Антики

Всичко, което ви е на душата, но не му намирате друго място.
Публикувай отговор
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Антики

Мнение от DarinaN »

al.yank написа:Това е полезна информация :dovolen: Бих оценила предмети,точно във вид,както са намерени в някоя селска плевня.Дано ми се отвори път нататък.
:daaa: Шипка, Бачково - също . особено Бачково има добър избор , само че напълни джоба добре, Ал :hihihi: . и не говорим за реплики , а за изровени от плевните .
т.нар."реставрация" от търгаши няма да коментирам - кич отвсякъде
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Антики

Мнение от al.yank »

Мда,не щем "реставрации",нали гоним автентичното.Какъв е смисъла,ако,на един меден бакър,примерно,сложим тенекиена дръжка..
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
vili60
Кафе с мляко
Мнения: 283
Регистриран на: Май 28, '10, 00:59

Re: Антики

Мнение от vili60 »

Темата много замря.Ето искам да споделя как напредвам аз с моята битова стая,бавно но все пак напредвам.Вече си имам стара ютия от ония с въглищата.Подарък ми е от зетя.Много и се радвам.И с битовата стая напредвам бавно.Вече си имам и теракот за нея.Остава да се постави и да се шпаклова тавана.Имам си и прекрасна автентична кюстендилска носия,благодарение на Муцунката.А ще имам и мъжка носия,пак благодарение на Муцунката.Така ,че скоро ще показвам снимки.Скоро мечтата ми ще се сбъдне :ieeemyzh:
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Антики

Мнение от DarinaN »

днес си купих гърненце и стомничка :hihihi: - не много стари / според мене/ , но за украса на градинката стават . само трябва да измисля как точно да ги вместя , гърнето по - точно . стомничката става за поливане :hmmm:
снимките после
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
r_men
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Апр 5, '12, 13:28

Re: Антики

Мнение от r_men »

Ако все още някой търси месингово хаванче предлагам две
Изображение
MiMiTooo

Re: Антики

Мнение от MiMiTooo »

Интересувам се от тези хаванчет.
На какви цени ги предлагаш?
vili60
Кафе с мляко
Мнения: 283
Регистриран на: Май 28, '10, 00:59

Re: Антики

Мнение от vili60 »

Да раздвижим малко темата. Аз най -после взех окончателно решение след като бях на гости и там имаше битова стая.Усмихна ми се и кьсмета с малко парички и си купих сачак.В момента мьжа ми го поставя.Ще си купя и нов теракот в тон сьс сачака.Най после ще се сбьдне мечтата ми :ieeemyzh:
vili60
Кафе с мляко
Мнения: 283
Регистриран на: Май 28, '10, 00:59

Re: Антики

Мнение от vili60 »

Да раздвижим малко темата. Аз най -после взех окончателно решение след като бях на гости и там имаше битова стая.Усмихна ми се и кьсмета с малко парички и си купих сачак.В момента мьжа ми го поставя.Ще си купя и нов теракот в тон сьс сачака.Най после ще се сбьдне мечтата ми :ieeemyzh:
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Антики

Мнение от al.yank »

Честито Вили!Да ни покажеш снимки.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Антики

Мнение от orkud »

Виждам че от време на време тук се мяркат желаещи да възстановят нещо старо, за тях пускам линк, от който можете да ползвате съвети и материали http://www.gubra-bg.com/cms.php?id_cms=10" onclick="window.open(this.href);return false;. Аз се боря с две стари ракли от доста време, нещата вървят бавно покрай останалите ми ангажименти, но все пак вървят. В сайта има директни линкове към материалите, но пускам и тук написаното, защото или може да не отвори в даден момент, или да решите да ползвате други близки материали, с които разполагате . Реставрирането не е от евтините дейности и си струва в няколко случая - имате нещо ценно в материален или емоционален аспект и не искате да се разделите с ценната вещ, занимавате се професионално, хоби ви е и като всяка друга краста цената е без значение или просто искате да го възстановите поне до някаква степен с подръчни материали и ви е нужно поне ориентировъчно какво да направите. Ако не ползвате посочените материали, то поне внимателно прочетете какво точно действие има върху предмета и потърсете нещо по евтино в някой по богат строителен магазин с доста близки характеристики. Има неочаквани попадения. Не е желателно да прескачате стъпки, води до неудовлетворителен краен резултат. Има доста трикове за създаване на старинен вид и на сравнително нови предмети, но това е друга тема .



ФАЗА 1: ПОДГОТОВКА

Подготовка на повърхностите



Почистете основно повърхностите за третиране. Отстранете старите лакове и политури и наслоеното замърсяване, като използвате

ДЕЧЕРАНТЕ: препарат за премахване на стари политури или замърсяване. Препаратът ги разгражда и прави лесни за отстраняване.



Стари и упорити бои и лакове се отстраняват много ефикасно със смивката СВЕРНИЧАТУ: препаратът не съдържа хлоридни разтворители, киселини, нито сода каустик; използва се за свалянето на всякакъв вид бои, не лепне, не се съединява и не изсушава дървото, не уврежда метала, и се отстранява лесно с вода.



Ако дървото е изтъняло и крехко, има начин да възстановите неговата здравина: използвайте уплътнител за дърво, готов за употреба безцветен разтвор на базата на специални термопластични акрилни смоли. Прониква в дълбочина в увреденото или изтъняло дърво и го предпазва от стареене; усилва износените или проядени части.



Ако дървото е проядено от дървояди, третирайте повърхността с АНТИТАРЛО- препарат против дървояди: инсектицид с резидуален ефект без цвят и мирис, готов за употреба. Не променя и не уврежда боята или лепилото. Дървото, третирано с препарата, може да се боядисва и лакира отново. Не образува вредни газове, не се разлага от светлината. Предпазва дървото от нови атаки. Продуктът е активен против Hylotrupes Bajulus.



След отстраняването на замърсяването, старите бои, лакове и политури, след уплътняването на изтънялото дърво, санирането и третирането на повърхността против дървояди, тя е готова за следващата фаза на реставриране.



ФАЗА 2 : РЕМОНТИРАНЕ

Ремонт на счупени или разхлабени части и цялостно укрепване



След като повърхностите са добре почистени, укрепете счупените или разхлабени части с подходящо лепило. В зависимост от предназначението можете да използвате различни видове от предлаганите лепила.

Винилгубра зелено : универсално винилно лепило за студено лепене. То е подходящо за лепене на хартия, картон, корк, текстил, пластмаси, ламинат и всички видове дърво и негови производни.

Винилгубра синьо е универсално винилно лепило, прозрачно след изсъхване, предназначено за лепене на хартия, картон, корк, текстил, пластмаси, ламинат и всички видове дърво и негови производни. Изсъхва за около 1 – 2 часа, в зависимост от температурата.

Винилгубра В3 е винилно лепило с висока водо- и топлоустойчивост подходящо за лепене на дървени плоскости от всякакъв вид, дървени компоненти и подови настилки от дърво.

Екоколла е силно монтажно лепило на водна основа, което замества употребата на пирони, винтове и дюбели при монтажните работи. Самонивелиращо, може да се боядисва след като изсъхне, не лепне и не образува конци, няма мирис. Подходящо е за лепене на следните материали: дърво, паркет, цимент, стъкло, тухли, гипс, пластмаса, текстил, полистирол, керамика, PVC, метал обработен срещу ръжда.



След като залепите повърхностите, почистете излишъците от лепило и изчакайте докато то изсъхне напълно. Изшкурете старателно повърхностите и почистете с чисто парче памучен плат.



ФАЗА 3 : КИТВАНЕ

Прикриване и отстраняване на повърхностни дефекти и драскотини преди процеса на оцветяване.



Запълнете шуплите, пукнатините и нараняванията с кит за дърво с подходящ цвят: Китът за дърво поправя бързо и качествено отвори, цепнатини, драскотини и др. върху изделия от дърво. След изсъхване върху него може да се шлайфа, пробива, боядисва. Предлагат се в богата цветова гама.



След като използвания кит изсъхне напълно, отново изшкурете внимателно третираната повърхност, така че тя да бъде напълно гладка.



Използвайте фина стоманена вълна за финиш, отлично средство за фино шкурене. Почиства основно, без да нанася драскотини или наранявания върху третираната повърхност. Незаменимо средство при реставрацията на мебели, за равномерно нанасяне на различни продукти и вакси, както и за ефективна политура.



Накрая почистете третираната повърхност с влажна памучна кърпа и изчакайте докато изсъхне напълно. Повърхността е готова за следващата фаза на обработка.



ФАЗА 4: ОЦВЕТЯВАНЕ

Процес на оцветяване или тониране на третираната повърхност.



Можете да промените цвета или да тонирате повърхността с избор от богатата гама цветове на поливалентния концентриран оцветител (байц). Поливалентният оцветител за дърво може да се използва в готов вид, или като разтвор с вода или друг вид разтворител (разрежда се до 6 пъти). Оцветява дървото без да променя специфичната му красота и откроява естествените жили, като същевременно прикрива дребни повърхностни дефекти. Продуктът е отлично средство за финиш на мебели от сурово или други видове дърво с по-скромни качества, които обновява чрез промяната на цветовете. Предлага се в 11 тоналности, които могат да се смесват помежду си. Поливалентните байцове предоставят многобройни възможности за цветови решения.



Нанесете байца равномерно с четка или тампон. За да постигнете по-наситен цвят, минете повече ръце, като изчаквате поредния слой да изсъхне напълно. След като байца изсъхне, преминете към следващата фаза на обработка.



ФАЗА 5: ФИКСИРАНЕ, ЗАПЕЧАТВАНЕ

Фиксиране на оцветителя и запечатване на порите на дървото



Нанесете фиксатив турапори върху оцветената повърхност, като се стараете да я покриете равномерно, без остатъци и излишъци от продукта.

Фиксатива запълва шуплите на дървото, фиксирайки естествения цвят или използваните оцветители и осигурява защита от петна и други външни въздействия. След като повърхността изсъхне напълно полирайте старателно със стоманена вълна 0000. Почистете прахта с меко парче памучен плат. Ако повърхността не е достатъчно гладка, нанесете втора ръка фиксатив. Изчакайте да изсъхне, изшкурете отново и почистете прахта. Повърхността е готова за следваща обработка.



ФАЗА 6: ФИНИШ

Процесът подчертава естествената красота на дървото, формира рафиниран и хармоничен вид на повърхността, като й придава блясък и лъскавина.



Това е крайната фаза на обработка в процеса на реставрация на дървената повърхност. Финиш може да се извърши чрез запечатване на повърхността с шеллак: шеллакът за нанасяне с четка придава блясък и красив външен вид на дървото, като подчертава качествата му. Особено подходящ е за интарзии или други видове инкрустирани и резбовани повърхности, където нанасянето с тампон не е възможно. Шеллакът не изисква допълнително полиране.



Друг начин за финиш на повърхността е третирането с

оцветяваща вакса: смес от висококачествени суровини на базата на естествени восъци и вода, без силикони и агресивни за околната среда агенти. Тя възстановява естествения цвят на дървото. Подхранва в дълбочина и предпазва от прах и замърсяване, придавайки топъл и блестящ вид. Предлага се в цветовете дъб, среден орех, тъмен орех, махагон.



Ваксата се нанася с четка или тампон. След като изсъхне, изшкурете повърхността със стоманена вълна 0000, за да отстраните евентуалните излишъци от продукта. Изчакайте докато ваксата попие, след което полирайте с меко парче плат. За да подчертаете тоналността може да нанесете втора ръка като спазвате горната процедура.



За придаване на блясък и завършен вид полирайте обработената повърхност с полираща вакса или плътна восъчна паста за мебели: специално разработен финиш продукт за мебели от дърво. Създава устойчив и бляскав слой върху третираните повърхности. Предпазва дървото от стареене.



Използването на вакси за финиш на мебели е традиционна технология, прилагана от векове. Ваксата придава на повърхността изискан вид. Изборът на финиш продукт трябва да се съобрази с предназначението и начина на употреба на третираната повърхност.



Неразделна част от процеса на реставрация е регулярната поддръжка.



ФАЗА 7: ПОДДРЪЖКА И РЕТУШ

За съхранение на постигнатото при предишните фази е нужна подходяща регулярна поддръжка.



Традиционно средство за поддръжка на дървени повърхности е полиращата вакса: тя подхранва дървотo в дълбочина, полира и предпазва повърхностите от прах. Представлява смес от висококачествени натурални суровини като чист пчелен восък и карнауба. Не съдържа силикони и агресивни агенти.



Друго висококачествено средство за поддръжка на дърво е

чстият пчелен восък: създаден по рецепта на стари майстори и произведен от чисти пчелни восъци с висока концентрация, продуктът е незаменим при поддръжката на ценни мебели от дърво. Не променя цвета на дървото, но му придава естествен блясък и красота.



Различните видове МАСЛА са изпитано средство за освежаване на текстурата на дървото, обновяване на цветовете и предпазване от замърсяване и стареене:

Тиковото масло съдържа растителни масла и дървесни смоли, чрез които импрегнира и предпазва дървото от петна, изсъхване и стареене. След третиране с тиково масло дървото възвръща оригиналния си цвят и първоначалния си блясък и възстановява своя маслен баланс.

Лененото масло е екологично чист продукт, който се добива от преработката на ленено семе. Отлично средство за защита, обработка и поддръжка на дърво.

Защитното масло (жълто или червено) е висококачествено растително масло, което прониква в дълбочина във фибрите на дървото, подхранва и запазва тяхната естествена еластичност. Схарактерния си цвят придава на дървото мек и топъл оттенък. Във варианта с червен цвят придава на дървото лек червен оттенък, който излъчва мекота и блясък.

Реставриращото масло за мебели възстановява, подхранва, оцветява и полира дървото, като покрива повърхностните драскотини и наранявания. Предлага се в три цветови тоналности. Регулярното третиране на дървото с реставриращо масло поддържа неговата свежест и лъскавина.



За постигане на по-голяма лъскавина и защита след приключване на процедурата третирайте повърхността с плътна восъчна паста за мебели.



За ретуш и прикриване на дребни повърхностни дефекти върху дървени повърхности се предлагат различни видове коректори:

Течният коректор служи за прикриване на драскотини и цепнатини. Той е устойчив на топлина, вода и триене. Предлага се в богата цветова гама.

Маркерът на спиртна основа служи за покриване и прикриване на драскотини и наранявания върху всички видове изделия от дърво. Без да променя жилите на дървото високо покривният флумастер поправя и оцветява третираната повърхност по ефикасен и прецизен начин. Богата цветова гама.

Восъчният кит e лесен за приложение и служи за прикриване на дребни драскотини и пукнатини върху дървени повърхности. Предлага се в 14 нюанса от цвета на дървото.



И така, старата мебел вече е напълно възстановена.

Публикувай отговор

Обратно към “Други хобита”