Шведската ми градина

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Шведската ми градина

Мнение от Lappland »

Набързо няколко линка към албумите, които предстои да обновя, да филтриран и да пусна тук малко снимки

заварени растения

Плет
Изображение


дървовиден божур

Изображение


Розата от БГ

Изображение


Леонардо

Изображение
Аватар
mim
Кафевар/ка/
Мнения: 926
Регистриран на: Авг 26, '15, 21:53
Дал благодарност: 66 пъти
Получил благодарност: 10 пъти

Re: Шведската ми градина

Мнение от mim »

Добре дошла, Lappland! Желая ти да напълниш своята градина с още много красиви цветя и да ги споделиш с нас! :dovolen:
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Шведската ми градина

Мнение от tili »

Добре дошла :) В коя част на Швеция си, че като бях в Норботен през август, тъкмо започваха да цъфтят люляците :mrgreen:
gospodinov

Re: Шведската ми градина

Мнение от gospodinov »

Здравей и добре дошла.

Били дала малко информация за тази роза от БГ?
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Шведската ми градина

Мнение от Lappland »

Благодаря ви!

Не сме чак толкова на север, въпреки името ми
Макар че живяхме и там известно време и там остана част от сърцето ми
В профила пише местоживеенето, да не става объркване
Климатът ни тук е почти като Софийския, като последните зими бяха сравнително по-меки, само са по-дълги


Повечко написах за градинските ми напъни в “Представете се”, на когото му се чете

За розата съм събрала материал и тези дни ще пиша специално за нея с надежда да разберем коя е

Цветен ден ви желая!
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Шведската ми градина

Мнение от Lappland »

Да допълня албума с началото и как е към момента
Градината

Плет от туи

това е хълмът, който искам да орозя
в момента събирам резници от Леонардо (расте долу, в основата, оказа се красива, силна и благодатна роза, първата ми розова любов)
Изображение

Тук, отпред, си представям розов бордюр откъм камъните и многогодишни лупини между розите и пътя
вече са засадени Дарби и Уетерсен Розенконингин, Белведере не оцеля, беше също предвиден за там, затова ще преместя там наесен Salmon beauty, която в момента е отляво на къщата и някак си не ми се вмества там между рододендрона и дървовидния божур и ще я заместя с градински хубискус
Дървото е дива ябълка, тази година е отрупано, не знам какво ще го правя, не ги ядем ябълките
Под него е Розовата фея в теракотена саксия, от тази пролет, много ме радва с цвят, непрекъснато
Изображение
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Шведската ми градина

Мнение от Lappland »

Нещо много бързо се забранява тук редакция на поста и не мога да допълня горния
Затова отделно:

Ето тук, отзад, мечтая за бордюр от розови храсти, отдясно на моравата, един вид да я отделя от хълма с горичката
Вече има айсберг, елф, еден, супер Дороти
но ми трябват още поне 5 бр

Изображение


А ето тук насред моравата заварихме засадени ябълка, декоративен дрян и декоративна слива с червени листа, които за съжаление не са посадени в права линия, а бая кривогледо
Ябълката расте и тези година е отрупана с плод, за първи път
Другите две хич ги няма, особено дрянът, нещо изсъхна - та на негово място си представям един солитер, състоящ се от три високи розови храста, различни нюанси на прасковено, разположени в триъгълник
Напролет ще ги садя, засега имам цяла зима да ги мисля кои да бъдат
Изображение
Вижда се в дъното големият камък с ружи пред него - планирам една глициния отляво - там заварихме забит стоманен кол, чудна опора ще стане


Отделно си мечтая за пергола от ковано желязо, обрасла с рози
но половинът не може да си хареса място за нея на целия половин декар трева
аз я виждам отляво на къщата, на голямата морава (на последната снимка)
но ще трябва да изчакам още 2 лета, туите да станат колкото мен и да ни скриват поне малко от съседите
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Шведската ми градина

Мнение от Lappland »

Ето и лехата, която заварихме под дивата ябълка отпред - с:
* котешка мента (всички съседски котки я уважават)
* хортензия, която никога не цъфти, всяка пролет започва да расте наново, миналогодишните стъбла изсъхват въпреки всички грижи да презимува добре
* ехинацея
* хоста - беше отдясно, преместих я в ляво и на нейно място е дървоводната хортензия
* божури - бели и розови
* туфите отзад са някакъв пълзящ здравец
* напролет има минзухари

моят принос е:
- клематис - нещо хич го няма, едва изкарва по 2 цвята на сезон, вече му е 3 лято и се надявах да се е захванал добре
Иначе се оказа от групата, която всяка година вади нови стъбла, а старите изсъхват
Други очаквания имах от него, ще видим, май ще се сменя
- дървовидната хортензия
- 2 нюню розови корена от резник, даже не се виждат
- и летните цветя - бели петунии, теменужки и едни пак бели, дето не им знам името на бълг
- жълти лалета и нарциси има напролет

за там планирам да махна котешката мента - котките се въргалят в нея и все е измачкана - ще я преместя на друго място
а там вместо нея да сложа малки розови храстчета



Изображение


да се допълня:
планирам тази есен да сложа рошави лалета в бяло и лилаво на заден фон в тази леха - там пролетно време е бая тъжно и празно
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Шведската ми градина

Мнение от Lappland »

а ето тук, зад плета ми се привиждат фуксии - там е сянка лятно време и ми се струва, че ще е удачно

Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Шведската ми градина

Мнение от Breda »

Lappland ,чудесно е ,че имаш възможност да живееш на място,в което вероятно всички къщи и дворове са вписани в природата и не се налага да се издигат бетонни огради,зидове,дувари,мрежи с бетонови колчета или такива по 2,20 м високи от особено естетически издържаните бетонови блокчета :syes:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”