Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от calico »

аз имам Гуакамоле. само тя на третата година ще ти е напълнила контейнера.
ще потърся снимка да ти покажа.
Тъй като имам една голяма саксия около 40 см дълбока и над 55 в диаметър, трудно се побира в парника искам в нея да сложа цветя които няма да прибирам зимата. Та си мислех 3 хости и едно астилбе в средата...
Кажете моля ще са съвместими ли, според вас? :dovolen:
астилбето иска малко по-кисела почва. иначе и двете са за сянка.
обаче хостите на третата година като развият ония ми ти етажи от листа нагоре, ще го удушат.
сложи само хости, пак ще е хубаво. Но пък не пречи да опиташ, ако няма къде да го сложиш.

п.п. и ако имаш вариант се снабди с малко обикновена градинска пръст, от по-глинестите. Тази дето я продават е доста пръхкава и не може да пази влага. Глинестата е и по-хладна. Почти всичко ще се чувства по-добре в такава, отколкото в купената, тя става за мушката и петунии, и разни други такива дребни нещица.
аз за саксиите винаги смесвам от градинската, слагам и купешка, и малко биотор, и са добре навън нещата всаксии

п.п. пръст не сме пращали още по Еконт, ма що пък да не положим някакво начало :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Астилбето ще е отделно. Хостите като за първа година също, да ги видя как ще тръгнат.
За пръстта отдавна се каня, ама не знам откъде. Баща ми не ми даде от неговия двор защото пръстта му била заразена :hmmm: . Освен да пробвам на полето около София, преди да се е показала царевицата :). Май ще ми трябва лопата :).

Но като пукне пролет и дай боже се запознаем на живо, вместо с китки ще ме изпращате с торба пръст. :D

Гуакаморето на третата година ще го подарявам :). Него съм го сбъркала, като съм му чела размерите още.
Иначе и друг път съм казвала, че ако розите не тръгнат ще ги посадя в земята. Места, които ще ги приютят дал бог. Така, че рискът е осъзнат. Пък и нали трябва да се забавляваме. Едни ще умрат, други ще дойдат.

Иначе Грийни имам и две декоративни лози, една обикновена и една шоколадова :)))))).

За поливането още не съм решила. Засега имам приятели, които ще поливат :mrgreen: иначе няма да пият ракия на терасата.
Последно промяна от Havga на Фев 23, '19, 18:29, променено общо 1 път.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от calico »

сега ще намеря едни хости ,дето гледах в саксия три години, а можеше и още, но вече ги прехвърлих в земята. С габаритите на Гуакамолето са, и са три в неголяма саксия

п.п. базата от снимки ми е пълна с рози, трудно се търсят хости там, особено ако не си ги снемал много :mrgreen:

ето тук зад бялата котка, още не са разлистени добре, но се вижда размера на саксията, може би около 30 см диаметър.

Изображение

ето пак май по-ясно- на заден план се вижда Гуакамолето в земята, почти със същата големина

Изображение

за съжаление не намерих снимка на вече добре разтворени листа, но заема около 60-70 см кълбо, красиво е.

и това са три големи хости, не е една
та ще си ги гледаш в саксията доста години и ще ти харесват :daaa:
Последно промяна от calico на Фев 23, '19, 18:51, променено общо 1 път.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 583 пъти
Получил благодарност: 1068 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от greeneyed »

Havga написа: Фев 23, '19, 18:19
За пръстта отдавна се каня, ама не знам откъде.
Разходете се из Витоша или друга планина,под габър например има чудесна листовка / почвата да не е от дъбова гора/. До нас на една поляна, като вдигна тревен чим, под него има рохкава лека почва. Пробвай и това. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1920
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 236 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от miltonia »

На мен пък ми хареса идеята ти за три хости и астилбе в средата. :daaa: Мисля, че ще се получи, и двете растения обичат сянка и влага. Освен това хостите са с плитки корени и няма да пречат много на астилбето. Трябва само да се поровиш в нета да си ги подбереш по големина и цвят. От тези, които имаш, мога да ти дам информация само за Brim Cup, прави хубава симетрична розетка, широка, но ниска, листата й прегарят на силно слънце, но си запазват шарката цяло лято.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от calico »

Милтония, астилбето изобщо няма да му се виждат листата от хостите, те просто ще го покрият като покривка. Може и някакъв измъчен цветонос да се провре между тях, но не е сигурно дори и това.
астилбето прави приземна розетка от красиви листа, и няма да имамясто за тези листа
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от calico »

Силве, днес понеже разглеждам разни руски сайтове, и попаднах на доста снимки за тераси и балкони
виж, може и да ти хареса някоя идея
https://www.google.com/search?biw=1366& ... 9xpmPW5xlI

мен ей тези лобелии много ме грабнаха
Изображение

а тук има хубави контейнери за тераси https://www.google.com/search?biw=1366& ... xhcVtt_4cM:
Изображение

а това тук засаденото на земя ,не ми е ясно в колко пръст е и как е направено, обаче е красиво

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от маргото »

:shi: Havga, много красива контейнерна градина си оформила! :sclap: Поздравления за мерака и куража ти! :tzvetentze:
Хостите се комбинират добре както помежду си, така и с астилбе, хойхери, папрати...стига да се подберат правилно размерите, цвета на листата и цветовете.
Засаждай всяко растение в отделен съд, така няма да си пречат, а и ще можеш да ги подреждаш както ти най-харесват /на различно разстояние и височина /.
Ето няколко идеи от нета...

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Колкото до розите, по-ниските ще се чувстват и изглеждат по-добре в контейнери. Прегледай тези в Rosebook, надявам се да си харесаш някоя...
Little Artist /50/, Mona Liza /80/, Lavaglut /70/, Green Ice /60/, Brioza /70/,
Daniela /40/, Amulett /50/, Golden Border /70/, Ninetta /60/, Honeymik /50/...цифрите след всяка роза са ориентировъчна височина.

Изображение Blue Girl / Sautari/ - /70/ Изображение
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Благодаря и на двете за идеите! Леле какви хости!!!!!

Дано тези, вече 3 дена мраз не ми "решат" набързо проблема с моите, защото те останаха навън. Пу пу.

Лобелии и др. подобни съм поръчала и мисля с тях да засенчвам корените на растенията в по-големите и високи саксии - клематиси, щамбови рози. Ще ги посадя в горната част, дори съм оставила място за досипване на пръст за тази цел. Хем ще е шаренко :)

Астилбето ще го поглезя с отделна саксия и специална пръст, дано порасне, защото сега е само малко коренище... :zzz:

А голямата саксия май ще е за лилиумите или каквото друго дойде най-напред.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5590
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1660 пъти
Получил благодарност: 1826 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Тутти »

Havga, има една много подходяща роза за контейнер, много цъфти, здрава и мисля, че ще е едно бижу в хубавата ти градина. Частично засенчване в най-горещите часове сигурно ще я направят още по-свежа. Освен това е ароматана. Розата е Heidi Klum (Tantau) Има я в Oakplants - раздел "патио и миниатюрни".
Изображение
А лилиумите не изискват толкова големи саксии, успешно съм ги отглеждала в нормални размери. Друг е въпроса, ако си поръчала гигантски лилиуми по 2 метра, визуално ще изглеждат по-добре в по-дълбоки саксии. Чакам с нетърпение снимките от новия цветен сезон. Всичко ще е страхотно. Представям си различни нюанси от една гама цветове, за да не стои много крещящо шарено. Успех.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”