Ливада , градина и бетон

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Ливада , градина и бетон

Мнение от Гео, граф »

Много се забавлявах от последните две страници, Додо :lol: :lol: ! Розените терзания не подминават никого (дори и Лилка, която толкова се репчи :sgiggle: ). Без да съм запалена розарка, успешно натъпках трийсетина в сухите сенки пред блока, но това са грешки на растежа, както казваше бай Радой Ралин :angelche: .

Всъщност се включвам в разговора, за да ти обърна внимание на един катерач, който съм виждала покачен връз третия етаж на къща. Думата ми е за New Dawn. В Хелпмито го описват до 6м, но този, който видях е към 10м (имам точен окомер). Много устойчива и енергична роза, не боледува, понася и сянка, няма нужда от много рязане, защото цъфти и на старите клони, освен премахване на прецъфтелите цветове както си му е реда. Много ме впечатли факта, че това е розата критерий за дългоцъфтящ катерач! И то вече над 80 години, защото е патентована през 1930г. :nod:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
dodo74
Дълго кафе
Мнения: 113
Регистриран на: Юни 6, '17, 20:48
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 1 път

Re: Ливада , градина и бетон

Мнение от dodo74 »

И тази катерачка влиза в списъка , който все повече набъбва :shock:
От грешките на растежа никой не е избягал . Даже има такива , които са изпаднали в безкрайна спирала на растежа :D
Може и да може .
Аватар
dodo74
Дълго кафе
Мнения: 113
Регистриран на: Юни 6, '17, 20:48
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 1 път

Re: Ливада , градина и бетон

Мнение от dodo74 »

Вече не искам рози :lol:
Може и да може .
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Ливада , градина и бетон

Мнение от Гео, граф »

dodo74 написа:Вече не искам рози :lol:
Свърши ли мястото 8-) ;) ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
dodo74
Дълго кафе
Мнения: 113
Регистриран на: Юни 6, '17, 20:48
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 1 път

Re: Ливада , градина и бетон

Мнение от dodo74 »

Не , място има / само да не чуе един потребител , който сади по чуждите градини/ времето е малко . Иглолистните не искат грижи - само вода и ножица .
Може и да може .
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Ливада , градина и бетон

Мнение от tili »

dodo74 написа:Не , място има / само да не чуе един потребител , който сади по чуждите градини/ времето е малко . Иглолистните не искат грижи - само вода и ножица .
Аха! Всеки си го е казвал това - край, няма място, нямам сили, никакви поръчки вече! И аз така започнах с намерението за един жълт солитер остински сред тревата, една катерачка и две-три чаени хибридки за акцент тук-там. Сега имам над 60 и то на никакво място и под сенки на дървета.
Ми то не са само рози! Има и френски засукани ириси, лилиуми :o , ацери, да не говорим за изчанчените иглолистни от полските поръчки на Ким и да не изпусна треволяците и непетите на Ноелка, както и малко хемерокалиси. Разни почвопокривни и едногодишни не се броят.
Та така. Този форум е убийствен за човек, който си е мислел, че само малко да пипне из двора за кеф и после ще разпуска сред пасторална хармония. Тръгнеш да си наобиколиш градинката, да се полюбуваш на китките, обаче ножицата и лопатката за плевели е в джоба ти. И вместо да се радваш на цветенца и пеперудки, мозъкът ти фиксира кое къде трябва да се премеси и намести.
Е, така :lol: И да покажеш катерача догодина! :mrgreen: Имаш и перфектни местенца в тоя равен двор за някой скален кът, рокарий, алпинеум. Разговорът за камънаците в двора е отделен :lol:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Ливада , градина и бетон

Мнение от Daniela Pargu »

Добре, ама като ни доставя удоволствие това обикаляне с ножица в джоб/ръка, де/ :hihihi:
Не са ни виновни ни розичките, ни иглолистните,милите :hihihi:
По скоро ме дразни, че други от домочадието не ходят с ножицата и не виждат стърчащото листенце/клонче,де/ :hihihi:
А когато се опитат да ми се присмеят - казвам, че съм мързелива и затова съм с ножицата :lol: :lol:
Додо, стой си тук - от нашите си! :daaa: :angelche:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Ливада , градина и бетон

Мнение от Гео, граф »

Така и не каза кой катерач избра, Додо. Такива вълнения изискват споделяне :gydigydi: 8-) !

Като чета по-горе поста на Тили, се сещам за онова откровение на Милена02 по повод това за колко години се прави градина. Ще се опитам да го открия... ето го:
milena02 написа: Стигнала съм до извода, че, за да е щастлив човек, трябва да се примири с мисълта, че една градина се прави за 10 години. Това е реалистичният срок. Първите една-две години хем не знаеш какво искаш, хем не познаваш видовете растения, хем нямаш практически умения да работиш с тях. Обаче си изключително горд и доволен, понеже все нещо е поникнало и все нещо цъфти. На третата година започваш да се заглеждаш по чуждите градини със сравнителна цел и да си правиш лоши изводи за своята; започваш да крадеш идеи, но не успяваш да ги реализираш. Ставаш мрачен, зъл и склонен към депресии. На четвъртата - когато вече три пъти си съсипвал разсади, два пъти са ти изгнивали луковиците, трева ти е никнала на туфи, охлюви са ти опасли младите растения, мана ти е поразявала розите, садил си уродливи храсти навред, редил си високи пред ниски растения - и всичкото това многократно - проглеждаш! Проглеждането започва с желание да започнеш отначало. В резултат настъпва масова чистка из двора - изкореняваш и изхвърляш половината растения, премахваш цели видове от полезрението си, определяш си къде, какво и колко бройки. Мериш и чертаеш, отчиташ неща като зрителен ъгъл, перспектива, обеми, опорни конструкции, цветови акценти. От петата година започваш да осъществяваш вече ясния и изчистен план (междувременно си се научил вече да работиш с луковци, коренища и семена!). На шестата се оказва, че гениалният план не е чак толкова "ясен и изчистен", правиш го наново. Плюс още три години слагам, че да пораснат и да се развият добре многогодишните, храстите и катерещите рози. На десетата година (предполагам, защото съм още на шестата) показваш вече дипломна работа ... След десетата година само поддържаш. През повечето време се отдаваш на луксозни преживявания - в светла муселинена рокля и сламена капела четеш книжка в шезлонга... мъж ти се задава по безупречната морава в бял ленен панталон, носи ти коктейлче... Тези картини са ми пред очите всякога, когато съм овъртяна до ушите в кал, а във врата ми се стичат мръсни вадички пот, носът ми се бели и не мязам на човек ...
Noel написа:И като едни творци,минаваме през различни етапи ;) .
И през различни периоди и течения. Противно на логиката, започваме от абстрактния експресионизъм и ръсим произволни семена навред, като един Джаксън Полак (онзи с пръсканиците). После вземем, че се преосмислим и се нахендрим насред Романтизма - хайде арките, клематисите, беседките и Еден около колона. После пък се юрнем към импресионистите и речем пейзажни градини да правим, белким догодим пасторалите на Моне и Сезан. Като удушим всичко с декоративните треви, дорасваме до неокласицизма и благината на формалната градина. Но понеже тя вече не е възможна, заради естетически натрупвания, така да се каже, се връщаме към Ренесанса и утешението, че „Човек е мярка за всички неща”.
Та в тоя ред на мисли твоята градина на колко години е :angelche: ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Ливада , градина и бетон

Мнение от Di_Va »

Гео, благодарности, че изнамери блестящия анализ на Милена за градинарстването, наистина е велико и верно, е мисля, че последователността на етапите не винаги е тази, но това не променя нищо. Аз си мечтая да достигна периода с книжката питието и шезлонга, ама поради куп причини го отлагам всяка година :lol: ...
Додо, извинявай за тез лирични отклонения в темата ти, но анализът на Милена02 е класика и успокоение за градинарската ми душа и не можах да се въздържа!
Аватар
dodo74
Дълго кафе
Мнения: 113
Регистриран на: Юни 6, '17, 20:48
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 1 път

Re: Ливада , градина и бетон

Мнение от dodo74 »

Ей , да не останете с впечатлението , че ще зарежа всичко ? Няма как да стане , просто ще надграждам малко по малко :dovolen: Градината ми се явява в този вид от 4 години включително тази .
За катерача на съм решил още дали въобще ще се случи , защото излезе друга идея - нецветна .
Гео , винаги са ме впечатлявали писанията на Милена 02 със смецица от изтънчени и реални до болка познати моменти . :D
Даниела , тук съм бе ! само дето не искам рози вече :twisted:
Ди_ва , не правиш спам или друго . Благодаря за вниманието . :tzvetentze:
Може и да може .
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”