Моята градина - КОЙ КОГО

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
wenche

Моята градина - КОЙ КОГО

Мнение от wenche »

Да, така стоят нещата с моята нова втора градина - аз нея или тя мен. Аз трудно се давам, но и на мен се опитват да ми разкажат играта.

Теренът е леска 60%, глина останалите 40. Колкото и да насипвам пръст, тя просто изчезва между камъните. А след 4-5 поливки глината става като теракота и водата се хлъзга по нея.

За изложението да не говорим. 20 м дувар пълен юг и завет - идеално за кактуси, само дето аз не ги харесвам.
Изображение

Още няма читави дървета да хвърлят услужлива сянка.
Изображение
За сметка на това съседската слива се е надвесила над другата част от двора и хвърля дебела сянка и боклук - с извинение, че така наричам листата и плодовете, които ферментират в тревата.

Тревата - другата ми битка. Ще броим пилците наесен. Тук отдолу е плочата на септичната яма с размер на хеликоптерна площадка и върху нея дефинитивно трева няма да вирее. Пробвах - не става и сега ще замазвам положението с чакъл и камъни.
Изображение
Изображение

Та това са изходните условия. Все пак вярвам, че АЗ НЕЯ, А НЕ ТЯ МЕН :stiskam:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Моята градина - КОЙ КОГО

Мнение от libra »

Е,айде,сега!Това със саксията ли е шахтата-съвсем нормален размер.Лятото върху нея ще слагаш саксиите ,а зимата изобщо няма да ти дреме.При мен е покрита с едно зелено нещо и доста благоробно стои.Ако трябва ще снимам.
Леска какво означава? Не съм специалист по почвите,но целият софийски регион ,че и околовръст е с една черна глина.Черен локум му казвам аз.Това нещо дава 40% отклонение при суша и вода.Можеш да й облагородиш механичния състав с оборска тор/много плевели следват/ и други фракции,които не знам какви да бъдат.Есенната дълбока оран ,при която през зимата почвата измръзва и става сипкава,е от голяма значение.Предполагам,че според предназначението ,различните части на двора ще ги обрботвате различно.
Дуварът много ми харесва!
Сливата сте в правото си да й отрежете клоните,които са над вас.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Моята градина - КОЙ КОГО

Мнение от zeleno »

И на мен дувара ми хареса :!:
Чудесно ще му паснат няколко катерача
dal

Re: Моята градина - КОЙ КОГО

Мнение от dal »

Каквото виждам , все ми харесва , а къде се намира този терен , важно е?
ако имаш предвид льосови почви с каменист примес и глини , това е наистина предизвикателство , защото това са богати ,но сухи почви , ерозирали и от липсата на обработка - сложни за вкарване в пътя
Не знам какво ще правиш , обаче глината ти е съюзник в случая
Където ще садиш рози ако се гласиш и за зеленчуци - там ще ти се наложи да измъкнеш камъните
имаше един тест как да определиш камениста ли е почвата , обаче трябва да потърся какво беше - но то се вижда и усеща по това като копнеш какво излиза.Механичното почистване поне от лехите не ти мърда
За тревата без оране дълбоко и насипване на допълнително оборска тор / с рисковете от плевели разбира се / -няма как да се получи
Не знам какво е там , но вземи попитай съседите - зеленчуците им дават ли богати реколти и как са си обработвали терените- за теб тази информация е безценна. Огледай и кажи какви плевели ти преобладават. Кажи от кога сте там и постоянно място ли е , или ходите като на вила , периодично .
Как си с напояването като възможности- има ли кладенци река и т.н.
За пролетните луковици нямаш проблем
За лилиуми пак , мисля За летни цветя гледам че са ти хубави , по скоро имаш постен асортимент но ти си на правилното място да се заимаш с всичко практически
Пиши , и снимай :daaa: Как си го представяш , какво ще има в този двор , кой на какво държи- асми гаражи беседки барбекюта работилници чешми навеси летни кухни пътеки и т.н.
Дуварите са прекрасни :tzvetentze:
denitsavm

Re: Моята градина - КОЙ КОГО

Мнение от denitsavm »

Още една многообещаваща градина :ieeee: Чакам продължението :dovolen:
Deleted User 1445

Re: Моята градина - КОЙ КОГО

Мнение от Deleted User 1445 »

Добре дошла! :tzvetentze: Ооо, и тук прекрасни дувари,много ги харесвам :daaa: След година във форума,вервай, градината ще изглежда и по-различна, и по-красива, и с много нови цветя :tzvetoman:
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4878
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Моята градина - КОЙ КОГО

Мнение от dancheto »

Браво! Поздравления и на мен ми харесва много и явно доста си й надвила! :tzvetentze: :hihihi: Както е казала по-горе Дал прекрасно ще е с рози покрай дувара! :daaa:
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Моята градина - КОЙ КОГО

Мнение от calico »

Венче, отлично! това е някакво село, има ли планина наоколо. щото пека не е толкова страшен ако въздуха е влажен.
И аз да кажа за прекрасните дувари.
всичкото това с камъните ли е септична яма? моята е около 4х3 м и си издигнах тухлен цветарник върху нея, запълних го с пръст и сега си садя там каквото си искам.
най-вече мушката.

моята почва също е глинеста, има и добри страни- запазва влагата по-дълго от пропускливата. и рози виреят на такава:angelche:
малко рози, малко храсти и иглолистни, малко трева и още малко рози и си готова с прекрасна градина. Тук там клематиси арки обелиск и ето че имаш прекрасна нова градина.
а и вече си правила една разбирам, би ли показала снимки от нея?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Моята градина - КОЙ КОГО

Мнение от Силвия »

Гледам, че и Дал и Калико много се разват на глината :angelche: Как по точно глината ми е съюзник, че нашата градина е "саде глина" както се казва - една дупка не можем да изкопаме :sgiggle:

Иначе това, което показва Венчето е много хубаво :daaa: /съжалявам, че се вмествам в нейната тема, ама сега ми дойде... и за да не се сърди :tzvetentze: /
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Моята градина - КОЙ КОГО

Мнение от calico »

ами глинестата почва както казах запазва много повече влага от песъкливата, прегрява много по-бавно което в някои- само в някои- отношения е добро.
имам песъкливо-камениста почва зад къщата, щото там е било насип за улица, засадих рози и знам каква е разликата и как на една педя дълбочина тази почва е загрята и топла, което не е добре за корените
иначе и моята глинеста сега вече може да се мете с метлата отгоре, като бетон е. но на една лопата дълбочина е добре- хладна и рохка
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”