Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

И розите започват все по-уверено.
Прави ми впечатление, че първо ще разцъфтят пъпките на миналогодишните клонки, които бяха скъсени доста заради късните студове, после на шишовете, дето ги изкараха тази пролет. Нещо като етажи. Значи трябва пролетно време да режа така, че вътрешността на храста да е по-свободна за да има място за шишовете в средата и първите цветове по края.

Пак да си покажа тичинките, но толкова й се радвам на Жаклин, че оцеля :liubov2:
Изображение

И едни очички
Изображение

Това са Desdemona (отпред на снимката) и Olivia (отзад). И двете са садени през пролетта на 2017 г. и са от Бритрозако. Остин твърди, че Desdemona ше стигне 1.2 м, а Olivia - 1 м, обаче Desdemona не дава сигнали да извиси снага. Но пък цъфти юнашки :dovolen:
Изображение

Desdemona - по-рехава и по-светла
Изображение

Olivia - по-гъста и розовееща
Изображение

От остинките започна да разтваря още Lady of Shalot
Изображение

Също и Winchester Cathedral. Тази роза има най-идеалния храст до сега при мен - перфектно гъсто кълбо, без нищо стърчащо и твърдо 1м високо :o И миналата година така се държеше. Ще я снимам цялата като разтвори повече цветове.
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Последно разни други снимки от днес ...
Burgundy Ice - първи цвят на новото място.
Изображение

Rosa glauca - за първи път цъфти, а е от 2015 г. от Бергения
Изображение

Един от миналогодишните пландорекски клематиси
Изображение

Изображение

Дано Jubile Celebration (дясно) стане по-височка, че иначе ще трябва да местя непетата, пък много си я обичам ...
Изображение

Luzula nivea
Изображение

Набодени безобразно растения и някъде там е оцелялата Amsonia hubrichtii
Изображение

Ето едно съцветие от нея - тепърва ще разцъфтява
Изображение

Лиственицата от миналата година тръгна много добре
Изображение

И направи 2 странни шишарки. Защо са такива не знам ...
Изображение

Следва продължение следващата седмица :dovolen:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Margaritenia »

Рени, чудесно започва всичко! :tzvetentze: Има още много работа, но като наберат сила растенията, които вече си посадила, мисля, че тревата ще я сееш с песен на уста и радост в очите:))))

Моята лиственица направи абсолютно същите шишарки :hmmm: ...опитах се да намеря някакво инфо в нета дали е нормално, но не успях. Според мен всичко им е наред, може да е от сорта :lol:

А тази Amsonia hubrichtii си я преписах от Миша, но моята изглежда така:
Изображение

Не мога да преценя, като твоята ли е или има и друг вид? Много ми харесва тази тревичка :sheart: и наистина есента стана ярко жълта, а в момента е хубава стегната туфа с нежно сини цветчета!
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Хи-ха, Марги, разбира се, че не можеш да прецениш дали амсонията е същата, щото не се вижда :D
Иначе може би е същата. Има 6 стъбла тази година, миналата бяха 4. И наистина става като жълта мъгла есенно време. Изненадах се, че миналото лято добре понесе горещините, не прегоря. Това лято очаквам повече. А кога ли ще стане като на снимката ...
Значи не само моята лиственица се държи странно. Щом не й пречи, значи няма повод за притеснение.
bell

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от bell »

Красиви рози, а Rosa glauca е много нежна :tzvetoman:
renimoss написа: Май 9, '18, 12:59 И розите започват все по-уверено.
Прави ми впечатление, че първо ще разцъфтят пъпките на миналогодишните клонки, които бяха скъсени доста заради късните студове, после на шишовете, дето ги изкараха тази пролет. Нещо като етажи. Значи трябва пролетно време да режа така, че вътрешността на храста да е по-свободна за да има място за шишовете в средата и първите цветове по края.
Винаги разцъфтяват клоните, които са най-близко до земята, защото там е по-топло. Новите са втори етаж и малко забавят. Забелязала съм това при флорибунди и храстови, когато са по-малки. Вече при развитите, големи храстови се изравнява цъфтежа, защото често оголват в основата.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Чудя се, дали е само от температурата. Нали все пак на старите клони залагането на пъпките става по-рано :hmmm:
Още толкова имам да се уча да ги разбирам тези бодливки. Но всеки цвят е като "Благодаря" от тяхна страна за неумелите ми грижи :oops:
bell

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от bell »

Да, залагането на пъпки става по-бързо на стари клони, но не е само от това. Като се развият храстите сама ще им видиш нрава и ината и съм сигурна, че лесно ще ги укротяваш :liubov2:

Изображение

И от топлината е виж флорибундата в ляво. Основата не съм я чистила до тази пролет и винаги ми е отваряла с цвят седмица преди върховете. Върховете още имат пъпки, а в основата избледняват цветовете. Не се вижда основата на другата роза до нея, която се стеле и точно в основата пак отваря първо, а и там са нови клони.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Ох, че хубавооооо! Дано и аз постигна подобни обеми :tzvetentze:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Малко скорошни снимки за протокола.
Бурени, бурени и пак бурени! Поне да беше истинска трева, а то лактуки и други плевели. Не смогвам да окося :evil:
Обаче остинките започват сериознооооо, целият двор ухае, а още НВ Дарби не е отворил ...
Ето ги погледнати откъм "розовата част" преди около седмица
Изображение

И откъм жълто-оранжевата част пак преди около седмица
Изображение

И на групи от вчета
Ambridge Rose, Princess Alexandra of Kent, Munsted Wood (резникът в дясно), отзад William Shakespere, Geoff Hamilton
Изображение

Отпред Olivia Rose, Princess Anne, Falstaff (той е за предната част на обелиска, дето го няма), отзад Desdemona, Snow Goose и James Galway (и двете за обелиска)
Изображение

Гъската - мнооого ме кефи
Изображение

Една от вече забелязаните грешки - Moulinex до Lady of Shalot, ще се местим :ufff:
Отзад Tea Clipper, следват 2 от есента, които не се виждат и накрая Crown Princess Margareta за арката, която още я няма.
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

И малко други работи
Pastel Splendor от есента
Изображение

Изображение

Iris sibirica 'Sultan's Ruby' - любим
Изображение

Изображение

Амсонията
Изображение

Brise Parfum миналогодишни резници от Зеленко. Имам поне 4-5 за раздаване наесен, много бързо расте и ухае чудесно
Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”