Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Acer 'Orange dream' преди 2 седмици
Изображение
В момента листата започват да прегарят, защото още не му е пораснала сянката :snif:

Скромна панорамка с мускариевото бордюрче. Догодина ще го докарам докъм 5 м дължина ... И жълтолистната брезичка :sheart:
Изображение
Нямам търпение да се вдигнат малко хортензиите на заден план та да скрият грозния бетон на комшията.

Ирисът с лилавите листа, т.е. с лилавите основи на листата, оцеля зимата и е тръгнал, сега остава да цъфне някога
Изображение

Това е остинковата леха преди 2 седмици
Изображение

А това е от днес
Изображение
Всички са като игленици от пъпки, само се моля да не падне градушка, че ще е страшна разсипия :stiskam:

На предпоследната снимка се вижда нашествието на тревите. В момента са до коляно. Тази година реших да не пръскам с хербициди, а да ги боря само с косене. И без това няма да успея да засея тревна смеска, поне да ми е зеленко от други тревуляци, но окосени. Пък и на почвата не й е добре да се пече гола цяло лято.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

И сега, ВНИМАНИЕ!!!
Любими, прекрасни, уникалниииииии
Хванах ги!!! Може утре да са прецъфтели, но краткия момент на пиршество за душата е незаменим :slove:
Имат аромат, но ранната сутрин се усещаше слабо.
Исках да седна до тях и да ги съзерцавам цял ден, но трябваше да тръгвам.

Дървовиден Princesse Amelie
Изображение

Изображение
5 цвята и още 4 пъпки ...

Роки Ofujinishiki
Изображение

Гадните черни бръмбари малко са му накъсали венчелистчетата, но все пак е красив.
Изображение

Dewina, всеки път като ги погледна, даже и на листа, и си мисля за теб с благодарност :tzvetentze:

Хайде, стига толкова за денс. Утре, ако успея да окося ще ви покажа по-панорамни панорами. Може би и азалията ще е цъфнала ...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от nadin »

Ей най сетне малко повече снимки. Но ти влизам в положението като ходиш веднъж седмично просто не остава време за снимки.
Първото е сангуинария канаденсис гъстата форма. А за почвата тепърва ще и береш ядове и не дай си боже да решиш да правиш зеленчукова градина. Аз съм на същия хал но с черен цвят на пръстта и същата глинеста консистенция. Може да се обработва само в един период на подходяща влажност, иначе или се бетонира от суша или е като лепило.
Божурите са супер. Гледай дали и при теб ще има разлика в растежа на обикновения дървовиден и рокитата. При мен рокитата растат на височина, а обикновените на ширина.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Интересна е тази глинеста почва. До сега съм обработвала само песъкливо-камениста, където нещата са много по-прости. Лесно се копае, но има много малко хранителни вещества и почти не задържа вода.
Забелязах, че тази червената се влияе много добре от добавяне на компост (от Богров). Есента бях насипала край някои храсти и групи растения и до пролетта червеите почти го бяха усвоили и сега там е съвсем друго положението - рохкаво, лесно се обработва. Много съм доволна. Затова тази пролет насипах дебел слой край розите, да им държи влага и да храни червеите. Обаче купчината ми свърши. Следващата седмица ще ходя за още, но този пък в чували в Нивата, да видим как ще сработи този метод на транспорт, щото камионът ми излиза 10 пъти по-скъп от самия компост ...
А за зеленчуците съм си приготвила компост домашно производство от миналогодишните бурени, събирани из двора. Все пак не знам точно какво съдържа богровския и не бих го използвала за зарзават.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от nadin »

И аз съм чела че Богровския не е подходящ за градини заради състава. Аз в зеленчуковата ползвам само кравешка тор и компост от окосената трева и листата, полети пролет и есен с байкал.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от tili »

Става си градина вече, Рени! Има местенца, където човек може да приседне пред някоя цъфка и да си помедитира. :lol: Богровският компост и при мен даде добри резултати за спечената глина. И все пак, процедурата дупка, филц, пясък и купешка пръст за всяко ново засаждане си остава задължителна. Дава резултат с времето и вече се радвам на червеи на 15-20см дълбочина :mrgreen: Битката продължава :!:
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1193
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 263 пъти
Получил благодарност: 168 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от lilaby »

tili написа: Апр 26, '18, 11:58 Става си градина вече, Рени! Има местенца, където човек може да приседне пред някоя цъфка и да си помедитира. :lol: Богровският компост и при мен даде добри резултати за спечената глина. И все пак, процедурата дупка, филц, пясък и купешка пръст за всяко ново засаждане си остава задължителна. Дава резултат с времето и вече се радвам на червеи на 15-20см дълбочина :mrgreen: Битката продължава :!:
Какво точно е този филц?
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Обещаните "панорами", след коситба, та дас е виждат растенията :lol:
Само дето забравих да взема фотоапарат, а с телефонът някак си дърветата ми изглеждат по-малки :hmmmmmm:
Обаче остинките са като жив плет.
Ето я лявата част. Шаренко, а! Голата пръст всъщност ще е трева, обаче благодарение на скорошните изкопни дейности покрай къщата сега е най-чистото място в градината. Зелената "пътечка" трябва да е с плочки. Загатната е и тайната площадка за кафе, също зелена в момента.
Бетонните парчета съм ги сложила ужким да пазят растенията от бобкат-а. Имаше известен ефект.
Изображение

И дясната страна.
Загатната е другата розена леха, която половината ще е с остинки, по-близо до къщата, но те още не са засадени. На местата си са само другите сортове в по-далечната част.
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Цъфна тази азалия, която не знам коя е.
Изображение
От поръчка от Калужич е, бях поръчала 3 сорта, единият не се класира, но сега не мога да си спомня кой беше :evil:
Има много приятен аромат.
Другата от същият източник, Mandarin Lights, има повече пъпки, но та върви по-бавно и ще цъфнр по-късно.

Другите 3 цвята на рокито
Изображение

И на дръвовидния
Изображение
Повече - догодина.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

tili написа: Апр 26, '18, 11:58 И все пак, процедурата дупка, филц, пясък и купешка пръст за всяко ново засаждане си остава задължителна. Дава резултат с времето и вече се радвам на червеи на 15-20см дълбочина :mrgreen: Битката продължава :!:
Моята схема е дупка - компост - пясък в различни пропорции според растението и изглежда работи. И имам мнооооого и тлъсти червеи. Не съм предполагала, че ще им се радвам толкова. Виж, колко малко му трябва на човек да е щастлив :lol:

Филц = речен чакъл с размери до 2-3 см, поне такъв сложиха при мен в дренажа и така го наричаха.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”