Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Lois

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Lois »

И аз едва сега я виждам тази тема, а то толкова вълнуващо нещо има тука! Много хубав е този етап, когато вече аха-аха и ще станат работите, и последни корекции по плана :)
Честно казано, малко ти завиждам, че градиш градината с толкова предварителна подготовка и явно вече с достатъчно познания. За садене вече има опашка, но аз ще снимам репортажа, къде без мен :angelche:
Аватар
Стаси
Кафевар/ка/
Мнения: 803
Регистриран на: Май 18, '14, 18:45
Местоположение: София, Редута
Дал благодарност: 6 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Стаси »

Ха, и аз съм събрала на три балкона градината в очакване на "сътворението" на къщата. :angelche:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Мария Николова »

Всичкото е супер, Рени! Къщата е прекрасна! Здрави да сте, всичко ще се нареди по-хубаво от планираното! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Хрумна ми, че сега, докато е празно, може да се положат тръби за напоителната система на 50 см. дълбочина. След време, като направите сондата, само ще свържете от помпата до краищата на тръбите.
Но се питам как така без "лалее ли си, зюмбюл ли си", без божури, без ириси, без хемерокалиси, и как така без "люляка ми замириса"!!! :o
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Хи-хи, Мария, знаеш ли, че улицата се казва Лилячето :D
Ще има люляк, но още не съм стигнала до неговото място, то ще е към улицата, вероятно до преголата над гаража, до табелата "Улица Лилячето" :lol:
Останалите многогдишни ще намествам след като разположа розите. Какво да се прави - голямата любов са ми, благодарение на форума.
Ириси със сигурност. Хемерокалиси - много умерено и само дълго цъфтящи. Лалета и зюмбюли - около храстите.
Божурите са ми проблем - много ги обичам, имам 6-7 сорта вече, обаче още обмислям къде. Имам едно кътче, където ще сложа само японско-китайски растения (но нямам смелост да проектирам източен тип композиция) - церцидифилум, камелия, азалеи, някой ацер, и там непременно ще сложа дървовидни божури.
На картинката от предния ми пост си мислех да сложа на най-преден план в участъка близо до къщата (преди смърча) шхматно на храстите тревисти божури, като поддържам храстите с повдигнати корони за да има място. Чудя се обаче дали няма да е сенчесто когато храстите се вдигнат :hmmm: Какво мислите по въпроса?
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Noel »

Изумяваш ме с умението да редиш на хартия,Рени :tzeluvka:
Няколко пъти прочетох предния пост-смятам,че е много добре :nod:
Повторението на храсти с близък цвят е идеално решение :daaa:
Не зная какви са ти намеренията за височина на храстите и сенките,но всички изброени освен хамамелиса търпят рязане.
Още повече,че оградата не е плътна за да внася допълнително сянка.
Пълнеж около храстите-можеш да повториш цветовете с хости и хеухери-с декоративните си листа те превъзходно допълват лехите.
Рус тифината не разбрах къде я мислиш?За мен тя с вида си е близка до тропичен и много предпазливо трябва да и се търси място.Аз имам три,включително Тайгър айс -и трите са сложени не на място и са ми дтазнител.
Ако сега ги садях бих ги комбинирала със самбукус-усещането ми е,че листната им маса ще се допълни.
Или със сорбария(любим храст :D )
Непета и стахис смяташ да редуваш,нали? :D
Стахиса ще даде светлина,ако петното е голямо с розово и синьо се получава мрачен кът-сливат се цветовете отдалеч
Всъщност това е причината да препоръчат 30% бяло в една леха.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Noel »

повторение
Последно промяна от Noel на Апр 27, '16, 08:00, променено общо 1 път.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от calico »

мдаммм. а за мен вече е твърде шарено, при това шареното е разпръснато. И зеленото е малко. Ще стане твърде разпокъсано
и тези червенолистни неща- искаш целогодишна есен в двора си ли? ;) Разбирам да има петно тук и там, ама да си направиш есенна гора за цялата година.....не знам :hmmm: , сигурно съм консервативна, но това ми идва прекалено.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Ами, аз ги наричам червенолистни погрешно, но те са по-скоро с тъмно пурпурни листа. Виж напр. самбукуса

Изображение

Не създават есенен ефект, обаче дават тъмно петно. Затова се опасявам, че ако ги групирам заедно ще изглежда мрачно. Един известен дизайнер не препоръчваше изолзването на такива растения, защото стояли като дупка в простраството, ама аз много ги харесвам. Но да не прекаля драстично, че после трудно се поправя грешка с дървета.
Затова избрах за фон отдолу хортензии. Хем много ги харесвам, хем ще дадат бяло в сянката поне в началото на цъфтежа (олеее, то докато стане сянката). Хем ще ги режа ниско да не стават твърде големи - арборесценс и паниулата търпят яко рязане. Хортензиите вече ще са групирани по 3 от вид, обаче в редичка, че няма място за триъгълник.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Ноел, идеята за рус тифина-та е следната:

Изображение

(не гледай растенията в далечината, нищо не е подредено и не всичко е сложено)
С него проблемът ми е, че той всъщност е индивидуалист и е по-подходящ за солитер/акцент. Обаче аз място за солитер нямам.
Ама дали може да е акцент в края на розен масив?!?! На този етап пляснах един в края на остинковата леха (на картинката се виждат остинки) на известно разстояние от розите. По края - непети и някое петно ситен флокс за разкош :D , отдолу - може би само мулч като противоотрова на останалите цветове.
И понеже навремето лакомията си поръча 3 (!!!!) броя рус тифина, които взеха, че оцеляха, сега се чудя къде да повторя този от другата страна на тревата асиметрично.
Но това е тема за друго обсъждане, като стигнем в дясната част на двора.
Като казах 3 рус тифина и гледам пак картинката и се чудя мога ли да засадя 2 от тях в една дупка, така че да се получи като дръвче с 2 ствола, защото в момента те са едни тояги по 1.5 м с китка листа отгоре? Дали ще го понесе? Някой тук правил ли е подобна дивотия с рут тифина (за клематис знам, че става)? Защото нямам място да ги засадя на триъгълник, предвид размерите, които ще стигне като порасне.
Дето вика Калико: Шарено та шарено!
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Noel »

В шареното има очарование :D
Но аз лично не бих засекла остинките с дърво :snif:
Някъде назад до оградата нямаш ли място за нея :hmmm:
Красавица е,но така отсичаш хоризонта с нея.И ефекта на лехата с розите се губи.Не знам,но на хартия така ми изглежа....
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”