Шведската ми градина

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Потребителски аватар
Lappland
Двойно кафе
Регистриран: нед мар 25, 2018 1:44 pm
x 4
x 22

пон юли 09, 2018 6:12 pm

Набързо няколко линка към албумите, които предстои да обновя, да филтриран и да пусна тук малко снимки

заварени растения

Плет
Изображение

дървовиден божур

Изображение

Розата от БГ

Изображение

Леонардо

Изображение
0 x

Потребителски аватар
mim
Кана кафе
Регистриран: ср авг 26, 2015 9:53 pm
x 31
x 27

вт юли 10, 2018 11:09 am

Добре дошла, Lappland! Желая ти да напълниш своята градина с още много красиви цветя и да ги споделиш с нас! :dovolen:
0 x
Потребителски аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: ср юни 25, 2014 4:09 pm
x 1

вт юли 10, 2018 1:21 pm

Добре дошла :) В коя част на Швеция си, че като бях в Норботен през август, тъкмо започваха да цъфтят люляците :mrgreen:
0 x
gospodinov
x 90

вт юли 10, 2018 1:40 pm

Здравей и добре дошла.

Били дала малко информация за тази роза от БГ?
0 x
Потребителски аватар
Lappland
Двойно кафе
x 4
x 22

вт юли 10, 2018 1:57 pm

Благодаря ви!

Не сме чак толкова на север, въпреки името ми
Макар че живяхме и там известно време и там остана част от сърцето ми
В профила пише местоживеенето, да не става объркване
Климатът ни тук е почти като Софийския, като последните зими бяха сравнително по-меки, само са по-дълги

Повечко написах за градинските ми напъни в “Представете се”, на когото му се чете

За розата съм събрала материал и тези дни ще пиша специално за нея с надежда да разберем коя е

Цветен ден ви желая!
0 x

Потребителски аватар
Lappland
Двойно кафе
x 4
x 22

ср юли 25, 2018 12:12 pm

Да допълня албума с началото и как е към момента
Градината

Плет от туи

това е хълмът, който искам да орозя
в момента събирам резници от Леонардо (расте долу, в основата, оказа се красива, силна и благодатна роза, първата ми розова любов)
Изображение

Тук, отпред, си представям розов бордюр откъм камъните и многогодишни лупини между розите и пътя
вече са засадени Дарби и Уетерсен Розенконингин, Белведере не оцеля, беше също предвиден за там, затова ще преместя там наесен Salmon beauty, която в момента е отляво на къщата и някак си не ми се вмества там между рододендрона и дървовидния божур и ще я заместя с градински хубискус
Дървото е дива ябълка, тази година е отрупано, не знам какво ще го правя, не ги ядем ябълките
Под него е Розовата фея в теракотена саксия, от тази пролет, много ме радва с цвят, непрекъснато
Изображение
0 x
Потребителски аватар
Lappland
Двойно кафе
x 4
x 22

ср юли 25, 2018 1:31 pm

Нещо много бързо се забранява тук редакция на поста и не мога да допълня горния
Затова отделно:

Ето тук, отзад, мечтая за бордюр от розови храсти, отдясно на моравата, един вид да я отделя от хълма с горичката
Вече има айсберг, елф, еден, супер Дороти
но ми трябват още поне 5 бр

Изображение

А ето тук насред моравата заварихме засадени ябълка, декоративен дрян и декоративна слива с червени листа, които за съжаление не са посадени в права линия, а бая кривогледо
Ябълката расте и тези година е отрупана с плод, за първи път
Другите две хич ги няма, особено дрянът, нещо изсъхна - та на негово място си представям един солитер, състоящ се от три високи розови храста, различни нюанси на прасковено, разположени в триъгълник
Напролет ще ги садя, засега имам цяла зима да ги мисля кои да бъдат
Изображение
Вижда се в дъното големият камък с ружи пред него - планирам една глициния отляво - там заварихме забит стоманен кол, чудна опора ще стане

Отделно си мечтая за пергола от ковано желязо, обрасла с рози
но половинът не може да си хареса място за нея на целия половин декар трева
аз я виждам отляво на къщата, на голямата морава (на последната снимка)
но ще трябва да изчакам още 2 лета, туите да станат колкото мен и да ни скриват поне малко от съседите
0 x
Потребителски аватар
Lappland
Двойно кафе
x 4
x 22

ср юли 25, 2018 2:03 pm

Ето и лехата, която заварихме под дивата ябълка отпред - с:
* котешка мента (всички съседски котки я уважават)
* хортензия, която никога не цъфти, всяка пролет започва да расте наново, миналогодишните стъбла изсъхват въпреки всички грижи да презимува добре
* ехинацея
* хоста - беше отдясно, преместих я в ляво и на нейно място е дървоводната хортензия
* божури - бели и розови
* туфите отзад са някакъв пълзящ здравец
* напролет има минзухари

моят принос е:
- клематис - нещо хич го няма, едва изкарва по 2 цвята на сезон, вече му е 3 лято и се надявах да се е захванал добре
Иначе се оказа от групата, която всяка година вади нови стъбла, а старите изсъхват
Други очаквания имах от него, ще видим, май ще се сменя
- дървовидната хортензия
- 2 нюню розови корена от резник, даже не се виждат
- и летните цветя - бели петунии, теменужки и едни пак бели, дето не им знам името на бълг
- жълти лалета и нарциси има напролет

за там планирам да махна котешката мента - котките се въргалят в нея и все е измачкана - ще я преместя на друго място
а там вместо нея да сложа малки розови храстчета

Изображение

да се допълня:
планирам тази есен да сложа рошави лалета в бяло и лилаво на заден фон в тази леха - там пролетно време е бая тъжно и празно
0 x
Потребителски аватар
Lappland
Двойно кафе
x 4
x 22

ср юли 25, 2018 3:09 pm

а ето тук, зад плета ми се привиждат фуксии - там е сянка лятно време и ми се струва, че ще е удачно

Изображение
0 x
Потребителски аватар
Breda
Кана кафе
Регистриран: чет апр 21, 2016 5:41 pm
x 277

ср юли 25, 2018 4:01 pm

Lappland ,чудесно е ,че имаш възможност да живееш на място,в което вероятно всички къщи и дворове са вписани в природата и не се налага да се издигат бетонни огради,зидове,дувари,мрежи с бетонови колчета или такива по 2,20 м високи от особено естетически издържаните бетонови блокчета :syes:
0 x
Потребителски аватар
Lappland
Двойно кафе
x 4
x 22

ср юли 25, 2018 4:37 pm

Благодаря
И на нас ни харесва
Ние обаче все пак се опитваме да се оградим, предимно заради сърните - зимата опоскаха Леонардо
А и имотът е сравнително нов и местните били свикнали да минават през хълмчето, което искам да орозя
Даже веднъж един клас деца ми се изсипаха така в градината

Затова на върха му засадихме плет от ллюляци, но все още е много нюню и няма какво да показвам
Иначе за задната му част съм приготвила брези и борчета, наесен ще ги сложим, там трупаме и изсъхнали клони от горичката, да създават поне малка преграда

И чакам с нетърпение туите да порастнат достатъчно, за да не се виждаме от съседите и от пътя, че в момента там си като на сцена, много е неприятно
0 x
Потребителски аватар
Breda
Кана кафе
Регистриран: чет апр 21, 2016 5:41 pm
x 277

ср юли 25, 2018 4:46 pm

Личното пространство си е лично пространство навсякъде по света :syes:
Имах впредвид начина на осигуряването му и невъзможността тук да е естетически и природносъобразно осъществено,поради финансови,ромски,народопсихологически и още сто причини
Успех ти желая,имаш пространство,хъс и условия!
0 x
aurelija
Виенско кафе
Регистриран: нед яну 29, 2012 9:21 am
x 20
x 107

ср юли 25, 2018 7:05 pm

А защо не направите хранилка за сърните ?
Това в случай, че обичате животни де.
Пиеш си горещото кафе сутрин, и гледаш
сърни и елени на 15 - 20 м. от теб.
0 x
Питай,ше видим дали може...
Потребителски аватар
Lappland
Двойно кафе
x 4
x 22

ср юли 25, 2018 7:35 pm

Защото
- са голяма напаст, после няма първия от тях, ще идват не само зимата, но и посред лято, всичко ще изядат, изгазят, осе..т
- трябва да мисля и за съседите, никой няма да е очарован съсед да привлича такива пакостливи животни, даже тези, с които споделих за проблема силно се притЕсниха за своите градини
- нямам полза от тях както примерно от птиците - храним ги зимаТа, те пеят цяла година, ловят комари и всякакви буболечки по цветята, в момента в тези жеги редовно им сервирам вода за къпане и пиене, както и пчели и пеперуди си имат паничка
- нямам нужда да ги гледам, всеки ден край магистралата виждаме стада от тях, отделно поне веднъж на седмица пребягваТ пред колата на някое пътче без видимост

Тук се водят вредители, никой не се умилява от вида им
Подозирам даже, че благодарение на тях са умрели двете дървета отвън

Сложим ли хранилка, ще завъдим и други красоти, а и лосове ще почнат да се отбиват
И каквито са любители на ябълките съВсем ще го закъсаме
Хора са викали полиция да ги отърве от настанил се в градината им лос, непозволяващ да излизат от къщата

Та колкото и да обичаме животни, в такъв регион е добре все пак да се прецени докъде да ги обичаме и откъде почва вредата от такава любов
Селяните са практични хора
0 x
aurelija
Виенско кафе
Регистриран: нед яну 29, 2012 9:21 am
x 20
x 107

ср юли 25, 2018 8:45 pm

Ясно.
Нещата са мн по различни от в България.
Разкажи повече, моля те, за хранилките
на пеперудите.За първи път чувам.