Моята градина- късчета любов

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от Tanet »

Оля, вилоза-та е с мъхести дебели листа, тази мисля е втората изброена от теб. Страхотна градина с мащаб и творчески подход , адмирации :tzeluvka: .
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
mama_li

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от mama_li »

мечтица написа:И като стана въпрос за хортензия ,да ви покажа още една,която вече е почти 3 годишна.
Поръчана не помня от коя поръчка,беше едно от първите ми участия, помня че само с мама ЛИ бяхме поръчали пакет от 3 вида хортензии на промоция.
Лиде,ако четеш,моля сподели как се развиват при тебе тези храстчета.А ако знаеш и името на тази хортензия,от мен гуш. :sbear:
Пакетът беше от тези 3 хортензии-
hydrangea villosa-wioletowa
Hydrangea serrata "Kurenai"
Дъболистна-hydrangea quercifolia
Колебая се между първите две. :hmmm:
Едната от тях отдавна предаде богу дух,дъболистната,тази година пресадих и разделих корена,който подарих на приятелката ми.
Още не цъфтяла,но порасна хубава и едричка.
Здравей мечтице! Колко си паметна! Тогава аз си взех две тройки. Разрових се из архива/добре, че тогава съм си разпечатала малко информация за поръчаните хортензии/ и ето какво намерих за тази:
Hydrangea serrata "Kurenai" Произход от японските планини. Расте до 1 метър височина и ширина 80 инча, което съм го пресмятала около 2 м! :o
Цъфти през юни и до късна есен. Плоски съцветия, първоначално бели, после розови. Пише, че есенните листа са много декоративни в нюанси на червено и лилаво.
Намерих някоя снимка от 2016г.
Изображение
Вляво от лилиумите. Както се вижда, при мен е на пълно слънце. Нарастна добре. На снимката даже се виждат новите леторасли, които цъфтяха 2017г.
Посадена е между два божура роки и дръвчето. Около нея има и хемета и не знам още какво. :oops:
тук се виждат цвеовете зад лилиумите.
Изображение
И как е от другата страна.
Изображение

Сега е по-висока. Тя ми е най-доброто попадение от тогавашната поръчка.
За огромно мое съжаление дъбоволистната загина още първия сезон :cry: . Но може и да не съм уцелила мястото. И тя беше в тази голяма група.
Имаше една пъстролистна, която май още се чуди дали, или :snif: .
Една макрофила, която цъфна за първи път 2016г. 2017 ме зарадва с 6-7 цвята. Ето я

Изображение

След това, в големите жеги, когато ме нямаше, замалко да загине от суша, но слава Богу май е жива!
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от marka »

Мечтице, хортензията която си получила в наследство мисля , че е "Анабел". Имам я от поляците. Огромна е.Първо е зелена, след това става бяла.
Ето я мойта
Изображение
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 612 пъти
Получил благодарност: 817 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от мечтица »

Момичета благодаря за включване :tzvetentze:
Идичка в твоята тема аз винаги съм с ококорени очи и изумление на таланта ти :sbow:
Значи загиналата хортензия при мен villosa-wioletowa. :eeeh:
Лиде благодаря за нагледен материал,много добре се развива хортензия serrata "Kurenai"при теб,макар и на пълно слънце.
Но все пак ще оставя моята на старо сенчесто място.Имам 3 хортензии паникулата,на слънце прегарят им цветовете и става грозна гледка.Есента пресадих ги на полусенчесто място, лятото ще видя резултата.
Съжалявам за дъболистната ти хортензия,тъй като есента също я пресадих и разделих ,нека поотрасне малко, и мога да те отделя коренче.
Ето я през лятото,още не е делена,до нея са макрофили,но още са малки.
Изображение
И малко от клематиси
Витицела Тентел
Изображение
А това е моя любимец Мармори,не спря да цъфти до късна есен.
Изображение
Изображение
Жозефинка и Мармори.
Изображение
клематис 'Multi Blue' и другия под въпрос :hmmm:
Изображение
И подарък от комшийка ми.
Изображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 612 пъти
Получил благодарност: 817 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от мечтица »

marka написа:Мечтице, хортензията която си получила в наследство мисля , че е "Анабел". Имам я от поляците. Огромна е.Първо е зелена, след това става бяла.
Ето я мойта
Изображение
Марка благодаря. :tzvetentze:
Възможно,по описание доста прилича,тук в селото я има почти във всеки двор.
Ами научих нещо полезно,като потърсих информация за нея.
Тъй като миналото лято се измъчих да подпирам клоните ей,бяха дости издължени и тънки,тази пролет смятам да приложа този метод.
''През пролетта дървовидната хортензия се подхранва три пъти с калиев перманганат, за да заякнат леторастите и да не се чупят през лятото от тежестта на съцветията, които достигат големина до 25 см в диаметър, особено след дъжд и вятър. Връзването на клоните заедно или на подпори разваля красивата гледка.''
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
mim
Кафевар/ка/
Мнения: 926
Регистриран на: Авг 26, '15, 21:53
Дал благодарност: 66 пъти
Получил благодарност: 10 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от mim »

Clematis 'Nelly Moser' може би :dovolen:
мечтица написа: клематис 'Multi Blue' и другия под въпрос :hmmm:
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от calico »

Оля, тази последната т.н. "бабешка" хортензия е от вида абросенс. Тя иска ниско рязане всяка пролет, а една или две двойки пъпки от земята.
Другата както са ти казали, е хортензия серата. Те, и паникулатите също, обичат слънце, но и на шарена сянка стават. Нея можеш да я режеш малко, само под съцветието, сега напролет.
Всички хортензии без макрофилите цъфтят на нова дървесина, т.е. понасят ниско рязане, защото ще цъфтят на нови клони от пъпките на мястото на отреза. Тях ги оставяш по-високи ако искаш обем на храста. Но абросенса е препоръчително да се реже, така вади и нови стебла отдолу.
Макрофилите не цъфтят на нова клонка, само на стара. Т.е. това което ще извадят като клонче от земята, трябва да презимува и ще цъфне на следващата година.

клематисите ти са прелестни :potekoha: , особено Марморито. и аз го имам но не е така обилен и тлъст.

ако не си видяла, виж тук в тази тема, от 4 стр нататък, бях превеждала за хортензиите, има събрана информация за различните видове, грижи и рязане
https://forum.hobbykafe.com/viewtopic.p ... 8&start=45
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 148 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от marka »

Мечтице, аз поръчах хортензията от Полша, че поръчах за подарък и на една съседка, защото тя много я хареса. Миналата година с изненада я видях в един двор в селото. Та вносната ми хортензия се оказа селска превъзходна.:lol: Цветовете наистина са огромни и клонките не издържаха цвета, та и аз като теб се опитвах да ги подпирам и връзвам на букети. Тази снимка е от началото на лятото и цвета още не е толкова голям. Ще пробвам това, което ти си проучила. Не знам дали си пробвала, но цвета става и за сух.
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Моята градина- късчета любов

Мнение от elmaz »

Ами какво да кажа,
няколко пъти се връщах тук,
толкова е хубаво!
Мечтице, ника ти и градината ти са едно цяло :tzvetentze:
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”