Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Ето ме пролетно в темата ми :ieeemyzh:
Как ми липсваше само! Причината да не пиша дълго тук е, че миналата година в градината се случваше масово садене, но в неподходящо време (лято/есен) на измъчвани 2-3 години в саксии растения, в резултат на което нямаше какво да се покаже освен полуживи сървайвъри. За мое удивление няма жертви от зимата (то пък една зима!) и сега всичко се събужда за нов живот. И то как!
Вчера садих поредните 10 рози и понаснимах някои китки просто за цвят, защото визия все още няма.
Ще започна с Hamamhelis Jelena
Изображение
Цъфтя в края на януари докъм средата на февруари. Отдалеч приличаше на захарен памук - венчелистчетата са дълги и силно къдрави. Имаше аромат, не много силен, но съм го виждала предимно в студено и облачно време. В момента е прецъфтял.

За сметка на това сега цъфти Hamamelis x intermedia 'Westerstede'
Изображение

Изображение

Цъфти вече втора седмица. Цветовете са с по-къси листчета, повече приличат на звездички. Има доста силен сладък аромат.
И двата са засадени миналата година в началото на лятото, купувани 2016 от funkie. Добре понесоха жегите, Jelena има по-едри и по-меки листа, които бяха здраво надупчени от градушката, Westerstede почти нямаше поражения.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от nadin »

Супер. Крайно време беше да ни покажеш нещо и ти, ама малко си снимала да знаеш :tzeluvka:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Малко минзухарчета. Идеята беше да ги засадя сред тревата, обаче трева не се случи миналата година (а като гледам може би и тази няма да е), та ги набодох в разни свободни места между храстите с идеята да ги извадя по-късно.
От всичките сортове, които цъфтят в момента масово се посещава от пчели само този. А всички са засадени в рамките на 15-тина метра. Като се наведох се вдигна цял облак, даже искаха да жилят :dovolen:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Има още, но не са цъфнали.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Моята голяма гордост и притеснение как ще оцелеят при последните студове, но ето до къде са го докарали дървовидните божури от миналата есен
Изображение

И рокито
Изображение

Тръгнали са и итохите, тлъсти пъпки
Изображение

И даже клечкоподобните клематиси интегрифолия на Таралас
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Няколко луковични ириса
Изображение

Изображение
Трябва да се обзаведа с повече от тях ...

И пулсатилите са тръгнали
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

От хепатиките ми останаха само 2. Не ги мъчете в саксии, не им харесва!
Тази е с пъстите листа.
Изображение

Изображение
Откъснах цветовете за да не се изтощава, но много ме зарадва.

Тази е H. japonica, по-късна, както беше писала Надин, обещава цвят ...
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

И ерантисите. Мислех, че няма да тръгнат, допреди последния сняг нямаше никакъв признак на живот, а сега ...
Eranthis hyemalis
Изображение

Изображение

Eranthis cilicica
Изображение

Изображение

Трудно ми е да открия убедителна разлика между тях на този етап. Освен начина, по който са наделени прицветните листа и малка разлика в ширината, обаче изменчивостта е голяма даже в рамките на пакетчето. Но са много закачливи мъници :dovolen:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

И последен пейзаж за днес. Няма да повярвате, но в скритата картинка има 9 дървета, 40+ рози, не мога да кажа колко храста, тревистите растения не ги броя. Надявам се като всичко се разлисти да се виждат по-добре.
Остинковата леха (садена миналата пролет) е център-ляво (орязани, не личат от тревата), дървесно-храстовата ивица е най-вляво, колчетата в дясно са разни рози садени миналата есен, леко са загтнати все още чакащите засаждане саксии (дясно), средата ще е тревна ивица, но както се очертава няма да се случи и тази година ...

Изображение

Утре си взимам отпуска и повеждам борба с треволяците :tzvetentze:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

nadin написа: Мар 15, '18, 09:05 Супер. Крайно време беше да ни покажеш нещо и ти, ама малко си снимала да знаеш :tzeluvka:
Малко и некачествени, но бързах вчера. Ако в петък ми остане време ще поснимам още. За сега няма друго за показване.

А, нещо важно - Iris ensata е оцелял :ieeemyzh:
Специално рових да проверя. След поста на Мария в ирисовата тема много се бях притеснила. Значи ще се обзаведа с още от него. Миналата година пропуснах цъфтежа му, дано през тази ме зарадва вече на постоянното си място :stiskam:

И сибириките са в добро състояние. Надявам се на добър цъфтеж, предвид че в саксиите успяха да цъфтят прилично.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Гео, граф »

Рени, скролнах диагонално цялата ти тема, за да си припомня за какво става дума. В последната снимка даже май видях лехата с Остинките :ieeee: . Зажадняла съм за такива разговори, като тези, които се водят в началните страници - със снимки на мечталки, със схеми за подреждане, с предложения и разисквания. Много ти се радвам на напредъка :daaa: ! И не забравяй да показваш, ей :swait: :skiss: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”