Цветя и гущери върху скали и камъни

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от SashaP »

Полянката ни на места е с много-малко почва. Райграс със сигурност няма да садим. През пролетта беше покрита в единия край с мъх и седум. Сега пък се радваме на тези вкусни и ароматни ягодки, които въпреки плевелите, тъпкането и косенето, са се запазили в продължение на много години:

Изображение

Насадих още ягоди, ще сложа мащерка и лайка. Ако ме подсетите, бих добавила и други почвопокривни растения. Иначе ще си остане със саморастящите треви. Само ще опитам да огранича глухарчето.

Зеленчуковият двор изглежда така:

Изображение

В близкия край си направих малка стъпаловидна цветна градинка:

Изображение

Само на три седмици е и в нея натъпках всичко, което бабите на пазара се опитаха да ми продадат. Не мога да им отказвам :). Освен това съм сложила три клематиса, далии, мушката от семена, три рози, които ми подариха, но са сложени късно и може и да не тръгнат. Там наредих и отгледани от семена кампанула, аубриета, арабис, армерия, алисум, еделвайс, пулсатила, които чакат да им се нагласи мястото и да си отидат в скалната градина. Сигурно още на есен ще пренареждам.

А в отдалечения край на зеленчуковия двор е това диво кътче, което мечтая да превърна в билкова градина:

Изображение

В горния му край почвата е на нула, а камъните по цялото място са в изобилие. Може би ще отделим градинката с дуварче, представям си и каменни пътеки...

Тази снимка ми е вдъхновение, пък ще видим какво ще се получи:

Изображение

А това е гледката от горе:

Изображение

Изображение

Май ще трябва и беседка да правим :dovolen:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от МГХ »

SashaP,с теб сме на една ръка разстояние.Моята градина е в с.Шодековци ,близо до Килифарево.Ще стане каквото го искаш,но е нужно време.И много ще променяш.Желая ти успех. :daaa:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от Tanet »

Попитах каде е къщата защото гледката много ми напомни тази от моето село Славейково и това на свесърва ми Гостилица-е близо сме наистина. Имаш си естествен алпинеум, Надин някъде беше поствала една снимка с големи обли камъни и цветя по тях разположени на склон, трябва да я намериш, може би в темата за алпинеумите. Имаш много дадености да развиеше една неповторима градина, успех.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
laydidi13
Баш кафе майстор
Мнения: 2310
Регистриран на: Юни 26, '12, 22:06

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от laydidi13 »

Мястото е наистина много обещаващо,прекрасна природа,обожавам старите къщи,дувари от керпич и камък.Чака те огромна работа,но когато човек има желание ,всичко се постига.Успех! :daaa:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от nadin »

Ох очите ми останаха в голите скали. Аз това толкова го искам ама в мойто поле няма как да стане. Цветя ще ти дам и имена и семена по-нататък, които чудесно ще се чувстват там в цепнатините по скалата. Ще стане най-красивия алпинеум на форума щото е естествен :stiskam:

Ето ти няколко примерни цветя дето и от тука могат да се намерят от Зелена пролет или от WildBeautyBg

Dianthus microlepis, dianthus alpinus, silene acualis,

zinnia grandiflora:

Изображение

draba imbricata:

Изображение

Ония щжно американски оксалиси също ще са перфектни за там - oxalis adenophylla, oxalis ione hecker

Изображение

има и още много ти само разчисти хубаво скалите от оня инвазивния седум и не сади много високи растения там. Първо ще се мъчат и второ ще развалят общата визия на алпинеума.
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от SashaP »

По скалата вече има семпервивуми, карамфилчета, ириси, теменужки, делосперма, флоксове, иберис, церастиум, фестуки, няколко вида ниски храсти. Това, което най-много изпъква и скрива всичко останало е жълтият кантарион. Пробвах да сея семена и да го местя, но нищо не се получи и затова го оставих. Следващата година ще го огранича, но не ми се иска да го загубя.
А сега правя едни дълги списъци с растения, които да търся :dovolen:

Изображение

Изображение

Изображение
wenche

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от wenche »

Привет и от мен, Саша !
Досега аз държах първенството по камънак, но твоят отгоре на всичко е и красив.
Каменният зид е уникален. Този кът ще стане толкова разпознаваем, че ще бъде визитната ти картичка, ще видиш :syes:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10088
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 921 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от МГХ »

Колкото пъти прочета названието на тази тема се сещам за ето това: Изображение като закачка.Копирала съм си го от някаква дизайнерска градина и макар първоначално да ми изглеждаше като кич , ... в крайна сметка ми хареса като идея.Там градината беше до морето и затова е синьо,но може и да е с други камъчета.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от libra »

Тук става много интересно!
Високи растения/кантариона и други/можеш да изтеглиш назад към дувара.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от ljuboznatelna »

SashaP написа:
Изображение

Ай ай ай, първото което помислих е как растат тези растения тук :) Голямо предизвикателство е това място, но пък дава възможности, които ние не може да осъществим и wenche е права, че ще стане твоята визитка ;)Уникално е !
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”