Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Ава_и_мама »

:tzeluvka: Силве, ходи ли до Братаница? :gush:
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Да, не си купих точно това, което бях поръчала, но си взех две върби - Hakuro Noshiki и Kilmarrock, както и клематис Дукесата на Единбург.
Честно казано Кири те канава ми се стори много недорасъл и понеже имам уплах от малки клематиси не го взех.
Не взех и фотинията на щамб. Тази, която ми беше в бюджета не ми хвана окото. Имаха страхотни големи дръвчета, но бяха 96 лв. и се въздържах :).
Иначе са доста приятни и честно казано докато се чудех коя точно да си взема от върбите, забравих да поискам отстъпката, която имаме и не ми я дадоха, но здраве да е.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7281
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 726 пъти
Получил благодарност: 1305 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от ljuboznatelna »

Много е красиво, обаче не мога да те мисля колко време ще отделиш да поливаш :) Отсега мисли за поливна и за тераует, иначе тази красота ще ти вземе душата! :)
Аз имам около 20 среден размер и 20 големи саксии, сбита градинска почва, че и керамични (бързо подсъхват) , отделно няколко сезонни,и в жегите това е два пъти на ден. Откога мрънкам на моя да направи поливна....
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Люб, с тераует ще решавам нещата и с маркуча. Поливна за сега не се предвижда. И пръст не съм сложила. Уж гледах субстрата да е от по-тежкия, ама пак има торф. На ММ не му се копае, по-лесно му е да купува :(. Ще видим как ще е. Зависи от лятото, ако е като миналата година ще е добре.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7281
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 726 пъти
Получил благодарност: 1305 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от ljuboznatelna »

Торф по-добре. Хем е лек, хем задържа водата.
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от slavinaj »

Привет, много ти е красива терасата с всички тези цветя :daaa: . Видях, че си имаш клематис, но прочетох, че се интересуваш от цветя дето зимуват навън. От мен една идея - хортензия, от 6 години си имам една на балкона. Дотук си вирее чудесно. Мога утре да снимам как изглежда сега и как лятото цъфти с минимум грижи. От моя 9 годишен опит с балкон имам 3 любими китки - клематис, хортензия и мащерка - лятото си растат, а зимата си стоят навън без проблем. Розите ги тествам засега на балкона.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

slavinaj написа: Мар 18, '19, 22:37 Привет, много ти е красива терасата с всички тези цветя :daaa: . Видях, че си имаш клематис, но прочетох, че се интересуваш от цветя дето зимуват навън. От мен една идея - хортензия, от 6 години си имам една на балкона. Дотук си вирее чудесно. Мога утре да снимам как изглежда сега и как лятото цъфти с минимум грижи. От моя 9 годишен опит с балкон имам 3 любими китки - клематис, хортензия и мащерка - лятото си растат, а зимата си стоят навън без проблем. Розите ги тествам засега на балкона.
Бързо показвай! Тук всички са с градини и на никой не му хрумва да сложи хортензия в саксия, да не говорим за 5г. :mrgreen: Аз чакам да пристигне една много специална Forever and ever, така че всеки нагледен опит е повече от добре дошъл.
БТВ имам вече 7 клематиса :). Бях отписала 3, но те се показаха.
За розите. Нарочно оставих една навън без грам укритие, в малка саксия-неизвестна е, купувана от пазара. Лятото боледува. Саксията ставаше на камък. Сега вече пуска листа. Замръзнали клони нямаше много, офъках я в опит да я подредя...
Затова следващата зима ще съм по-смела и в парника ще прибера само щамбите.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
slavinaj
Дълго кафе
Мнения: 102
Регистриран на: Окт 11, '18, 22:36
Местоположение: София/Мало Бучино/На балкона
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от slavinaj »

Ето хортензията сега
Изображение
и през лятото

Изображение

вляво от нея са и клематисите - сега
Изображение и лятото

Изображение

Хортензията иска поливане всеки ден през лятото и някъде февруари-началото на март й махам изсъхналите листа, до преди 2 години режех тези клони, но се оказа, че не трябва, защото от тях тръгват нови стъбла и цветове :ufff: Преди мислех, че са сухи, но от мързел не ги махнах и видях, че така е по-добре. Затова й качих снимка от сега, да си знаеш, че е нормално. Клематисите са и те така, навън цяла зима и преди седмица ги изчистих, единия полудя, на ден расте с 10 см.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Еха, в какви малки саксии са! А аз за моите все се притеснявам, че ще им е тясно! Хортензията на колко години е?

БТВ, много красива тераса!
Последно промяна от Havga на Мар 19, '19, 18:48, променено общо 1 път.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

След като миналата година претърпях пълно фиаско с клематисите, ето ги сега.

Изображение
С тези двата се сдобих от един сайт, като пълен аматьор. Дойдоха две миниатюрни саксийки, които не си отговарят на сортовете и бавно загиваха цяло лято. Сега са доста наперени.



Изображение
Тук са два, единият е Мис Чалседони. Другият неизвестен. Купени от Бриколаж, т.е. са от Нановски.И двата се споминаха миналата година от клематисовата болест. Отрязах ги до дъно.



Изображение

Това е Пурпеа Плена Елеганс. Единственият 3 група, купен от едни англичани до Търново. Още се чуди ще расте ли, ще се мотае ли. Него определено ще пресадя в голяма саксия.



Изображение
И последната придобивка от онзи ден от Братаница- Дюкесата на Единбург.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”