Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Най-после и аз се наканих да си пусна тема. Не се чудете на заглавието. ММ е запален по дървета, аз - по мъхове (професия, какво да правиш), а за розите е "виновен" форумът :D
Та така, казах малко и за нас.
Другото важно уточнение, преди да започна по същество е, че това все още е градина в перспектива. Т.е. парцелът е празен, даже си няма ограда още. За нея ще стане дума малко по-нататък. Там ще се живее целогодишно - отдавнашна мечта да избягаме от Мордора София. Намира се под полите на Стара планина и гледа към Софийско равно пОле, отворена на запад-северозапад и югозапад, за да добиете идея за климат и т.н. Почти равно е, с незначителен наклон на запад. И е на нещо като баир, т.е. духовито, когато има вятър. Почвата още не съм я тествала, но допускам, че е около неутрална, червеникава е. Площта е малко под декар. На долните схеми размерът на квадратчетата е 1х1 м.
Мястото в момента изглежда така:
Изображение
(Купчината е в "двора" на бъдещия съсед)
Малко ми е страшно, че няма поне няколко стари дървета, за които да се хвана и постепенно да развия градината. Така на чисто бял лист си е предизвикателство за неозеленител и голям капан за ботаник и страдащ от болестта "искам всичко" (ама то във форума повечето страдаме от същата болест :angelche: ).
Идеята е да направим градина в пейзажен стил с плавни извити линии. Оградата ще е мрежа, в никакъв случай плътна стена. След мноооого четене и чертане стигнахме до следната идея по отношение на структура и някои общи идеи за озеленяване:
Изображение
Не е много изпипано графично, но от любител - толкова.
Предния двор още не съм го планирала, още не знам като какво искам там, освен, че ще има и рози. А и той ще се сади най-рано догодина след строежа на къщата.
На тази схема съм сложила гръбнака на градината - дърветата.
Изображение
За сега няма да ви шашкам с видовия им състав :D, само ще кажа, че са широколистни. Смесения бордюр го планирам с храсти - цъфтящи и с есенен акцент с различни размери, а пред тях - многогодишни цъфтящи. Дърветата след някоя година ще направят сянка и тогава под тях планирам да сложа сенколюбиви - хости, хортензии, саркококи и др. А и ще пуснат малко сянка към остинките :dovolen:
Там, където пътеката към площадката за кафе навлиза в лехата и непосредствено преди площадката ще има по една арка с катерещи остинки. Те са ми голяма любов, въпреки проявяваните особености на характера (не бих ги нарекла капризи). И ще ароматизитат площадката ;)
Край оградата в посока "Изглед" ще има отделни групи треви - ще се открояват страхотно на фона на залезите, но не са маркирани на схемите.
ММ много иска жив плет, обаче не съм сигурна как ще се върже с бордюра при зададените размери, а по-широки няма как да станат лехите. Освен това не знам съседите дали няма да решат да вдигат дувар, което би му разказало играта.
Надявам се, че ограждането ще се случи тази пролет (а трябваше да е миналата :hmmmmmm: ) и ще мога да започна с подготовката на лехите, които са по-отдалечени от бъдещата къща (тези за смесения бордюр и т.нар. японска градина), така че наесен да засадя дърветата. Знам, че не е разумно да се сади преди строежа, но сЪрце не трае - ще ме разберете :hihihi:
Освен това, ама да не ми се смеете, голяма част от растенията вече съм ги накупила (нали трябваше още миналата година да са засадени) и сега тествам издръжливостта им на тормозене в саксии. :oops:
Постепенно ще развия дизайна на отделните елементи и ще се консултирам тук.
И сега ще помоля за мако помощ. До момента имам само едно иглолистно (една плачеща лиственица - самичкото до площадката, ще има нещо дребно иглолистно пълзящо в краката). Не ги познавам добре и някак си не ми идват наум когато планирам. Все пак трябва да има нещо за зимен интерес и за разнообразие. Обаче има един проблем - ненавиждам туи и хамеципариси :!: Така се лишавам от едно огромно разнообразие от форми, обаче какво да се прави - стара дългогодишна вражда. Та, моля ви, предложете къде да сложа нещо с конусовидна или колоновидна форма, или може би група и какво/какви да са те - хем да не стават твърде големи, хем корените да не са твърде агресивни към околните растения?
Аватар
Julieta7777
Кана кафе
Мнения: 538
Регистриран на: Май 27, '14, 10:42
Местоположение: София - Княжево

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Julieta7777 »

Ехааа, чакаме развитие....
ЧЕСТИТО - двор, строеж, градина, изглед и ви желая след здравия труд дъъъълго да се наслаждавате на сътвореното!!!! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Аватар
darusha5k
Виенско кафе
Мнения: 319
Регистриран на: Яну 14, '11, 17:28
Местоположение: Пловдив

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от darusha5k »

Акъл не мога да дам, но ще ви следя неотлъчно !
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Noel »

Много ме радва тази тема-още една градина преварила строежа :nod:
Ще е прекрасна,не се съмнявам :D
Скритата от погледи площадка много ми хареса,браво Рени!
Май си първата обаче,която се е запасила здраво преди да сложи оградата ;)
Хамамелисите втора зима ли ще цъфтят на балкона :o
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 385 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от nadin »

Е накрая и тебе да те видим тука. :D
Айде ще чакам много снимки.
Иначе какво да ти кажа за пиатанката ти. Ти все пак иглолистно ли искаш там до лиственицата?
Щото тя зимата ще е голи клони и пак няма да има акцент. Иначе като не искаш туи и лъжекипариси вземи си един аризонски кипарис. Много го харесвам туй дърво. Има го в докторската градина садено много отдавна. Не знам каква му е кореновата система, но те повечето иглолистни с изкючение на елите и боровете май са с брадати коренови системи и ще си имаш проблем с цветятат и настилките около тях.
Или пък една от онези сребристите ели дето игличките им миришат на лимон Abies concolor. Те също са много красиви.

Но да знаеш на голямо място си трябва поне едно голямо дърво за сянка и за акцент :D
Тези японските ябълки, вишни, магнолии, малки кленчета и прочие джвръчките са наистина красиви но в голямо място се губят, а при теб ще е доста слънце и вятър - имаш нужда от дървета :nod:
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4881
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от dancheto »

Честито казвам на още една "болна" като мен! :daaa: :nod: :gush: Аз съм на същия хал само, че вече построихме къщата и тепърва ще правя градина, като и при мен вече втора година ще бъдат доста от цветята и розите в саксии! Ще следя твоята тема с интерес, защото ще ми бъде много полезна и на мен! Колкото до оградата дали щял да иска съседа помежду ви да е плътна, то зависи по-скоро от това дали парцела ви е изцяло само ваш, да не е съсобствен, само тогава ако е така ще има право на претенции иначе си я правиш каквато искате вие, дори и без съгласие на съседа когато си е в изцяло вашето място! Успех ти желая! :daaa:
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Deleted User 1445

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Deleted User 1445 »

Добре дошла, Рени :tzvetentze: Голям двор и прекрасен план за строеж и зацветяване. Сигурна съм, че ще стане :daaa: Знаеш къде да гледаш за пейзажни градини :tzvetentze:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Благодаря за милите думи, момичета!
Noel, хамамелесите ми се споминаха миналата пролет. :cry: Опасявам се, че ги изпуснах за една бройка по-сухи и нямаше връщане назад. Някой спомена някъде, че искат редовно поливане и май е така, а аз ще добавя, че ако се засушат дори и за малко - и край! Особено в саксия. Затова сега не поръчвам, ще чакам да има къде да ги засадя и ще слагам тераует. Няма да мина без тях. Обожавам зимно цъфтящи растения.
Тия дни ще снимам биобезобразието как изглежда в саксиите. Потрес е! :lol:
Наде, права си, че ларикса няма да е акцент през зимата, ама не мога да му измисля място, щото той е със специфична форма и не става къде да е. Затова го мисля да е в група с една Picea glauca по-встрани и някакво дребно почвопокривно в краката да му подчертава стойката и може би една ярко червена дребна розичка наблизо (за предпочитане просточветна, ох ще го мисля още!
За дърветата - ама те хич не са малки, даже се опасявам за размера на някои. Не исках да плаша народа от начало още, но групата, дето е при площадката е от Acer griseum (есен червен, красива кора), Liriodendron (есен жълто-кафяв), Acer circinatum (есен червен). Тези ще направят мако по-плътна сянка. После към пътеката ще е група от 3 брези - B. utilis и B. pendula жълтолистна и червенолистна (тези още ги мъдря, да не стане прекалено шарено, ама пусто - искам ги!) - за по-рехава. До оградата към улицата ще има Ginkgo biloba (жълто есен), Liqidamber (червено оранжево есен, още го нямам, търся си някой с по-бавен растеж, може би пъстролистен) и още нещо, което още търся. Пък за т.нар. японска градина дърветата са Parottia persica, Cercidiphyllum japonicum и някоя японска вишна с по-разлата корона и бавен растеж, но не съм решила коя.
Та так. Търси се иглолистно - къде и какво :dovolen:
Deleted User 1445

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Deleted User 1445 »

Нещо, което расте бавно и ще бъде джуджесто дълго време
Picea glauca Daisy's White
Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Noel »

Дааа :nod: хамамелисите са проклети първите две-три години.
Тази година им беше по мярка.Въпреки това при едно засушаване моя половината замина.
Рени,разрови се в Бул ланд Братаница.Аз много им харесвам растенията.
Може там да стой твоето иглолистно.
Да снимаш задължително ,шедьовър форумен ще е това :D
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”