Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от маргото »

Много ти се радвам за куража и постоянството, които имаш Havga! :tzvetentze: Ентусиазмът ти е заразяващ, продължавай смело в същият дух! :sclap: :sbear:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от clock »

Досега не съм молила за резник, защото нямам опит и не знам дали ще се справя. Но теб ще помоля, Хавга, наесен , ако можеш, да ми изпратиш едно резниче от простоцветката! Ще и се постарая, ще и бая, музика ще и пускам само и само да се захване при мен :D Сигурно си има име тази розичка, но аз вече си я наричам Пеперудената роза :liubov2:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Еличка »

Havga, прекрасно е всичко! И снимки, и грижи, и аранжировка.... Всичко!
Липсва ми червения варел... Аз ти го харесвам!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

clock написа: Юни 12, '19, 21:22 Досега не съм молила за резник, защото нямам опит и не знам дали ще се справя. Но теб ще помоля, Хавга, наесен , ако можеш, да ми изпратиш едно резниче от простоцветката! Ще и се постарая, ще и бая, музика ще и пускам само и само да се захване при мен :D Сигурно си има име тази розичка, но аз вече си я наричам Пеперудената роза :liubov2:
Клок имаш няколко резника, само ако си в София предлагам сама да си ги отрежеш, защото нямам идея как се прави тази работа.
Ако не ще е по указания и снимки :).

Еличка, варела си е там, само дето съм сложила една ниска туя пред него, че да не го пече много слънцето. Просто Фалстаф прецъфтя и вече не го снимам много.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от calico »

Снощи щях да ти пиша, ама нещо се отнесох. Изгледах всички снимки от началото на май до сега.
Ами, Силве, исках просто да ти изръкопляскам силно, отлично се получило. Някои рози са ти напарво фантастични, а все още са млади, тепърва ще правят стабилни клони. Големи поздравления за хъса, за мерака и за майсторлъка.. :gush:

а Джубилето ще те удиви със способността си непрекъснато да вади нови и нови пъпки, освен с красотата си и аромата.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Благодаря момичета, без вас нямаше да знам друго освен мушката и петунии :tzvetentze: !

От няколко дена налегнаха жегите и почнах леко да се притеснявам. Три дена поливам и чистя нон стоп опадал цят . На големите рози наливам по 6 и отгоре литра вода и като бръкнах с една пръчка след ден, до долу почти излезе суха :shock: шотландската върба направо пресъхва, ако не я налея и сутринта. Шведската кралица ръси цвят след цвят. Квартала в околовръст е пълен с опадали листенца. Пеперудената простоцветка и тя .
Сложих тераует само на едногодишните по сандъчетата и малките саксии. Те издържат два дена, но не са нацъфтели още много.
Не съм мулчирала, защото не съм ползвала мулч досега и не съм сигурна как ще контролирам влагата. Сега пипам повърхността и преценявам....
НО спешно се налага да сложа. Само, че тук из форума чета, че не се слага близо до стеблото, ама със саксията нямам много друго място. Освен това колко дебел да е пласта и какъв мулч ще е подходящ? Да не вкиселява и прочие..? И да пробвам ли да надупча и да сложа все пак в канали тераует или само с мулча?
И други години съм поливала всеки ден, но сега цветята са доста и отнема време, а и повече ми пука от преди.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от clock »

Хавга, от сърце ти благодаря! За жалост и аз не знам как точно се режат резници. Зеленко ми беше обяснявала, но никак не успях да го запомня. Ще е както ги отрежеш. Нали е дуракоустойчива, все си мисля, че ще се прихване лесно. Пък и има време дотогава.
За терауета не мога да помогна, никога не съм ползвала. Но това с поливките си е сериозен ангажимент. Отнема време и ако няма кой да ти ги полива когато ви няма тогава вече е лошо. Трябва да се измисли нещо. Дано се включат и хора отглеждащи цветя в саксии и най - вече рози.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от calico »

да, Силве, надупчи и пусни по няколко зрънца тераует. ако са много ще ти излязат на повърхността.

за мулчирането - според мен купи чист торф и сложи отгоре 4-5 см слой. Лекото вкисляване не им пречи.
вероятно си ползвала от купешката пръст в чувалите, тя е доста пропусклива и затова пресъхва бързо. За по нататък като слагаш рози, смесвай с градинска почва, там има глина и влагата стои по-дълго.
около стеблата в основата наистина не е добре да има мулч, щото хем могат да загният, хем и корени да пуснат там. Просто да няма пряк досег, не е нужно да е много разстоянието, 2 см стигат. Те в тия жеги едва ли ще загният. Поливай по первазите на саксиите, а не в основата на стеблата
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Отдавна не съм пускала снимки.
Ето малко от края на юни.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Общо взето се получават нещата.
От розите любимки са ми: Ани Дюпри, Спешъл анивърсари и бебето ДЖубилее Селебрайшън. Просто не са спирали да пускат пъпки, най-много седмица да са почивали, а и са доста ароматни. Щамбите също тръгнаха. Оперираната направо полудя, след като отстраних шипката. Е сега трябва да развие корона, но не е спирала да цъфти. Червения Леонардо, вероятно защото го нарочих да го подарявам или разменям за есента, взе че почна да си държи пъпките :), а не да ги хвърля още преди да се отворят.
Ще похваля и Фалстаф. След прилична първа вълна, пусна няколко нови клона, които се канят да щъфтят. Чакам и една щамбичка от Бриколаж да цъфне, тя е ситна, та ситна, така че ще е интересна.
Хортензия Форевер енд Евър е невероятна, макар и бяла :).
Клематисите се отчитат, колкото да не ги изхвърля. Петуниите страдат, ту от много дъжд, ту от много жега, ама ги има. Имам още и няколко цвята на лилиуми. Браво на тях като за първа година, изкараха цял месец!
Двете върби са супер, макар че шотландската плачеща иска много вода и я поливам по два пъти на ден. Това се харесва на маргаритите и те направих прилична туфа.
Очарована съм и от градинската върбена. Купих 3 от англичаните до Велико Търново. Станаха по 1,20м. и цъфтят вече половин месец.

Абе, иска си труд, за да е добър резултата. Вероятно догодина ще се наложи да се лиша от някои растения и да ги заменя с други, които не искат толкова грижи.
Но рози ще гледам още, определено :). Всъщност те най-не ми създават ядове, дори и с поливането.

И най-важнот! ПУ,ПУ,ПУ нямам болна роза, преборих се с маната!
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1032 пъти
Получил благодарност: 1483 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от gevkati »

страхотен резултат, браво!
Очите ми останаха в тази шотландса върба! Може ли латинско име и къде я намери?
При мен най - цъфтящата роза е Super Trouper. Не е спирала и за ден за цъфти. Хем цвета и ярък, хем листата - тъмни, а е и компактна. Според мен би станала за контейнер.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”