Селски работи

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Lappland »

Привет-мривет

Разглеждам тези дни темите и попаднах на това с плитките почви и плановете ви за подобряване с кухненски отпадъци

Тук в момента е хит Бокаши-компост:
https://www.planetnatural.com/compostin ... omposting/

При нас е доста скъп старт-пакетът
Затова мисля да взема само стартера
https://www.planetnatural.com/product/b ... t-starter/
Изображение

Предполагам, че и на вас ще ви свърши работа

Аз мисля да пробвам с мои си кофи, една в друга, вътрешната с пробито дъно да излиза течността
Четох съвети зимата да се държат примерно в гаража или навън в двора, добре затворени
после напролет съдържанието се изсипвало на дъното на лехата, покривало се с пръст и в нея се сади
пише, че съдържанието изглеждало почти непроменено, но въпреки това бързо се разлагало благодарение на бактериите от стартера
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Здравей, Lalel4e, мривет, Lappland :dovolen: Дерзая, ама умерено :lol: Да ви кажа, преди да дойда в цветарския отдел, бях за кратко и на зеленчуковия щанд, така че това пеха-ха, кухненски бохлюци, шербетувания, копривокиснения в бидони и тем подобни тарикатлъци са ми добре познати, обаче желанието ми да се занимавам със смрадливости напоследък хич го няма. Имам си там една кошница за зелевите кочани и огризките от ябълки и си я пълня. Компост не чакам, ами като подготвям някоя леха сега есента - вадя и заравям, нещо като trench composting. И това е най-многото, което смятам да правя по въпроса за торенето. Аз от градината нищо не изхвърлям, нищо не горя, това листа, стъбла, клони, всичко остава на място и кани се, не кани - все ще изгние.

Форумската лакомия и мен не ме пропусна, и наполучих, и накупих китки, обаче човек няма ли основа на градината изпада в ситуацията "има китка - има проблем ...". Затова сега основно на този фронт действам, пътечки, лехички, стенички, оградки и т.п. необходимости. И сега есента и пролетта, ако успея да наредя вече наличното, ще е грандиозен успех.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Селски работи

Мнение от МГХ »

ln_none написа: Ное 23, '18, 17:31 Аз от градината нищо не изхвърлям, нищо не горя, това листа, стъбла, клони, всичко остава на място и кани се, не кани - все ще изгние.
Това правя и аз, като горя само трънливите клони от розите, но не винаги. Само при голямото пролетно рязане, защото купчината е огромна. Ако си бях купила клонотрошачка и това нямаше да правя, а щях да си ги смилам. Но и това ще стане. Другата година.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Хубаво нещо е дървения чипс :daaa: За моя начален етап, дори и ненатрошени, клоните са ценен ресурс - с дебелите си ограждам лехите, по-тънките използвам за плетчета, а останалото отива като материал по терасирането.
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1193
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 263 пъти
Получил благодарност: 168 пъти

Re: Селски работи

Мнение от lilaby »

Да попитам терасирането как сте го направили - с подпорни стени ли, с камък или и с дърво?
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Понеже си го правя сама и с подръчни материали имаме всякакви варианти. Две ниски стенички от мрамор. Няколко от тухли четворки. Мотаха ми се едни метални парапети на тавана, от тях това лято направих две по-големи стени - отзад парапетите, а отпред наковани дъски. Тук се вижда на заден план едната:

Изображение

Има и един склон само с плетчета от пръчки. Но общо взето всичко е в процес на работа. Теоретично бих направила всичко с мрамор, за да е по-издръжливо във времето, но не ми се занимава пак да поръчваме, складираме и т.н. При нашите условия дървото е доста трайно, пък и на мен все ми идват "гениални" идеи за реорганизация, та се знам, че няма смисъл да се моря да правя вечни неща :angel2:
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1193
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 263 пъти
Получил благодарност: 168 пъти

Re: Селски работи

Мнение от lilaby »

Аз искам да изравня горната тераса с насипване на клони и пръст. Обаче това ще вдигне насипа към долната на височина и на теория не би трябвало да издържи, примерно 2-2.50м да стане дължината или там хипотенузата.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Не знам, много зависи от индивидуалните условия :hmmm: Иначе аз точно така изравнявам - отдолу клони, а отгоре дебел пласт косено, което трупам цяло лято. Наесен сипвам и паднали листа. И от кухненските отпадъци понякога слагам отдолу за бъдещо подхранване. Оставям го да поседи така и като имам пръст сипвам най-отгоре. Пръстта ми е кът, а ако няма косено да я държи - ще падне под клонаците. Обаче цялото това нещо го правя във вече готов джоб, тоест предварително съм сложила някаква стена отпред и сипвам в дупката между стената и склона. Иначе без джоб и стена склончета укрепявам с камъни, плетчета и растения, доколкото е възможно, но те не са толкова високи.
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1193
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 263 пъти
Получил благодарност: 168 пъти

Re: Селски работи

Мнение от lilaby »

Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Вън - сахарска зима :mrgreen:

Изображение

а в двора - милички кокички :mrgreen: Ако сте достатъчно зорки, ще забележите как лявата кокичка поднася на дясната най-хубавата снежинка, която е намерила :liubov2:

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”