Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Благодаря Момичета.
Мария Николова, засега няма да взимам повече рози, да видим тези как ще тръгнат (имам общо над 10 до момента). Иначе мерси за предложението. :gush:
Конструкция ще има. По план другата седмица трябва да дойде майстора и да сложи една метална надстройка над парапета от едната страна. Там планирам да прикрепя двата катерача, ако позволят и да подведа пълзящите, ако пораснат достатъчно тази година.
Розите ги пооразях още по съвет на calico.
Притеснявам се за хостите от Албамар, които още не съм пресадила и са в транспортните саксии от есента. Вчера ги изрових от мулча, в който бяха и корените им се веят извън саксиите....
Лошото е, че времето рязко ще застуди след няколко дни и ще бъде хладно чак до втората половина на март, т.е. още почти месец ще има зима....

Иначе до момента няма поражения, няма измръзнали цветя.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

В тоя ред на мисли.... дали мога да комбинирам три хости с едно астилбе.
Хостите, които трябва да наместя са 'Blue Ivory' Hosta, 'Guacamole' Hosta , 'Brim Cup' Hosta , 'Devon Green' Hosta , 'Cathedral Windows'
Астилбето е Astilbe japonica 'Elisabeth van Veen'.

Тъй като имам една голяма саксия около 40 см дълбока и над 55 в диаметър, трудно се побира в парника искам в нея да сложа цветя които няма да прибирам зимата. Та си мислех 3 хости и едно астилбе в средата...
Кажете моля ще са съвместими ли, според вас? :dovolen:
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от greeneyed »

Провери в нета размерите, които достигат тези хости , за да видиш кои можеш да комбинираш. Астилбето иска сянка.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от lenuza73 »

Привет Хавга :tzeluvka: :tzvetentze: Прочетох те.. красива тераса и изглед имаш :nod:
Растенията изглеждат добре макар,че са в саксии...Тук във Варна имам доста съседни тераси с такива саксии,но никое растение не изглежда така добре като твоите,явно са гледани с любов :liubov2:
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

greeneyed написа: Фев 18, '19, 13:39 Провери в нета размерите, които достигат тези хости , за да видиш кои можеш да комбинираш. Астилбето иска сянка.
Мерси, гуакамолето и Cathedral Windows стават големи, но другите са с нормални размери до 40-45 см. Не искат ли и хостите сянка?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от greeneyed »

Да, искат сянка и хостите. Виж хости, които са купувани преди 4-5 години, какво чудо са станали, едва ли ще му е харно на астилбето. Слънце ги пече сутринно.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от Havga »

Боже, за пръв път се чудя с какъв акъл съм напоръчвала толкова растения. Имам 8 хости!!! Всички без 1 вариегатни. Как ще ги комбинирам сега? Исках да направя някакви комбинации, но се замислям, че без да съм ги видяла как ще се държат няма да стане, т.е.планът отпада засега. :ufff:
Имам и огромна, скъпа саксия дето все не мога да намеря какво ценно да бодна в нея.. и така седи вече година празна. А трябва да купувам саксии за хостите :svekurva:
Ядосах си се този път.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 574
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 160 пъти
Получил благодарност: 74 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от desunie »

Спойлер
Покажи
Havga написа: Фев 18, '19, 17:23 Боже, за пръв път се чудя с какъв акъл съм напоръчвала толкова растения. Имам 8 хости!!! Всички без 1 вариегатни. Как ще ги комбинирам сега? Исках да направя някакви комбинации, но се замислям, че без да съм ги видяла как ще се държат няма да стане, т.е.планът отпада засега. :ufff:
Имам и огромна, скъпа саксия дето все не мога да намеря какво ценно да бодна в нея.. и така седи вече година празна. А трябва да купувам саксии за хостите :svekurva:
Ядосах си се този път.
Ооооммммммм, Хавга! Защо се товариш с тези негативни емоции, ядове, а!?
Много е хубава твоята тераса! Личи си, че си гледаш растенията с желание и много любов!
Ама едно е хубаво да си признаем - с цветята можем и още, и още, а още по-хубавото е, че все си намират място.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от ljuboznatelna »

Надявам се имаш и достатъчно място в оранжерията :) Иначе лошо няма, поръчвай.
Аз гледах на терасата два чашкодряна, източна туя, глициния, два сини лъжекипариса (тях само една година, докат оги насадя в двора), юка, два зокума, дива лоза, лоницера нитида. Другото ми бяха стайни, мушката и едногодишни. И ги пренасях на стълбището, без дивата лоза. Ама и тя беше една измъчена.... Честно казано, мъчат се в контейнери големите растения, не изглеждат добре, или поне при мен. Тогава не бях наясно с торенето, и може би не им давах каквото им трябва.
Дори и в оранжерията корените на растенията ти са изложени на температурата на въздуха, не е както в земята. Трябва да имаш вариант за отопление в някоя много люта и много продължителна зима. Или вариант да ги наредиш на стълбище или в хладна стая.

Поливна система имаш ли? Ще ти трябва. Иначе не можеш да мръднеш от къщи за повече от ден.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: Моята контейнерна градина или в опит да победим панелния пейзаж

Мнение от greeneyed »

То и аз гледах на терасата влечаща и храстова роза, 2 туи, клематиси, ама като ги курдисах после в градината видях какво им е било преди. ;) Моят съвет е да се ориентираш към балконски цветя, има изобилие , няма да останеш неоцветена. От розите- сега като гледам Sweet dreams, Diamont eyes, Pashmina- спокойно могат да бъдат в големи саксии, ама другите рози- тц, съжалявам. Човек трябва сам да стигне до това решение, просто ти трябва време. :nod: Ние ще следим развитието на събитията. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”