГМО и пр.-няма насищане, няма харесване на направеното, няма спокойствие :ufff:
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”