За семената-съвети за начинаещи и не само

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 7600

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Deleted User 7600 »

Здравейте и от мен! Отдавна чета, но започвам да се обърквам. Тепърва имам за засаждане и цветна, и зеленчукова градинка. Като видя шарени балкони и первази, окичени със всевъзможни цветове и форми, сърчицето ми подскача. Хем внимателно чета и записвам, хем съм нетърпелива всичко да направя, да засея, да порастне. Много въпроси имам, но засега най- важните. Купила съм си семена на циганчета, карамфил и каскадна петуния. От петунията и циганчетата ще ми трябват много, защото възнамерявам да покрия всички външни первази и затова реших, че ще се пробвам със семена. Имам един чувал хубава черна градинска пръст, изкарана отдълбоко и един чувал, останал от миналата година комбинирана пръст (според мен предимно торф). Имам и слънчева, южна, много светла стая с постоянна температура около 23 градуса. Мисля в нея, на южния и източния перваз да разположа разсадите и след като прокарат да ги преместя на перваза на друга по- хладна стая с източен прозорец. Това са ми условията, други нямам. Въпросите ми са:
- в какво да засея- само в комбинираната почва, в смес от двете ли, или направо да купувам торф, за по- сигурно?
- имам малки квадратни еднократни саксиики от разсад и обикновенни пластмасови чашки- ще ми свършат ли работа?
- доколкото разбрах- само поръсвам семенцата отгоре и внимателно, леко го притискам, без да ги заравям. След това трябва ли да ги покрия с нещо, и на колко време трябва да ги поливам?
- навсякъде пише различно, но преобладава мнението, че циганчето и петунията са за шарена сянка. Ако е така, какво препоръчвате за жарко, лятно, южно слънце? От Варна съм.

Ох много въпроси станаха, а още колко много ми се въртят из главата. И рози имам в заварено положение и две- три купени скоро, още несяти. :hmmm:
Дано се намери търпелив и услужлив човечец, който да ми отговори. :angelche:
Обещавам първо да чета, после да питам :)
Лютиче
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Яну 20, '14, 17:45
Местоположение: София

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Лютиче »

Здравей, моя опит показва, че колкото по-малко "торф" използваш, толкова по-големи шансове за успех имаш. Това не е истински торф, а неугнили растителни отпадъци, смлени с машина и кокосови нишки и цветята загниват в тях. Откакто го изхвърлям цветята ми не умират масово. Може да си позволиш около 1 част "торф" на 4 части градинска пръст. Черните разсадни саксийки са подходящи само до април някъде, после се пренагряват и трябва да ги пъхнеш в кашпа или да пресадиш пониците. Петунията обича много слънце. Каранфилът може да го засееш сега и да го държиш в парниче (прозрачна кутия, срязана бутилка) до април, или да го засееш на балкона през април. Накисни семената за една нощ във вода преди засаждане.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Виола »

Намерих едно много хубаво видео за успешен посев на делфиниуми.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 233 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от zeleno »

Изображение
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от iv.tarlen »

Асклепиас семена, Asclepias tuberosa.Тази година ще пробвам със семената, но първо ще чета.Много красиво цвете, а шушулката като се пукна, ахнахме с ММ.Купено от Мишето!Пчелите много го обичат.

Изображение


Изображение


Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Миша »

Това е ASCLEPIAS tuberosa Gay Butterflies.

Пробвай със семена, но ги дръж почти сухи, много лесно загниват
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от iv.tarlen »

Слушам и изпълнявам!Ти си добър учител, а аз добър ученик! :daaa:
Аватар
bonny_s1
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Ное 9, '19, 19:02
Местоположение: Пловдив

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от bonny_s1 »

боже момичета много сте добри благодаря на всички най вече на Мишето за добрите съвети ще пробвам много неща на пролет благодаря ви :ieeee: :ieeee: :ieeee: :liubov: :tzvetoman:
- Защо ли нещата трябва да се променят? - прошепна Прасчо.
Пух помисли, помисли и каза:
- Така имат възможност да станат по-добри!
Sheytan
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Авг 30, '21, 18:05

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Sheytan »

Ха сега кажете, как да я оправя тая каша. Всевъзможни съм сяла, но тук от мерак изсипах целия пакет и той взе, че на 100% покълна. Въпросната трева е вероника.
Изображение
Аватар
Anichka
Kафенце
Мнения: 44
Регистриран на: Авг 18, '21, 16:53
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 12 пъти

Re: За семената-съвети за начинаещи и не само

Мнение от Anichka »

Обмислям да започна със семената за петунии в края на февруари. И преди съм правила разсад от семена, но нямам спомени кога започвах. Някой да има подобни планове? :)
* притежател на балконска градинка; * любителка на сезоните, кафето и добрите книги
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”