Градина на 10 години в развитие

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

От почти три месеца съм с вас след почти година четене във форума,а все си мислех,че ще ми омръзне.Преди време изведнъж осъзнах,че съм се заразила неусетно от градинарска тръпка, и така се появих тук.Харесва ми добрия тон,желанието да се помогне на другия със съвет и чувството за хумор.Впечатлена съм и от знанията на повечето от вас.Много има да се развивам благодарение на вас и ви благодаря за това.
От дете обичам цветята,допреди десетина години отглеждах само стайни и балконски растения,а вече със създаването на градината,съм превърнала грижите за нея в хоби,нищо не ми тежи като си "копам" в нея.Даже си релаксирам,нищо че пот се лее и нокти хвърчат,а тръните....
От 1996 имаме този двор,къщата построихме в 2005 г.
Преди да започне строежа на къщата, започнахме с ММ да правим план за градината,засадихме най-едрите дървета,като преди това почистихме и насипахме още плодородна почва.Изкопахме кладенец и направихме поливна система,иначе е почти невъзможно.Няма да забравя как всяка вечер след работа сядахме да четем всякакви издания и списания,каталози на различните видове растения,всяка събота ходехме до някой разсадник къде ли не.Всяка седмица купувахме по едно растение,без изключение,бавно и методично.
Ама от много четене пак никой не е станал майстор,та и ние допуснахме някои грешки,които сега не бихме допуснали.Така от толкова задълбочаване каква да е градината,хич и не мислихме достатъчно за къщата,тя стана набързо,а сега понякога се потюхкваме за нещо,ама... И в градината има пропуски,но затова пък работата и промените са затова.
След засаждането на храстите ММ типично по мъжки каза, че според него градината била готова,не го вълнували рози и китки и така продължих да измислям лека-полека цветните петна в градината.А и не съм приключила,защото в поръчките и в темите има уникални красоти,които нашите търговци не предлагат засега.Абе все се старая нищо да не наруши премереността,че човек лесно се увлича и настъпва една шарения.Засега основните "трасета" на погледа не ги пресичам,дано да се удържам и занапред,че перспективата на градината ми е важна.
А сега трябва и снимки да покажа,имайте малко търпение към новака,моля.
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1682
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 233 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от darina1960 »

Добре дошла, Тутти! :tzvetentze:
Имаме търпение и чакаме 10 годишната градина в развитие :nod:
Аз лично очаквам да видя нещо много интересно!
Добре дошла :tzvetentze:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Noel »

Хайде официално-Добре дошла,Тутти :tzvetentze:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Благодаря за посрещането.Много сте мили,наистина. :tzeluvka:
Да продължавам с важна информация за градината.Общата площ е около декар,а изложението предимно южно.Зад къщата има сенчест участък,северно изложение,засенчване има около два часа и в така наречения розариум от иглолистните от юг.А това не е точно разариум,просто там насадих първите рози. И от източната страна на парцела също попада сянка-от къщата след обяд,а сутрин леко от декоративната ябълка,брезите и едно гинко.И добре че има и такива места,та да има хости,рододендрони,хортензии и аукуби.
Как се пълнеше градината? Споменах вече за съботните покупки,и освен това всички приятели,които идват на гости вместо букет носят растение.Така се сдобихме с някои рози,всички азалии,два клематиса,потентили,вейгела,смокини и дори ацерче и метасеквоя.Голяма радост е това.
И ако ММ беше оставил единствената стара череша,която си обитаваше двора,сега градината щеше да има друг вид,аз харесвам големите дървета.Ама и той го направи от неговия си мерак.Сега на нейното място са брезичките,и те добре растат.
Насадихме на навеса пред къщата шест вистерии(ГОЛЯМА грешка).Това лято махнахме две,защото бяха огънали перголата и можеше да я стоварят,беше страшно.Сигурна съм,че в приказката за Джак и бобеното зърно онова чудо е било вистерия.Расте с часове.Ластуните й през едно лято като ни нямаше за няколко дни бяха нахлули през терасите в спалните,през открехнатите прозорци.Дори да звучи невероятно,е истина.Е, да,много е красива,ухае,но за кратко.Продължаваме тази пролет с още една и така ще е контролируемо положението,надявам се,а на тяхно място съм предвидила катерачи и вече са поръчани.Представям си ги вече...
лалесъм

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от лалесъм »

ШЕСТ вистерии - ааааа, това е бедствие :o
Тути, със снимките е много лесно щом имаш вече нет албум. Отиваш в него на снимката, кликаш десен бутон, избираш Копирай адреса на снимката/изображението, после избираш от горното меню на Добави отговор Img и пействаш копирания адрес на снимката между скобичките :daaa:
Аз мога за 1 минута да кача всичките ти снимки от албума в темата на Калико в твоята тема, но знам, че след всяка от тях ще има вълнуващ твой коментар, затова търпеливо чакам :angelche:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Di_Va »

Здравей, Тутти и добре дошла!
Видях градината ти в другата тема и... :o ...направили сте приказка, премерена, добре замислена и добре изпълнена! Това с вистериите е добре, че сподели, защото в първоначалните градинарски натрупвания на растения и знание, често се увличаме по хубави картинки, а пропускаме доста важни истини за конкретните растения :lol: .
Deleted User 1445

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Deleted User 1445 »

Тутти, добре дошла при нас, :tzvetentze: аз надникнах в темата на Калико и видях една прекрасна пейзажна градина, с невероятни иглолистни, с много вкус и усет. Поздравления за теб и ТМ :tzvetentze:
Тази "грешка"с вистериите доста хора я правим, но си научаваме урока по трудния начин. Искат здрава конструкция и рязане. Аз съм намирала ластуна на вистерията зад живия плет, беше плоска, дълга повече от 10 метра, направо изглеждаше като нов вид :lol: та нищо чудно, че твоите са взезли по спалните :lol:
Чакаме снимки :tzvetentze:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

лалесъм написа:ШЕСТ вистерии - ааааа, това е бедствие :o
Тути, със снимките е много лесно щом имаш вече нет албум. Отиваш в него на снимката, кликаш десен бутон, избираш Копирай адреса на снимката/изображението, после избираш от горното меню на Добави отговор Img и пействаш копирания адрес на снимката между скобичките :daaa:
Аз мога за 1 минута да кача всичките ти снимки от албума в темата на Калико в твоята тема, но знам, че след всяка от тях ще има вълнуващ твой коментар, затова търпеливо чакам :angelche:
Лаленце,знам,а и точно си разбрала какво точно искам и само ми трябва малко време,че да е по- описателно,нали така е добре? И ти благодаря за отношението.Ще се подреди всичко в почивните дни,че сега пак тръгвам по задачи и времето ме пришпорва.
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 64 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от katina »

Добре дошла и от мен, Тутти! Заглавието на темата ти направо ме "грабна", нашата градина също е на 10 год. Не видях снимки тук, затова отивам да търся в темата на Калико, но с нетърпение ще чакам и тук снимки с подробно описание :daaa:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от lenuza73 »

Тути привет :tzvetentze: Защо я кри до сега тая хубава градина :angel2: добре,че по погрешка си пуснала линк в темата на Калико иначе нямаше да знаем за нея :potekoha: Сега си давам сметка още колко имам да наваксвам аз .Обожавам такива градини :tzeluvka: Ще почакаме и за още снимки :gush:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”