Проектиране на градина

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
ronicat
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Юни 7, '16, 10:33

Проектиране на градина

Мнение от ronicat »

Здравейте. Нова съм както във форума, така и в градинарството. Като в последното съм направо боса. Поводът ми да се регистрирам в този форум и да пусна тази тема е продиктуван от терзанията ми и страхът да се проваля с проектирането на градината ни в новозакупената ни къща в Люксембург. Ако темата не е направилното място, то моля за извинение и молба към моредаторите да я преместят. Пуснах тема в БГмама, че търся градинар/и който да дойде тук и да "стегне" градината. Но такъв не се появи. Сама не мога. И фирма не мога да извикам оттук, поради много високата цена на услугите. Искам градината да бъде направена лесна за поддръжка, изчистена и добре изглеждаща. В момента е някакъв ужас. Идеята ми е да премахна всичко (с изключение на едно дърво магнолия и една туя) и да е на зелена трева където да сложа плейграунд за децата, малка оранжерия (ако успея), няколко овошни дръвчета (череши, сливи), орех, малини, френско грозде, а отпред пред къщата си представям да има пролетни цветя, рози и някакви зелени храстчета за през зимата. За отзад и отстрани е ясно как да се действа, но за отпред нямам идея как да го направя. Очаквам тук да намеря предложения. Трябва да се вземат предвид климатичните условия. Няма горещи лета (макс 28С), много вали, ама много и поливането ми не е никакъв проблем. Зимата е мека и рядко пада под-5С, а в повечето случаи е над 0. Пролетта е от началото на април, а лятото е до края на юли. Август е вече хладно и дъждовно.(ако има значение го пиша за всеки случай). Лицето на къщата и градинката отпред е със северно изложение. Сутрин огрява мястото където ми е туята, а следобед след 16ч ми огрява останалата част от градинката. Живеем вече година тук и реших да не пипам нищо, за да видя какво ще поникне и да така да реша какво ще запазя и какво ще премахна. За съжаление децата ми още първият ден си "набрали" етикетчета на зюмбюлите и лалетата които били забити в земята, та сега не знам къде какво е засадено и какви цветове са. Тази година не пораснаха зюмбюли, а само няколко лалета, та ще трябва да я разкопая цялата градина и да ги извадя всичките и на есен да ги засадя и подредя. Слагам снимки на цялата градина. Питайте каквото ви интересува, а аз ако мога ще отговарям.
Дворът е П образен и отпред е представителната градинка за която търся идеи как да оформя, че да има човешки вид. Сега всичко ми е разхвърляно, не на място и от кол и въже донесени всякакви растения.
-отпред http://ronicat.snimka.bg/daily/bgmama.634807.36645995" onclick="window.open(this.href);return false; като саксиите които са до стълбите не знам какво да ги направя, как да ги аранжирам. Без дъно са, пълни с почва. Големите зелени храсти може да ги запазя (ще трябва да намеря как се казват и как трябва да се грижа за тях).
- тази огромна бреза искам да премахна, че клоните отиват над покрива и листата й запушват улуците http://ronicat.snimka.bg/daily/bgmama.634807.36646000" onclick="window.open(this.href);return false;. Оферираха ни 1200€ за да я премахнат, затова се отказвам да търся фирми оттук.
От първия линк можете да разгледате галерията със снимките които съм направила февруари.
За тази издатина http://ronicat.snimka.bg/daily/bgmama.634807.36646022" onclick="window.open(this.href);return false; още съм в чуденка защото съпругът ми иска да направи рампа с трева по която да може да се качва косачката, а на мен не ми се иска сякаш, ама и незнам какво да я правя. Целия двор ни се иска да го оградим с висока ограда, тип дървена, при границите със съседите, но отпред не знам как да е завършен, така че да не влизат животни (една котка най-редовно си върши работата в двора ми).
Големите туи или както и да се казват ще ги оставя ако мога и само ще ги оформя http://ronicat.snimka.bg/daily/bgmama.634807.36646006" onclick="window.open(this.href);return false;, http://ronicat.snimka.bg/daily/bgmama.634807.36646018" onclick="window.open(this.href);return false;.
Единствено тези кашпи си направих за южната тераса http://ronicat.snimka.bg/daily/bgmama.634807.37038050" onclick="window.open(this.href);return false;, които незнайно защо не цъфтят, а само листа правят. Сложих ги началото на април, но се наложи да ги прибера за 2 седмици, че нощем падаше температурата до 0, но откак са навън не са пуснали и едно цвете (снимката е направенакато ги засадих). Мислих си, че като вали нон стоп ще избуеят, но не. Дали защото няма много слънце и не е много топло (16-20С)?
Ще добавям още снимки в галерията, за да ви улесня в генерирането на идеи. Ще съм благодарна на всякакви. Една потребителка от БГмама ми сподели за този форум, че тук е меката на цветарите и затова се надявам да сте ми от полза в съберането на идеи.
Deleted User 5091

Re: Проектиране на градина

Мнение от Deleted User 5091 »

За предната част на градината можеш да сложиш няколко рододендрона, ацер или хортензии. Имам предвид, че е север и в Люксембург ще изглеждат представително. В Северна Германия, където често ходя хубавите къщи са аранжирани предимно с рододендрони. Остават вечно зелени хубави храсти и цъфтят прекрасно.
Стана ми интересно, че се страхуваш да не се провалиш :shock: Да не би да си завършила Озеленяване и това да е твоя изпит :lol:
Аз съм на твоето положение, само че в планината до София и стартирах с озеленяването март 2015 г. Насадих доста рододендрони, хортензии, иглолистни, а представителната част- до стълбите на входа засадих прекрасния рододендрон Pierci Wiesman, хойхери, хебе, топчесто иглолистно и топка чемшир.
Това, с което видях зор е подготовката на почвата за трева. Поне за това е по-добре да извикаш някой да го направи.
Аз още не съм свършила и обмислям да направя същото.
Забавлявай се с градинарстването :tzvetoman:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Проектиране на градина

Мнение от calico »

Здравей, добре дошла Рони,

наистина не го приемай като някакъв проект, градинарството до голяма степен е проба-грешка и най-сладкото е в самия процес на избистряне на нещата, не в поддръжка на завършеното и готовото, независимо дали е твоя идея или е на проектанти.
Не е малък двора, ще имаш работа доста.

ония сандъчета петунии ли са? Нормално е да не се развиват, все пак не е станало още топло. От друга страна, ако разсадите са били с "чорапчета" около корена, и не си ги махнала при засаждането, понякога може така и да не пораснат, а да зажълтеят и да си заминат. Затормозват се от тях. Огледай около главното стебло дали околовръст има някаква тъкан, която прилича точно на дамски чорап. Така ги садят семената, и уж би трябвало после корените да пробият тази тъкан, но понякога не става така. Ако има, трябва да разровиш лекичко надолу и да я измъкнеш просто.

Рододендрони отпред е добра идея. Освен това също и камелии, нали има там? Една съфорумка беше известно време във Франция, някъде около твоя регион, и показваше изумителни камелии, огромни дървета и цъфтящи
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Проектиране на градина

Мнение от zeleno »

имаш ли пълна свобода на действие :?:
имам впредвид , че в белите държави си имат разни позволени и непозволени неща , които човек може да направи из двора си
имаш ли право , примерно , да отсечеш брезата и ако имаш - разрешено ли е сама да го направиш или си задължен да викаш фирма :?:
имаш ли ограничения за типа ограда
и въобще - ей такива неща
според мен най-лесно се поддържат иглолистни и храсти разни , дръвчета / ако искаш овощни , задължително местни сортове , доказано виреещи в този климат /
пп ореха далеч от къщата и на място където сянката му няма да ти пречи , има правила за отстояние от съседите
Аватар
Valentinka
Кана кафе
Мнения: 582
Регистриран на: Юни 23, '13, 11:37
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Проектиране на градина

Мнение от Valentinka »

Аз съм за хортензии, рододендрони, иглолистни някакви..В цеверозападна Фрнция (Бретан) освен изброените хортензии, които са много характерни, мого често в предните лехи съм виждала засадени сакъзи - като сезонни цветя. И Там рядко пада юод -5, летата не са горещи, влажно е и сезонът на сакъзите е доста дълъг. В саксиите, които си показала ще стоят добре.
"Имате ли рози на къщата?"
"Хм, на розите имаме къща..."
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”