Селски работи

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Еремурусът май се оказа книфофия, но нищо - и на нея се радвахме :dovolen:

Изображение

След като вече си имам оградки на първа тераса, решила съм най-накрая да направя човек от нея. Започнах с "водния" кът, който не е баш воден, ами е по-скоро нещо като dry creek bed.

Изображение

Изображение

Около него планирам летни цветя на големи туфи, като тази леко окаяна гайлардия, която още се прихваща. Плюс разни билки, подправки, луци и чесъни - да са ми подръка за кухнята. И ягоди.

Отстрани е оградата с малко храсти и две рози-катерачки, още са дребни и не са за показване, затова вместо тях ще си покажа доматите в алпинеума и лозовата арка :D

Изображение

Изображение

А отчупеното от вайгелата успешно си пусна коренчета във вода и вече е в саксийка.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Ето ви костенурча челяд, тип кибритлийче. Хапва си щир, умничката ми тя :liubov2:

Изображение

А мама има маникюр за чудо и приказ :dovolen:

Изображение

Много приятно съм изненадана от хортензията. Мислех, че няма да успея да я отгледам, но явно съм й уцелила мястото. Баш под улука, а и я поливам редовно. Цъфнала е направо като миналата година, както я купих.

Изображение

Хемерокалисите са ми три мизерни стръка от най-обикновените, но много им се радвам. За наесен планирам мащабно закупуване, както и на хости, че добре вървят в сянката на асмите.

Изображение

И любимите ми луци, като гигантски глухарчета са ми и все ми е жал да им късам цветоносите. Кромид взимаме от магазина, но пък си имаме красота :D А пък как миришат на лук - приказка :lol: (имам особени симпатии към лука и чесъна, салата без лук не признавам)

Изображение

Тиквичките започват полека, чакаме и доматите.

Изображение
hitolq
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Юни 11, '15, 14:45

Re: Селски работи

Мнение от hitolq »

Костенуркии...много са готини!Отдавна не съм виждала на живо,спомням си ги от детските ми години.
In none,различна е твоята градина и с удовелствие я разглеждам :tzvetentze:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Селски работи

Мнение от МГХ »

Аз пък не съм я чела тази тема и днес с удоволствие се разходих из градината ти. Много сходна е с моите балкански буренаци, суша и жеги през лятото.
С една дума, прекарах приятно известно време в най-далечната от мен част на България/ по диагонал /.
Ноне,и аз оставям оскубаната трева между растенията, за да им пази влага. Доматките мулчирам с тревата от коша на косачката и т.н. Не мога да го докарам напълно до пармакултура , но известни елементи и на мен ми се получават.
Нямам мрамор и бигор, но пък имам пясъчник /камък, който се разпада на пясък/ и лека почва едва педя над него.
Обаче искам да ти кажа, че всичко си вирее . Луковичните садя плитко, щото няма как да са на дълбоко. Увеличавам почвеното плодородие, хумусния слой и въобще почвения пласт като трупам биомаса навсякъде. От Русе си нося биологичните отпадъци на балкана. И така ми е струва , че градините ни имат много общо , само дето моята е на повече години и вече всичко е претъпкано от растения.
За едно ти завиждам. Че можеш да живееш в градината си. Аз не мога. Не само заради ангажименти, а защото сам свикнала с градските условия. Пък и при нас освен диво е и безлюдно. Най-близкото място с хора е на 3 км надолу по пътя.
Ох, разприказвах се. Но много ми хареса как разказваш и това , което видях. Ще стане, щом го искате. Колкото до плановете, те се променят и това му е хубавото.
Ако харесваш синичко, си засади вероника . Прекрасно и непретенциозно растение.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Различно е най-вече, защото вие имате градини, пък аз засега само двор :lol: Но той е моята играчка, много ми е забавно да си строя разни неща, да си садя разни благини, пък и да си бера, ако случайно порасне нещо.

МГХ, при мен почти нищо не вирее. Хубаво ми казваха съседите, че не е плодородно, ама кой да слуша. Дойдох си с градските илюзии, как където хвърля семенце едва ли не гора ще стане и че на тоя топъл климат ще вадя по три реколти на година :oops: Къде ти, ето сега гледам домати, колкото да храня миризливките. Мъча се и аз да увеличавам почвения слой, ама в тая суша тук нищо не гние, каквото хвърля там си остава за идното столетие :x
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Селски работи

Мнение от zeleno »

не знам дали съм ти предлагала да опиташ с високи лехи :hmmm:
/ пиша го на всеки с каменист терен и тънък слой почва /
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Селски работи

Мнение от elmaz »

Много ми е приятно и забавно в тая темичка :dovolen:
Харесва ми "двора", уютно ми е в него, а и с този широко скроен гид... :D

Ноне, не валя ли сега при вас, нас ни поудави?
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Традиционните високи не са добри за нашия климат, понеже много бързо пресъхват. Хугели по-може, но за тях си трябва материал. Миналата и по-миналата година правих нещо като лехи от кухненски отпадъци, върху тях косено, и отгоре пръст, ама пак си трябва пръст, а няма. Тази година сложих два чувала тор от ЧКЧ и уж е по-добре положението, но може и да е от времето, с дъждовете и всичко.

Вали сега, да, почти всеки ден вали и жега, жега - тропически рай отвсякъде. Чак краставиците ми са щастливи.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Селски работи

Мнение от МГХ »

zeleno написа: Юни 20, '18, 13:37 не знам дали съм ти предлагала да опиташ с високи лехи :hmmm:
/ пиша го на всеки с каменист терен и тънък слой почва /
Високите лехи искат стабилно поливане, най-добре капково. Иначе при тази жега и суша нищо няма да се получи. Поне при мен е така.
Ноне, няма отказване. И при нас отначало беше суша и през август и септември толкова пресъхваше, че джанките оставаха само кожица и костилка. Просто дървото, за да оцелее, изсмукваше соковете от плодовете. Докато не извикахме сонда и не изкарахме вода. После случихме няколко дъждовни години и градината ми от камъни и пръст се превърна в това, което е. Обаче и аз се старая да не оставям непокрита земя. Садя гъсто и покривам с окосена трева. Слама няма в близките 10 км., а да я карам от по-далече не си струва. Иначе трева и съчки колкото щеш. Мисля , че си избрала правилния път и на петата-шестата година ще стане истински оазис. :stiskam: Колкото до експериментите , те са най-хубавото нещо в градинарството. Трепета на очакването, стига да имаш търпение, е върховно усещане.
Успех и късмет! :tzeluvka: :tzvetentze: Ако имах път към теб , с удоволствие бих разгледала това , което правиш.
ПП. писали сме едновременно.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Селски работи

Мнение от zeleno »

сигурно сте прави
на всяко място е различно
при баща ми дават отличен резултат
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”