Селски работи

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 387 пъти

Re: Селски работи

Мнение от zeleno »

не знам дали съм ти предлагала да опиташ с високи лехи :hmmm:
/ пиша го на всеки с каменист терен и тънък слой почва /
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Селски работи

Мнение от elmaz »

Много ми е приятно и забавно в тая темичка :dovolen:
Харесва ми "двора", уютно ми е в него, а и с този широко скроен гид... :D

Ноне, не валя ли сега при вас, нас ни поудави?
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1058
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 426 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Традиционните високи не са добри за нашия климат, понеже много бързо пресъхват. Хугели по-може, но за тях си трябва материал. Миналата и по-миналата година правих нещо като лехи от кухненски отпадъци, върху тях косено, и отгоре пръст, ама пак си трябва пръст, а няма. Тази година сложих два чувала тор от ЧКЧ и уж е по-добре положението, но може и да е от времето, с дъждовете и всичко.

Вали сега, да, почти всеки ден вали и жега, жега - тропически рай отвсякъде. Чак краставиците ми са щастливи.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1030 пъти

Re: Селски работи

Мнение от МГХ »

zeleno написа: Юни 20, '18, 13:37 не знам дали съм ти предлагала да опиташ с високи лехи :hmmm:
/ пиша го на всеки с каменист терен и тънък слой почва /
Високите лехи искат стабилно поливане, най-добре капково. Иначе при тази жега и суша нищо няма да се получи. Поне при мен е така.
Ноне, няма отказване. И при нас отначало беше суша и през август и септември толкова пресъхваше, че джанките оставаха само кожица и костилка. Просто дървото, за да оцелее, изсмукваше соковете от плодовете. Докато не извикахме сонда и не изкарахме вода. После случихме няколко дъждовни години и градината ми от камъни и пръст се превърна в това, което е. Обаче и аз се старая да не оставям непокрита земя. Садя гъсто и покривам с окосена трева. Слама няма в близките 10 км., а да я карам от по-далече не си струва. Иначе трева и съчки колкото щеш. Мисля , че си избрала правилния път и на петата-шестата година ще стане истински оазис. :stiskam: Колкото до експериментите , те са най-хубавото нещо в градинарството. Трепета на очакването, стига да имаш търпение, е върховно усещане.
Успех и късмет! :tzeluvka: :tzvetentze: Ако имах път към теб , с удоволствие бих разгледала това , което правиш.
ПП. писали сме едновременно.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 199 пъти
Получил благодарност: 387 пъти

Re: Селски работи

Мнение от zeleno »

сигурно сте прави
на всяко място е различно
при баща ми дават отличен резултат
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 350 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Di_Va »

Ноне, днес изчетох темата ти от А до Я!
За двете години там, сте постигнали много!
А ти си толкова садкодумен разказвач, много приятно ми беше :tzeluvka: !
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1058
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 426 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Есен, мъгли, такива ми ти работи...

Изображение

Но далеч по-зловещо е това, което ще видите на долните снимки, а именно - моите отчаяни опити да си зацветя оградата. Само че високите далии, които трябваше да го играят фон, налегнаха двете катерачки и почти ги удушиха, след което нагло цъфнаха на 3 метра височина. А грамофончетата обвиха де-що има храст, но гнусливо заобикаляха дървените пана, които беше редно да ползват за целта.

Изображение

Изображение

Чак ме е срам да изброя всичко, що съм натикала в тая бедна леха, но освен гореизброените то включва лигуструми, дойция, чимшир, лавровишна, розмарин, вайгела; има хемерокалиси и лилиум, а треволяшките изобщо не ги броя.
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1213
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Селски работи

Мнение от lilaby »

Няма ли някоя тинясала рекичка наблизо - да я поизгребеш в надупчена кофа? Може да е засолена пръст, но сигурно има начин да се подобри?
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1058
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 426 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Ами Струма е на 3 км., ама не се виждам да тичам с кофата до нея ;) А това, дето тече по деретата в село, не бих го докоснала и с дълга пръчка. Иначе съм чела хубави работи за този метод, а и ми направи впечатление, че в струмския пясък добре растат нещата. Ама лека-полека ще се подобри тая почва, къде ще ходи. Само търпение да има.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2591
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 760 пъти
Получил благодарност: 744 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Lalel4e »

Здравей и от мен!
Заинтригува ме името на темата. Обичам селски работи! Тук-таме съм споменавала, че градинката на МХГ ми е любимка. С нея и с теб можем да направим сдружение на плиткопочвените пущинаци :lol: :lol:
Но тя е много напреднала, нейното вече не е пущинак.
При теб успях да погледна само началото и последната страничка - много красиви есен, мъгли и такива ми ти работи! :lol: Изглежда ми доста по-различно от първата страница, дерзай!

Аз сега се осмелявам да мечтая за моя пущинак и тази есен се втурнах с бурен размах (не размахвам бурени... или всъщност точно това правя... :lol: :lol: :lol: много смешна игра на думи се получи).
Разбрах, че освен количество и качество, почвата си има и Ph (преведено на български: Пе ха ха ха ха ха... :lol:)
Ох, извинявам се, избива ми :oops:
Та някои растенийца са не чак толкова претенциозни и оцеляват и с по-малко храничка, но ако Пе хаха-то не им удурдисва, може геройски да си загинат, колкото и да ги подхранваш... Затова реших да пробвам мойта почвица и след като се оказа силно алкална, се поразрових да издиря кво аджеба вирее в такива враждебни условия. (Повечето растения изискват почва със слабо кисела реакция) За мое щастие, любимите ми неща - луковични, рози, клематиси, боб и краставици, предпочитат или поне не им пречи да пребивават в алкална среда!

И аз се разбъбрах, ама по принцип съм си така, пък и при теб е уютно :liubov:
И реших като Миленка да мъкна хранителни отпадъци към пущинака - втори рунд, щото преди години пак пробвах, но се притесних, че може да стигна до твърде голямо отклонение (психично). Сега обаче този форум събужда много мои потискани лудости, което вече не ме притеснява чак толкова...

Като казваш, че нещата не изгниват поради сушата се сетих, че свекър ми практикуваше нещо много странно: Беше се сдобил с оборска тор отнякъде, но не беше я стоварил на земята, а я държеше в един огромен варел, който се пълнеше с дъждовна вода или той допълнително си го пълнеше. После загребваше с кофичка от течността и сипваше по лехите със зеленчуци.
Та и аз си мислех да сложа някакъв голям съд - бидон или варел, в който да трупам отпадъците и да ги наливам с вода, за да вкисват и гният. Така се надявам да си подкиселя почвата.
Спирам, че много ми стана. После пак! :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”