Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от nadin »

Рени, сподели после какво си разбрала за компоста. Аз също няма да го ползвам за градината ама ми е интересно от какви изходни материали тръгват. При нас на село понеже е смолник редовно мешат сгурията от горените въглища зимата на пролет в градината. Структурата на почвата се подобрява, но според мен състава на сгурията от тези евтини въглища е ужасен (олово и разни други тежки метали и прочие ). Не съм го изследвала но си имам подозрение че не е редно да се садят храни в такива почви.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Лаленце, може вече да се сади, искам само да изора дълбоко, та после да си подравнявам и да почвам да садя.

Наде, компостът от Богров (от инсталацията при Мусачево, всъщност) го правят от дървесината, която се събира из цяла София и околностите. Докато чаках да натоварят камионът гледах целия процес - много интересно беше. Докарват камиони с клони, стволове, дънери и т.н., сортират, мелят и така всичко пред очите ти става. Реално компостът се състои от смлени дървесни частици. Ясно, че когато става дума за крайпътни дървета ще са обогатени с тежки метали, но надали ще е много. Виж, ако става дума за онзи компост, дето излиза от пречиствателната станция на София и богровските заводи за биологично третиране на отпадъци, там нещата са различни, защото той се прави от биологични отпадъци от най-различен тип, вкл. от канализацията. Такъв тор изсипват в полето край северната дъга на Околовръсното (вкл. и в момента) и мирише много неприятно. А какво съдържа реколтата от полето там. Може би Лили за него говореше. Днес бях до Зелена пролет, обаче Искра я нямаше за да я разпитам.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от къщичка »

Рени, тор е женски род :)

Аз чакам да видя с какви платна е оградата ;)
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

ЕХООООООО, ИМАМ СИ ОГРАДАААААААААААААААААААА :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Ето как изглежда отпред - съвсем семпли железа, да не ми развалят и конкурират визията на розите :D
(да не повярваш, колко бавно се правят, ами ако беше нещо сложно и завъртяно :evil: )
Изображение
Отстрани и отзад са още по-прости, даже невидими, те пък хич няма да се виждат от храсталаци
Изображение

Е, нямам си порти още, но при цялото чакане до сега няколко месеца още не са от значение :twisted:
Другата седмица във вторник ще ора, имам уговорка вече, после да се разчертаят лехите и започва Голямото местене и още по-Голямото садене :lol:
Чак не ми се вярва, че се случва. Утре отивам да се снабдя с най-основните инструменти - права лопата, мотика, широка лопата, малка мотичка, гребло, количка, кофа, маркучи ...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 179 пъти
Получил благодарност: 365 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от zeleno »

renimoss , забелязвам съществен пропуск в списъка с инструменти - няма вила за обръщане с която ще вадиш и местиш растенията , които започваш тепърва да садиш :angelche:
пък и дано не ти кацнат във въпросния вторник "люляците" :hihihi:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от къщичка »

Рени, честита оградка! Много е хубава-семпла. Представям си я с розите, ще стане много хубаво!
А портите ще имат ли " заврънтулки"?
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

zeleno написа:renimoss , забелязвам съществен пропуск в списъка с инструменти - няма вила за обръщане с която ще вадиш и местиш растенията , които започваш тепърва да садиш :angelche:
пък и дано не ти кацнат във въпросния вторник "люляците" :hihihi:
:o толкова бързо да дойдат! А дано! Дано и времето не е чак толкова мокро, колкото ни плашат :D
За вилата наистина бях забравила, благодаря, че ме подсети. Намерих в една железария доста солидно изглеждащи руски инструменти, които се надявам да не се огъват като обичайните тенекета.

Къщичке, портите също ще са съвсем семпли. Аз по принцип не харесвам огради със заврънтулки, а наистина красивото стилно ковано желязо е скъпа инвестиция. Освен това къщата е такава, че не търпи много орнаментика. Странна се получи, изцяло решена от архитекта, без наша намеса по отношение на външния вид. Резултатът много ми харесва, семпла и изчистена, но много взискателна по отношение на детайлите.
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от маргото »

Хубава оградка, Рени! :daaa: Е сега вече, ти си на ход, край на търпението!
И ние с интерес ще очакваме оформянето на градината! :gush:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1837 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Тутти »

Тук има знаещ градинар,мерак и готови растения.Харесва ми и къщата,гледката,оградата,всичко.Затова с интерес следя как ще оформиш красива градина.В това не се съмнява никой,аз само ти желая търпение.Всичко става много добре. :daaa:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 179 пъти
Получил благодарност: 365 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от zeleno »

я веднага да покажеш руските инструменти , и цените да споменеш също , че аз не издържах и заръчах да ми купят от онзи скъпарски сайт минивила за 45 евра , ако открия тук нещо такова от кован метал да икономисам нещо :mrgreen:
/ имам една закачка от бриколаж за 10 лефа , от дебела стоманена тел изглежда направена , на едната вече и разчепих зъбците , с втората внимавам повече , че за мен такъв тип инструмент е незаменим /
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”