Градината на Ема.

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
wenche

Re: Градината на Ема.

Мнение от wenche »

Ох, прескочи ми сърцето, като видях как си подхванала тревата. Но пък много бързо нарастват растенията, тъй че догодина контурите ще бъдат заличени и няма да те дразнят, освен ако не искаш да отделяш тревата по оня маниакален и комплексиращ ме начин, дето беше показала по-напред.
Не ми стана много ясна идеята на Мария Николова за фестоните, пресичащите се дъги и цветните фигури, но те са за обществените паркове.
Давай още снимки, защото си много виновна с това дълго отсъствие. :tzeluvka:
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1410
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 187 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Ема »

Блгодаря ви, Дар, Мария, Калико и Хриси :tzeluvka:
Пропуснах да благодаря и на Либра (макар че на нея лично го направих), Нини и Ванина :tzvetentze:

Мери, достъчно бяло е :nod: остава и нисички да са.
Колкото до фестоните, в момента мозъкът ми отказва да разбере това, което описваш. Но така или иначе, вече съм решила как да променя настоящия бъбрек. Ще опира до пътеката и малко настрани ще го разтегля. Трябва да мисля и как ще се полива, ако все някой ден успея и аз да имам поливна система :stiskam:
Мисля, че измислих какво искам от твоята градина - син ирис. Нямам нито един, а ги харесвам :)
Калико, имам един асмалък, който ражда дребно кислео грозде, което почти за нищо не става. Та се чудя кой ли ден ще заменя гроздето с някой/няколко от онези 5-10 метровите катерачи :lol: Засега се възспирам заради хубавата сянка, която ми прави асмалъка. Ако подменя с рози, ще трябва да чакам години.
Хриси, ще видим коя роза как ще се развие. Както дойде :daaa:

Да ви кажа, че преди да попадна тук си мислех, че дворът е голям. А сега ми малее :mrgreen:
Също така мислех, че вече мога да контролирам спонтанните си пристъпи да имам всяка китка, попаднала ми пред очите. Колко наивна съм била :lol:
Но въпреки неконтролируемата ми лудост, или може би именно заради нея, градината ме кара да се чувствам добре, така както нищо друго. Не мога ди си представя някой да дойде, да планира и засади всичко вместо мен. Харесва ми аз да си го мисля, стъпка по стъпка, да садя, после да местя, да добавям, да махам, да променям...Харесва ми да се ровя в пръстта, да кося тревата, да подрязвам..и всички онези дейности, от които после кръста боли :D Харесва ми, след като съм "сложила всичко в ред", да седна на хамака и да гледам, гледам, гледам...това са най-хубавите ми мигове, откакто се заех отново с градинарстването. Ох, изби ме на философстване....спирам :dovolen:

Да продължа по-нататък какви ги свърших.
Ми... опитвам на селския ми двор да вкарам романтика и аристократизъм :lol:
Или по-кратко казанао, на свинче - звънче :lol:
Ето как се промени една част от двора за една година.

Изображение

Изображение

Разкарах жълтата потентила, преместих рустифината и една спирея, добавих други, включително рози. Котонеастерът е рошав, това лято не смогнах да го подстрижа, но и така ми харесва. Арката с двата катерача (Eden и Elfe) и дантелените столове и маса станаха любимо кътче :liubov:
Не че там се заседявам много. Но ми стига да си ги гледам.
За съжаление втората снимка е мрачн и на някой може да му изглежда, че преди година градината е била по-хубава :)
Eden - любов, която трудно може да се опише :liubov:
Изображение

Изображение

Изображение

Elfe
Изображение

Еденът цъфтя само веднъж, но дълго задържа цветовете. След това се отдаде на храстоправене. Стана над два метра, с поне 6-7 яки шиша. Не знам какво ще го правя на тази арчица 70 см. широка. Отсега виждам каква мощна роза е това. Ще трябва да го режа...
И Елф дръпна до два метра, но засега, в сравнение с Еден, е юноша бледен с два-три шиша.

И да не си помисли някой, че август дейностите по местене и садене на новости са приключили. По-горе снимката от август 2017-та изобщо не е актуална.
Ето го този ъгъл как изглеждаше началото на октомври. И какво е било година по-рано.

Изображение

Ниското до туята, един клет вибурнум, местен общо четири пъти, който в крайна сметка се спомина, е заменен с магнолия Сюзън (и тя местена три пъти). Пред нея е Acer palmatum Atropurpureum, подарък от приятелка. На няколкото квадратни метра има вече (освен магнолията и ацера) два рододендрона, четири хортензии, цуга, лъжекипарис, хебе, бегонии, здравец, хойхери, див лук, Heidi Klum и Ebb Tide преместени тук от други части на градината, Munstead Wood пред бялата потентила, представи се блестящо това лято, Rosarium Uetersen, който трябва да се качи (засега се помотва) отзад на скарата, а пък тя от своя страна първо беше бяла, метална, но не ми хареса и я замених с дървена, омаслена в тъмно кафяво, и Graham Thomas сбутах там отзад сега есента, че не ми харесва цвета му и се чудя къде да го скрия, и една скимия, която дундуркам две години в саксия и реших, че ѝ стига толкова...да видим дали ще я бъде...и разбира се, няколко камънака, накъде без тях.....аааа, и някакви луковици бучнах... е, нека сега някой каже, че съм нормална.
Това го писах в ранни зори, ама форомът не работеше, та чак сега го пускам. Добре че го сейвнах, преди да публикувам, че никага нямаше да седна да го напиша отново.

Венче, поправям се :tzeluvka:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от сюзан »

Много хубаво е станало, Ема.
Сложила съм и аз Еден и Елф на една арка като теб. Моите са още малки. Елфът е от тази есен даже. Чудя се дали ще стане хубава комбинация.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Тутти »

Ема, Ема, къде се скри толкова дълго ? Това е нахалство от твоя страна, да липсва актуална информация от твоята наша любима градина. Не ми обяснявай как си гледаш дантелените столчета, сигурно си седяла с часове там и си гледала Еден, а ние тънем в неведение. Простих ти... Много хубави снимки показа като индулгенция, бива опрощение.
Сега аз няма да премълча с един непоискан съвет, от опит го споделям. Делвата е добре да легне, защото зимата като се напълни с лед, ще се спука. Моята афифна катурната делва при терасата стои много години вече, а посестримите й, които стояха прави, отдавна са на парчета.
Много работа си свършила, прекрасно става всичко.
Да попитам: далиите зариваш ли ги в пясък, аз моите ги прибрах в мазето в хартиен плик преди две седмици, но не ги зарових. Трябва ли ?
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1410
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 187 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Ема »

Я, форумът проработил :lol:

ВЕНЧЕ :tzeluvka:
сюзан написа:Чудя се дали ще стане хубава комбинация.
Ще стане, Сюзан :daaa:

Тутти, дълго ли е било...не съм разбрала. Защо времето лети така бързо :evil:
Благодаря ти за съвета за делвата, но аз я прибрах на сухо за зимата. Имам друга полегнала, която вече се разпада, но е навън сигурно вече 10 години.
Далиите ги мятам на циментовия под в мазето без пясък, без нищо. Оцеляват си.

Като събера сили, ще разкажа и за розите, коя как се представи при мен тази година.
Малката Ида

Re: Градината на Ема.

Мнение от Малката Ида »

:potekoha: Красота и изящество! :potekoha:
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от lenuza73 »

Изображение


Тази снимка ми е любима :sheart:
Има значителна промяна при теб Еми ,браво...толкова е романтично,идилично.... :liubov2: :liubov2:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7594
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1877 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от pepelqshka71 »

Леле каква градина съм изпуснала :ufff:
Ема, добре дошла и от мен :tzeluvka:
Много труд и много красота при теб. Прегледах цялата тема и съм в дълбок поклон :sbow: :sbow: :sbow: . Браво девойко.
Приседнах малко на дантеленото столче да се полюбувам :gush: .
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7594
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1877 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от pepelqshka71 »

Този секолент вариегатния е жесток. От къде си го купила?
Имам такъв син - искаш ли да ти изпратя напролет?

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”