Тъкане на стан

Всичко, което ви е на душата, но не му намирате друго място.
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

Аз винаги съм смятал, че който прави и най-вече проектира станове, трябва да разбира философията на такането.
Разбира се, че мога да проектирам и построя пълноразмерен стан, но после кво ще го правя.
Ако като направя малкия женорята проявят небивал интерес и много ме помолят ще им направя голям.
В къщи не страдаме от липса на постелки, при това от добро качество.
А не зная дали съм споделял тук, че като си сложих килими и пътеки из къщи, колегите ми, кореняци кебекари, бяха потресени. Обясниха ми , че туй е много нехигиенично и лошо за здравето.
Вътре се въдели микроорганизми и се пълнели с прах.
А дрехите ви не въдят ли организми и не се ли пълнят с прах , апострофирам ги аз.
Е да ма тях ги чистим всяка седмица.
:hmmm:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Тъкане на стан

Мнение от johnstalker »

Една препоръка от мен, не прави първия си стан с повече от две нищелки и не го "навеждай" с повече от 2-3 "глави" основа. :daaa: А за кросно може и някой по-голям гребен да ползваш. :daaa:
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

разбира се! разбира се!
:angelche:
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

я първом да си уеднаквим термините и понятията.
Аз на български ползвам това:
Изображение

1 - основно кросно; 2 - основа; 3 - повлекателно кросно; 4 - ламели; 5 - нанищелници; 6 - нищелки; 7 - бърдо; 8 - совалка; 9 - платнено кросно; 10 - обтягащ валяк; 11 - направляващ валяк; 12 - съединителна греда; 13 - горна греда на ватала
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

dal написа:теб те сърби дърводелската работилница , това е ясно :D
не исках да го опиша сложно , и мисля че с повечко търсене в интернет ще си намериш схеми подходящи и наистина вертикалните станове може би ще са по лесни за изработка.
струва ми се че някъде съм срещала да продават , но не знам къде -станове , по прибрани и опростени.
Принципът при тъкането е , че колкото са по тънки и фини материалите , толкова е по скъпо изделието- при килимарството май се брояха възлите на кв см . Справка- персийски и японски копринени тъкани.
Аз функционирам различно.Ходя насам натам, пия бира и чета, а после пия бира и мисля, после пия бира и проектирам, рядко пия бира и правя.
Накрая, като резултат почвам да заформям бирен корем.
:mrgreen:
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

johnstalker написа:Една препоръка от мен, не прави първия си стан с повече от две нищелки и не го "навеждай" с повече от 2-3 "глави" основа. :daaa: А за кросно може и някой по-голям гребен да ползваш. :daaa:
Това, което винаги съм аресвал у ънкълДжон е усещането му за реализъм.
Аз на стана отдавна съм му прибавил няколко двигателя и един компютър с няколко цифрови и аналогови изходи.Основната ми идея е да мога да зема един растерен файл, примерно на Джон аватаря и да мога да го изтъка и да го подаря на Джон за рождения ден.
:mrgreen:
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Тъкане на стан

Мнение от naa »

Ходя насам натам, пия бира и чета, а после пия бира и мисля, после пия бира и проектирам, рядко пия бира и правя.
Накрая, като резултат почвам да заформям бирен корем.
Извинявам се, обаче ми прозвуча като "седя и мислА, по едно време глеЪм - само седЪ".

Някак си разбрах, че станът не е точно за функционалност, а по-скоро от желание за творчество или носталгия, или от скука, понеже навън през зимата е студено. Според мен, първо трябва да се изтъче черга, понеже е по-лесно /аз така мисля да постъпя, когато ми дойде музата за тъкане/, и чак след това да навързвам конци по тъканта, т.е да правя китеник. Той/китеникът/ засега ще почака.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
bettym
Виенско кафе
Мнения: 442
Регистриран на: Яну 17, '13, 11:24
Местоположение: Плевен

Re: Тъкане на стан

Мнение от bettym »

И кво стана - Има ли вече Трол стан или само е пил бира? :ieeee:
Май е било само следновогодишно мечтаене...
Нали знаете - от НГ почвам диета, спирам да пуша, ставам примерен и спестовен, почвам да правя стан и т.н. :D
Тъй де, аз си се шегувкам, ама ми стана интересно, та пак да питам - Троле, имаш ли си стан?
troll

Re: Тъкане на стан

Мнение от troll »

Ами .... хм.
Рамката на стана е готова
Платното е широко 38 см.
Основното кросно и платненото кросно са турени.
Основата е от 100 нишки, а нищелката е една.
Нсправих една от алуминии и една от ПВЦ, ама все нещо не ми харесва.
Така че къв е резултата до тук?
Стан има, ма нищо не е изтъкано.
Обаче до Нова година има още много време, де.
Бе ти що ми даваш зор? А?
Аз съм отказал цигарите с лекота, та един стан нема да направя!
:mrgreen:
Иначе съм подготвил шарени памучни парцали.
Ша си направя 38 см. черга!
:lol:
Ма кога ... туй е един друг въпрос. Може в някой друг живот.
:mrgreen:
В интерес на истината бях изкушен да си купя като резервна част нищелката.Има ги.Но устоях на изкушението.
:mrgreen:
Deleted User 2919

Re: Тъкане на стан

Мнение от Deleted User 2919 »

Тролле, може и без стан да се направи чергичка и килимче от парцалките, щом те са готови за дялкането)) С голяма кука , а парцалките вървят заедно с конец, преди слагаха памучен, сега може и синтетичен, тогава при прането чергите не се свиват, , но като се пере чергата да не е вряла водата.Понеже и куката е дебела и конците от парцалките са дебели ,то плетенето става бързо. :stiskam:
http://kruchcom.ru/archives/4540" onclick="window.open(this.href);return false;
http://1.krasnodarsewinger.ru/kak-samos ... om-kovrik/" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
http://oleksi.ru/vyazanie-loskutnyx-kov ... in-kovrik/" onclick="window.open(this.href);return false;
Да ти е спорна работата!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Други хобита”