Тъкане на стан

Всичко, което ви е на душата, но не му намирате друго място.
troll

Тъкане на стан

Мнение от troll »

Начи...
Първо ми се прииска черга.
И от нея до стана е много близо.
Принципите и различните практически реализации на стан вече ги зная, ся само остава да си направя един.
И да си изтъча една черга.
Първо ще направя един малък, а после ще видим.
:mrgreen:
denitsavm

Re: Тъкане на стан

Мнение от denitsavm »

Успех :daaa: ! Чакаме продължение :dovolen:
dal

Re: Тъкане на стан

Мнение от dal »

хм , яко предизвикателство :nod:
би ти помогнало , ако си от троянския регион , защото сложността не е само в изработката , а в самия принцип на тъкане - да го разбереш .
ама ти пишеш - "черга" - значи надали си от там , ако беше щеше да напишеш китеник
насноваването на конците към кросната е едно и също
за чергата : когато отваряш "устата" /триъгълника с белите конци който виждаш на снимката / при размененото промушване на совалките през основата там промушваш текстилна лента - по селата това са прежди или надрани ленти от плат съединени на фини възли.
На следващия ред си отворил с педалите долу които ръководят нищелките други " уста " за да мине совалката
тук се виждат педалите и с които отваря нищелките дето водят основата
Изображение
кривите криваци на тази снимка вдигат и свалят точно отварянето на тези различни комбинации
Изображение
шарката е от смяна на совалки с различните прежди
Изображение

вертикалния стан е на друг принцип и е много по елементарен като схема , и става за черги , килими както и други по тънки материи

когато тъчеш китеник това си е вътък от прежди , а китчетата са цветни вълнени снопчета по 8-10 см , които се втъкават по схема - отпред виси като модел на гоблен и караш ред по ред ; нарязват се на чакрък върху цева с процеп за да стават равни ;
Изображение
Изображение
Започваш от единия край , три нишки + още три , отгоре минава шарения сноп вълна , и го издърпваш от отдолу нагоре като клюп да стърчи събран в средата на двете тройки нишки. Слагат се по две парчета прежда . В един китеник може да имаш и 30 цвята.
Фигурите излизат от смяната на цветовете по схемата.
Изображение
Ако е 220 см китеника , имаш 22 глави по 10 такива снопа , има и по тесни- като свършиш реда минаваш совалката няколко пъти , затъкаваш към готовото , към теб като си седнал с дърпане и удар , и започваш следващия ред.
Губерите и родопските халища се тъкат като китениците , но от вълна , може и непредена изобщо .

Мен баба ме научи още като дете. Къщата ни на балкана е била цех за тъкане китеници , преградни стени нямаше заради тях.
Задачата ти не е хич лесна нито като хардуер , пък да не говорим като софтуер.
На 20 тъкачки едва 1-2 могат да насновават кросното- това е да опънеш всички конци по дължината на стана с навиване горе и долу.
Тук хитър начин за изпънеш кросното - на малка ширина , разбира се
Изображение
Това е традиционен поминък , който си загива с поколенията , моите щерки не могат , щото няма на какво да ги науча.
Имам стан , но няма къде да го инсталирам , щото е три на три , дървен. и стои на тавана .

Продават се и детски , да си изтъчеш лента за чело -стават :liubov2:
Изображение
Честита нова година , слънце мое ,да те слушат женурята , да си жив и здрав , късметлия и наоколо :mrgreen:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Тъкане на стан

Мнение от ljuboznatelna »

Ако все пак те домързи да тъчеш, в България чергите се продават на безценица. На мен направо ми подариха два топа от по 15м, ако не и повече, но по-хубавата е ядена от молци.
Аз имам бегли детски спомени. Рязах парцали с баба, после ги вързвахме, после тя ги боядисваше, стана ми се виждаше поне тогава огромен, баба тъчеше само лятото, защото го сглобяваха под един навес на двора.
От нея имам за спомен тъкани фини памучни кърпи за глава, изобщо не мога да си представя колко време ги е тъкала.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Тъкане на стан

Мнение от naa »

Изображение

Изображение

Може да си направиш стан сам, от 4 пръта или дъски с дължина 80 см-150 см подобно на картинките и не заема място, ако го закачиш на стената.

Изображение
ето го и в профил.

конците се връзват през един за напречния прът, за да може, когато се повдигне този прът, да мине кълбото. За сгъстяване на тъканта може да използваш гребен, след като минеш няколко пъти.

Започни отначало с нещо малко, примерно една пътека 60/100 см, но я направи, и тогава се хвърляй на нещо по-голямо.
Или даже направи една-две стъпки 50/50 см, да не е цяла черга, а няколко парчета, по които да стъпваш в стаята.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Тъкане на стан

Мнение от naa »

Аз също мисля да опитам, но засега нямам време, само събирам информация.
Просто усещането за творчество не може да се сравни с нищо.

Ако станът е стенен, човек може да има даже няколко стана в една стая.
Принципите и различните практически реализации на стан вече ги зная
Би ли споделил какво си събрал като информация?
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Тъкане на стан

Мнение от краси кубарелова »

И аз се присъединявам към тъкачите :stiskam: Голям мерак имам да се науча да тъка и да си имам стан. Въпрос на свободно време е, имам голямо желание. Във Варна има курсове по тъкачество, не че имам под ръка координати да дам на мераклиите. Но по време на месеца на занаятите през лятото гостуват и показват големи красоти. Опъват станове и окачват черги на едно сенчесто и проветриво място в Морската градина. Трябва да потърся координати :stiskam:Китениците са прекрасни, Дал! Баба ти ли ги е тъкала?
Светът е пълен с непознати хора...
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

Мерси!
Ако бех от Троянския регион, отдавна да съм събрал един стан, щото щеше по рождение всичко да ми е ясно.
Като ги обясняваш тез неща разбирам, макар и не от Тоянско, колко много не ми е ясно.
Аз обаче не се каня да правя Троянски стан, които е най-големия стан в мире.
Това е ясно, че не ми е по силите да го разбера.Камо ли да го реализирам.
Аз се каня нещо по-просто така.
Ще сваля от стената оназ картина дето казаците пишат писмо на султана и ще забия сума пирончета и ей ти рамков стан, примерно, значи.Разбирам, че ще е голямо предизвикателство дазабия пирончетата на равно раззтояние, ма и да не са пак става.
То аз не владея и терминологията, а и никаква информация не съмсъбрал.
Просто си го представям.Сънувам го.
:zzz:
dal

Re: Тъкане на стан

Мнение от dal »

теб те сърби дърводелската работилница , това е ясно :D
не исках да го опиша сложно , и мисля че с повечко търсене в интернет ще си намериш схеми подходящи и наистина вертикалните станове може би ще са по лесни за изработка.
струва ми се че някъде съм срещала да продават , но не знам къде -станове , по прибрани и опростени.
Принципът при тъкането е , че колкото са по тънки и фини материалите , толкова е по скъпо изделието- при килимарството май се брояха възлите на кв см . Справка- персийски и японски копринени тъкани.
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

1. се каня да срежа на две една дъска дълга 183см(72").
2. Двете кросна.Далечното ще е осмоъгълно та да не се оплитат конците, а близкото събиращото ще има закачена летвичка с дупки и оттам ще се командва опъна на определена група конци.
3. Заедно с двете кросна идве дъски перпендикулярни събираме стана.Колкото са широки кросната и тез перпендикулярни дъски , толкова ще е широка чергата.
4. Бърдото, което ще включва нищелките и няма да е закачено за стана,а в нормалния случай ще си виси на нишките.Според туй, дали го закеркенечваш горе или долу ще отваря усти горе или долу.С него и ще се втъкава.
:mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Други хобита”