Катиния чемшир

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Потребителски аватар
ljuboznatelna
Кафе машина
Регистриран: вт яну 26, 2010 1:13 pm

Re: Катиния чемшир

Мнение от ljuboznatelna » вт дек 17, 2013 1:38 pm

А оградата на чешмата в какъв смисъл ще се ремонтира? За мен една мазилка на оградата и на коритото си е достатъчна :hmmm: Отгоре някоя и друга керемидка. Или пък облицовка с камък. На мен лично произволно начупените плочи тип римска мозайка не ми харесват, по-добре правоъгълни. Може дори да си остане тухла, само да се обработят фугите. А зад крана - някаква розетка.
Онагледяване на разни детайли, които могат да се използват (друго ми се върти из главата, но не мога да го онагледя):
Изображение

Продават разни орнаменти от стиропор, които се лепят (но трябва да са фасадни, за да не изгарят от слънце)
Изображение

Изображение
Изображение

katia
Баш кафе майстор
Регистриран: пон сеп 23, 2013 11:24 am

Мнение от katia » вт дек 17, 2013 3:06 pm

Благодаря много за идеите...О последната май ще открадна нещо. Из моята глава се върти коритото да е облепено с речни камъни а на самата ограда да се излее плоча и се направят поставки за сандъци на които да сложа висящи цъфтящи, които да влекат надолу съм чешмата. Но самата стена където е чешмата не бях мислила какво ще се прави и на мен май с тухли ви харесва...но те са стари и се ронят зидчето е много тъничко с тухли еденички..

Потребителски аватар
Skio
Кафевар/ка/
Регистриран: нед дек 15, 2013 2:50 pm

Мнение от Skio » вт дек 17, 2013 10:57 pm

Kate ,ako розата ти(сорт 0039) е на около метър до ъгъла с чешмата ,то като я подведеш отрано ,
тя ще ти обере поне половината разстояние над мивката ,защото е катерач от порядъка на 3мт.

Което е за мен начин да ти изкажа мнението си - настоявай си с твоя план за 6-те рози ,защото
са в всъщност ниски катерачи и може да ги манипулираш сравнително успешно,но се погрижи
много добре за тях още от сега,използувай зимния период за подхранване да ти тръгнат силно и това да
ти помогне ясно да си представиш нещата.
..........
И вземи я в твои ръце за следващия сезон онази бялата ,че като я гледам на снимка 8 ,то такава прилика
с Iceberg sarmentosa(някой от двата съществуващи вида),че като нищо може да е същата и ако
се подреди добре то ще са водопади от рози :o :o :o
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]

katia
Баш кафе майстор

Мнение от katia » ср дек 18, 2013 12:53 pm

Благодаря ти! Не знам дали ще мога да закарам катерача чак до зидчето на чешмата, но със сигурност ще опитам да покрия мрежата която е до самата площадка с нея. А бялата роза не знам как да я оформя от долу направо тръгват много клони и става огромен храст. Тя и сега се отрупва с цветове, няма никакви претенции цъфти цяло лято някак на вълни. Това са цветове вече много късно есента, Сега в момента пак цъфти. Не знам какъв вид е, бяха 6 общо такива, купих ги от една много възрастна баба от пазара. 5 не оцеляха....тази обаче е по-инат от мен :oops:

Потребителски аватар
Skio
Кафевар/ка/

Мнение от Skio » чет дек 19, 2013 11:45 am

katia написа:Благодаря ти! Не знам дали ще мога да закарам катерача чак до зидчето на чешмата, но със сигурност ще опитам да покрия мрежата която е до самата площадка с нея. А бялата роза не знам как да я оформя от долу направо тръгват много клони и става огромен храст. Тя и сега се отрупва с цветове, няма никакви претенции цъфти цяло лято някак на вълни. Това са цветове вече много късно есента, Сега в момента пак цъфти. Не знам какъв вид е, бяха 6 общо такива, купих ги от една много възрастна баба от пазара. 5 не оцеляха....тази обаче е по-инат от мен :oops:
Те тази способност на бялата роза ,Кате,ти дава шансове да се учиш да режеш рози без излишен стрес.
То да не е някаква мършава прехвалена чаена хибридка с 3-4 клона ,дето като се приближиш с ножицата
и коленете ти се разтреперват от недоумение и квот си чел и чувал ти излита от главата.
На тоя облак като му отстраниш 2 най-стари клона още от земята оставяйки две пъпки ,като обереш
излишната перушина и като скъсиш с 30% онова дето на снимката гордо стърчи и просто се вижда ,че е добро и яко
и си готова. :stiskam:

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]

katia
Баш кафе майстор

Мнение от katia » чет дек 19, 2013 3:13 pm

Благодаряяяяяяяяяя....това на пролет нали? Принтирам ти съвета и с лист в едната и с ножици в другата ще режа :tzeluvka:

Потребителски аватар
Skio
Кафевар/ка/

Мнение от Skio » съб дек 21, 2013 12:46 pm

Ти пък ще принтираш съвета ми,направо ме трогваш и казвам ,че си струва тогава
"да ги стигнем американците" и да си орежем заедно айсбергите оnline ,с много снимки и обяснения :lol:
направо виждам новатa тема създадена за панаира "Титаник-или как се подрязва една роза Iceberg" и така сигурно и други корабокрушенци ще надойдат:lol: :lol: :lol: :hihihi:
Аз съм лесна ,защото моята е млада и е в саксия ,ако съм успяла с полягането ,то ще имам вече две
рози и ще остане новата в саксия,а другата ще се наложи да я мисля ,но пък със сигурност един експеримент
ще бъде това ,което ще измисля.
При теб е различно ,защото трябва първо да решиш дали не ти харесва да и позволиш да се покатери малко
нагоре по дървената колона или ще я държиш на храст.

katia
Баш кафе майстор

Мнение от katia » нед фев 16, 2014 4:13 pm

Момичета, майка най-накрая каза "Кате, ела си режи розата" става въпрос за онзи белия катерач, дето не знам какъв е, но цъфти цяло лято, не искам да става огромен храст, а да се катери нагоре и да го хвана за гредите на навеса, но не съм рязала рози. Сико ми дава идея, но бих се развала на още съвети, следващата събота мисля да режа и си умирам от страх :oops:

Потребителски аватар
nadin
Чист кофеин
Регистриран: вт май 17, 2011 3:33 pm
Контакти:

Мнение от nadin » пон фев 17, 2014 11:54 am

Май имаш два варианта или да я държих храстовидна и да я режеш на купа както те съветва calico или да я пробваш като катерач. В такъв случай избери няколко дълги и здрави едно или двугодишни клона които да са ти опората и другото отрежи, страничните клони на опорните до 2-3 пъпки а по - тънките от долу намали драстично за да ти крият основите на храста. Аз поне така правя с мойте катерачи. Мисля в темата за катерачите имаше и видео клипове как се режат катерачи

katia
Баш кафе майстор

Мнение от katia » пон фев 17, 2014 12:39 pm

Мисля да се вслушам в съвета на Калико. Щом тя казва, че това не е катерач, аз и вярвам напълно. Ще покажа снимки когото нацъфти :ieeee:

Потребителски аватар
denitsavm
Наркоман
Регистриран: вт фев 23, 2010 8:50 pm

Мнение от denitsavm » пон фев 17, 2014 4:17 pm

Кате,

Сега от позицията на градинарка с 5 годишен опит, мога да ти кажа - сади каквото ти се иска, но не очаквай това, което посадиш да скрие грозната гледка :snif: Варианта за скриване на гледката с растения е само един - жив плет от вечнозелени :dovolen:

Имаш асма, която се обслужва няколко пъти в годината и се бере. Ако наслагаш рози отдолу, рискуваш да не е много удобно обслужването на асмата и ако съпругът ти напр. или някой друг си държи на лозето, да стане проблем. Ако розите са приоритет и ще се съобразиш с тях, а не с асмата - действай както ти харесва.

Тази ограда обаче ще си остане с грозна гледка в 6 месеца от годината. Т.е. катерачите няма да ти скриват гледката от ноември до април. Друг проблем е, че катерачите са си тежички и оградата няма да ги издържи

Моето предложение е да сложите декоративна ограда, която да скрива комшията - нещо такова Изображение

След това вече, и задължително след като установиш приоритета грозде/рози :nod: да си засадиш мечтаните рози :daaa:
Ако съседа е от запад, къщата ви се пада от изток и тогава лятото би трябвало да има достатъчно огряване за рози. Но ако не е така, можеш да си направиш и сенчеста леха, в която да сложиш още едно, две вечнозелени и хортензии, и хости, и астилбета, и хойхери - има страшно красиви сенчести и полуогрявани лехи Изображение Въобще ако имаш по-голяма градина за розите ми се струва, че ще е по-добре да не ги слагаш тук и да направиш нещо по-семпло, но ако нямаш, то тогава въпроса е решен в полза на това, което обичаш :nod:

Вратата с чешмата към двора ли води?
Less Grass – More Flowers

Дворчето: http://www.album.bg/denitsavm/albums/140576/" onclick="window.open(this.href);return false;

katia
Баш кафе майстор

Мнение от katia » пон фев 17, 2014 4:32 pm

Благодаря ти denitsavm! Да, от тази врата се влиза в къщи, от запад е съседа, градинката с чемшира, пътеката и къщата се пада от изток...И да, май много прекалих с тази градинка есента, сложих безразборно какво ли не, но не са цветя на които кой знае колко държа, ще го обмисля добре това лято, ще видя от това което посадих кое как изглежда и излишното ще махна...и хости и астилбе си поръчах точно за тази градинка...под чемшира си е сенчесто, не много, но мисля достатъчно, поне имах благоразумието всичко, сложено в градинката да е в розово. Асмите са доста високо, стари са, но не правят почти никаква сянка. Ще го мисля това лято с ваша помощ, ако може. И нямам много място за цветя, двора целия е 700 кв.м. и почти целия е в зеленчуци, лозе и овошки. Най- вероятно...така или иначе ще оправяме чешмата това лято, ще се опитам да се спазаря и оградата да направим.

dal
Наркоман
Регистриран: съб дек 05, 2009 7:06 pm

Мнение от dal » пон фев 17, 2014 7:01 pm

И аз нещо да ти кажа - ако из този двор командват и подреждат няколко поколения , по добре сподели идеите тактично и нека който дава парите да избере вариантите. Не се натоварвай допълнително с това че тук ти се предлагат разни джиджени неща , па ти все едно ги нещеш , а всъщност има житейски ситуации в които просто за някои неща отговаря друг човек. Нали ти беше с розата , дето маман я е подстригвала до сега?
ако да- ще ме разбереш.
Ще дойде и твоето време , не бой се . :tzvetentze:

katia
Баш кафе майстор

Мнение от katia » пон фев 17, 2014 9:49 pm

Аз съм с розата :nod: И даааа майка живее там, ние със съпруга и я купихме да е близо до нас на 15 км. е от града, ние строим, ние ремонтираме ха ха ха тя е моята майка и двете сме си все така, аз съм съгласна с нея, обаче си правя каквото си знам и тя е съгласна с мен, обаче и тя си прави каквото си знае. И понеже, аз каквото и да посадя, тя някак си го уморява, все пак тя е всеки ден там се отказах и я оставих да прави каквото си иска. Това лято обаче в цветната градина беше почти празна и съпруга каза, че ако не се взема в ръце, ще си направи басейн :lol: :lol:

katia
Баш кафе майстор

Мнение от katia » ср сеп 19, 2018 3:00 pm

Да си активизирам темичката, както и градинката Набързо плановете ми :oops: Какво ще се получи не знам. Бих приела с радост всякакви критики, подсказки и идеи
Тук беше чемшира но вече го няма изядоха го гъсеницитеИзображение
Изображение
Втората снимка е вече с нареден но още не фугиран камък. Всички растения ще се махат от там. Посадила съм 7 бр. почвопокривни рози не знам името им шахматно розови с дребни цветчета. Ще има дървена ограда, в края на пътеката има чешма, тя ще остане с тухли но ще претърпи сериозен ремонт. Покрай цялата ограда може би 7 м. е оставено за един единствена роза Едем, да се шири на воля. Ще ми се в тази градинка да насадя и нещо синьо високо, многогодишно. Мисля делфиниуми.
Изображение
Изображение
Пътеката покрай беседката, самата беседка и разширената градинка.
На беседката ще слагаме дървена ограда, малката градинка между беседката и пътеката не е ясно какво ще има :hmmm: На ъгъла към лозето имам засадени 2 клематиса бял и розов. Стената на беседката ще се маха и ще се слага дървена ограда и там и за последния ъгъл към съседите е предвиден червен катерач, който още не е пристигнал от Холандия :mrgreen:
Това е ъгъла на катерача
Изображение
Стената в дясно се маха и се слага дървена ограда, цимента вече е разбит и градинката е прекопана. Джоджена е изваден и има каменна пътека. На мястото на джоджена има други билки все още бебета
На ограда от мрежа ще се продължава реда лозе с още 2 лози
Изображение
Това е сегашната грозна градина и към нея е добавено мястото от третата снимка
Общо е 20 м дълго в единия край към беседката е на 10 м широко в другия край е 4 м по дължините и ширините ще садя рози
Изображение
И това е нещо като заден двор. Имаше каменен зид, който съборихме и сложихме врата. От дясната страна до стената ще садя Elfe. Цялата площ ще е с райграс за терени там ще се вкарва колата

Отговори

Върни се в “Нашите албуми”