Пастелната градина на ann

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2175 пъти

Re: Пастелната градина на ann

Мнение от Мария Николова »

ann, ако аз бях Alnwick rose, щях да пищя "искам в земятаааа!".
В саксията температурната амплитуда е едва поносима за градински китки и кореновата им система е много притеснена.
Може и да греша - не съм розарка.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Пастелната градина на ann

Мнение от ann »

calico написа:Анн, прекрасни рози, съвършени храсти :potekoha:

чух за Дарби, ти така извика че нямаше начин да не чуя. Чудех се какво липсва на тази прекрасна и балансирана градина, нещо сякаш ми убягваше, пък то било Дарби. Ееее, ами какво ще правиш по-натам, освен текущата поддръжка, щото ти съвършенството си го постигнала. :ieeee:

Разкажи моля те сега за всички грижи, които полагаш за тези великолепни остинки? Най-вече подробно за резитбата, храстите са ти наистина изумително красиви :daaa:
Calico,

за остинките правя само само стандартните неща, обсъждани във форума, но недостатъчно (за което се укорявам).
Например не торя по схема, а май само веднъж , понякога с гранулиран тор за рози, понякога с Яра Мила. Даже не позаравям гранулките, както е редно, само ги наръсвам около корена.
ЗНАМ, че трябва да се тори по-често, с превес на конкретни елементи според времето на вегетация и да се следва правилен ритъм, но работата ме поглъща - бизнесът ми е в летен курорт и заминавам сутрин, връщам се ок. 23 ч. Дори не виждам, че някоя вече е болна например. Т.е. след април-май грижите ми са редки и хаотични.
Не се харесвам в това отношение, признавам.

Така че ето накратко:

Торене - март-април и мисля, че се е случвало през лятото, ако се сетя;
Поливането - рядко, но обилно. И тук съм несериозна - не помня кога кой беше поливан, просто в някакъв момент се сещам, че май е време и вземам маркуча ;
Рязане - февруари-нач. на март. Режа както ти и другите майстори са ме учили - ок. 1/3 отгоре, всичко, което е тръгнало да се кръстосва вътре и толкова. Тук признавам, че съм много неуверена и направо получавам сърцебиене докато обикалям около голите клони и се опитвам да реша . Изнервям се много :eeeh:
Пръскане - превантивно с нещо с желязо и понякога с инсектицид. По-активно - когато дойде напастта. Нямам големи проблеми, освен с Jude - всяка година има ръжда , която хващам късно.

Това е основното за грижите, а розите изглеждат така прекрасни, просто защото са създадени прекрасни, заложено им е да са такива и заслугата е знаете на кого, да е жив и здрав :liubov:
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Пастелната градина на ann

Мнение от ann »

Прави сте, виждам, че не е добре, цветовете са малко и са дребни. Мислех, че не я подхранвам достатъчно.

Calico,
сложих вече Moonstead в друга такава саксия :daaa:
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Пастелната градина на ann

Мнение от ann »

Calico,
пита какво още имам да правя.

Ето за следващото лято:

1. Двата бели айсберга отиват до задната ограда, което място се вижда много ясно отвсякъде, вкл. от пътя. Беше неоформено до сега, а има нужда от цвят и обем;
2. Пред тях ще бъдат 2 бр. Шекспир, които 3 години вече се мъчат на старото си място и си пречат със смокинята;
3. На арката - 2 броя Дарби;
4. Залагам си да се погрижа по-добре за будлеите - още са малки и нищо не се вижда от тях. Има и там за разместване и наместване;
5. Имам недообмислена редица от Madam Alfred Carrier, Falstaff, жълта текома и две сини будлеи - те са наредени покрай друга ограда и ще трябва да им обърна внимание;
6. Имам имам да дооформям ъгли и обмислям какво да сложа пред редицата туи, за да направя релеф и там. Мисля за високата вербена, перовския или даже да разместя леко самите туи напред;
7. Трябва да намеря постоянното място на ливадните цветя и треви;
8. Имам да огъвам и навеждам WOH;

Като свърша всичко това, вероятно пак няма да съм доволна и ще имам още проекти ;)
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5583
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1640 пъти
Получил благодарност: 1792 пъти

Re: Пастелната градина на ann

Мнение от Тутти »

Много се надявам както успяваш да ги възпитаваш Остинките, да успееш да направиш двата Darby на арката. При мен и двата, предвидени да се катерят, тръгнаха да се качват по конструкцията, но съм сигурна, че заслугата не е моя. Чиста случайност, защото тази роза си има собствени намерения. Ако успееш, ще бъде емблематично, както Джуд и WOH са при теб. :stiskam:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Пастелната градина на ann

Мнение от renimoss »

Привет, Ann!
Покрай дискусията в темата за остинките пак се поразходих из приказната ти градина и ми направи впечатление, че в началото си засадила Mme Alfred Cariere, а после не я споменаваш никъде. Каква е съдбата й, как се държи при теб? Пък и ако я покажеш ... :tzvetentze:
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Пастелната градина на ann

Мнение от ann »

Рени,
имам я, но нямам снимки.
Местих я веднъж и сега е до оградата, едно лято е изкарала там, т.е. още се установява.
В момента има храстовидна форма и не е тръгнала да се превръща в катерач. При мен ще трябва да се насочва хоризонтално, а не нагоре, но понеже има меки и гъвкави клони, не би трябвало да е проблем.
Впечатления до момента - боледува доста, най-вече брашнеста мана и въшки. Цветовете са много нежни, млечно-розови и дребни , но го отдавам на младостта и.
Цветът на листата и клонките е светло-зелен, прекрасно допълва деликатните цветове.
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Пастелната градина на ann

Мнение от ann »

И не знам дали изобщо беше разумно да я садя там или където и да било другаде - при мен няма много място.
На кратко разстояние от нея съм сложила един Фалстаф , до него - жълта текома, а след нея - пурпурна будлея.
Растения сега са малки и скромни, но късно си дадох сметка, че разстоянията между тях са направо нелепи и след 2 години ...не ми се мисли.
Доколкото знам Mme Alfred Carrier става към 6 м, текомата - грамадна. Надявам се да търпят редовно рязане.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Пастелната градина на ann

Мнение от calico »

Ан, мадам Алфред ще ти се разрасне, ако има опора. Ако няма и я режеш, може да се държи като висок и широк храст с меки клони. При нея проблема при разрастването е, че вади клони откъдето се сети по старите клони и не знаеш кой клон ще тръгне да става основен. Иска доста прочистване на страничните на всеки основен клон, ако можеш да го правиш, в смисъл, ако имаш достъп. При мен до петата си година все я хващаш брашнестата мана, вече нищо й няма.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Пастелната градина на ann

Мнение от renimoss »

Благодаря за споделеното! При теб не мръзне и ще стане както я искаш. При мен всяка година мръзне младия прираст и не успява да покаже целия си цъфтежен потенциал. Но пък какъв фин аромат имаааа ..
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”