Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Мъжът ми мечтае за контейнерна къща, аз пък се заех с една контейнерна градина, насред панелките! :D
Засега зимата върви добре, затова се осмелих да си направя собствена тема със снимки. Знаете как е. Преди, след, ако е рекъл Бог и по-по след .
Нещо като хроника в дебрите на градинарстването, която за момента се развива като френетично - истерична (визирам покупките!), на моменти смешна и сълзлива, но винаги до болка ентусиазирана и надявам красива.
Пускам малко снимки от миналата година за да не стой празна темата, защото пролетта още не е пукнала :) и хубавото предстои.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Изображение

Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5148
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 206 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от mileni »

Ще следя, с интерес темата.
Точно тези дни мислех, кои растения може да изместят, в контейнери.
Мисля на терасата да ги сложа и върху гаража на съседите :D

Много добре изглеждат растенията :tzvetentze:
Сподели повече, за почвата дренаж слагаш ли, как ториш?
Виждам и роза има, в колко голяма саксия е?
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от calico »

Браво за темата, Хавга, всички ще я следим с интерес.
това, което съм видяла досега, много ми харесва. :daaa:
а и снимките ти са невероятно красиви :ieeee:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1075
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Оля »

И аз се нареждам да следя темата ти, Хавга :dovolen: . Много уют си създала на терасата си и се справяш удивително добре с контейнерното отглеждане, което си е голямо предизвикателство :daaa:
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4357
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 1655 пъти
Получил благодарност: 585 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Emilly1212 »

Havga :gush: , моля те разкажи какво има в саксиите на първата снимка - зелените растения? Много е красиво на твоята тераса, аз също се интересувам от засаждане на растения в контейнери. Какво е изложението при теб?
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Благодаря момичета! Дано не съм ви досадила вече. :tzvetentze:
Mileni, не смея да давам много акъл още, но :dovolen: правя дренаж на цветя, които не обичат вода и има риск да подгизнат, мушкатата, бегониите и калдъръмчета. На петунии, калибрахое, винки и върбени , не. Все са малки саксиите и ми се струва загуба на контейнерно пространство.
Почвата купувам готова, досега цъфтящите торя с течен Кристалон, според периода, в началото зелен, после оранжев. На някои добавям пясък и перлит, но някак на око. На следващата година наново.
За розите, ах розите. Тук всичко е теория. Изчетох една рускиня с огромна розова градина на един покрив. Тя също твърди, че дренажът е загуба на пространство от съда. Проверява по тежестта на съда, като го поклаща :hmmm: дали има задържана вода и спира поливките.
Иначе за размера на саксийте.. розата, която виждаш Special anniversary e в саксия дълбока 30 см. И толкова широка, но корените бяха една четвърт от обема дори по-малки. WOH настаних в контейнер висок 65см.
Експериментирам с едни саксии с вътрешен резервоар. Ще видим доли ще се получи. В момента след валеж, често ги “източвам”. Ако не стане имам готовност да ги пробия на дъното, за да не задържат вода. Само загубих 7-8 см.във височина...
Ох, спирам...
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Emilly1212, туя смарагд, два чемшира, дива лоза, подведена по една стара лампа :) и босилек в дъното, а това зеленото дърво е щамбова роза, ама много не цъфтя този сезон, така че се присъедини към зелените, нецъфтящи.

Изложението е север, но лятото сянка има само на метър от стената на къщата. В останалата част слънце има от 8,00-9,00ч. до към 5,00ч. когато близкия блок хвърля сянка.

А за торенето на многогодишните, ще търся осмокот за саксии...
Друго от рускинята - на пролет изгребва стария мулч и част от почвата и подменя с нова. Аз ще го пропусна това упражнение защото още не съм мулчирала, тъй като повечето рози ги садих есента. Но ми се струва разумно.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от alexalex12 »

Havga, супер е градинката и ще става все по-хубава!
За самополивните саксии имай едно наум. С такава уморих един ацер миналата зима.
А снимките ти са страхотни!
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Изображение

Изображение

Есента, това е на 31.10.2019г., вече с пристигналите рози - празните контейнери :)
Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”