Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Мнение от dar »

Снощи разглеждам и онемявам, сега пак съм тук и пак съм в тази приказка.... Вълшебно е! Благодаря ти, че ни споделяш! :gush:
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Мнение от Angelina_S »

Безценни, разтапяте ме! Не че аз не си припадам в темата за "Нашите градини" (вече и там се потопих и много се изкефих!)
Неделя написа: Дек 13, '18, 14:33 Не мога да се нарадвам на рододендроните, голяма красота. Ще кажеш ли имената им? А за градината...нямам думи, гледам, въздишам, душата ми се радва, излъчва спокойствие, някаква замечтаност, поглъща те и те омагьосва. Невероятно е! :gush:
Да, Неделя, но ще отнеме малко време. Не си ги знам наизуст, по-скоро, изскачат ми имена, ама "през кадър" и ще взема най-после да си съшия една таблица от наименования и снимкови съответствия, че гаргата става все по-рошава. :dovolen:
mija написа: Дек 13, '18, 19:15 Много ме кефи колко много растения на кв.метър има и може би заради това изглежда толкова прекрасно.
:lol: Така рече и Марчето преди време: Госпожо Гинче, не знам как успяваш да ги накараш и да цъфнат в тоя "гъчканак"?
И права е. Трябва да вадя, да режа и да разреждам, че нещата съвсем излизат от контрол.
РОУЗ написа: Дек 14, '18, 00:28 Това с минзухарите е много идейно, аз втора година правя мини минзухарена полянка, насадих общо над 200 бр. по трудния начин. И все малко ми се виждат. ;)
Ох, 200 нищо не са... Това квадратче, дето съм го изрязала, е със страна към 20 см. Като садя, гледам връхчетата по луковиците, някои имат 2, 3, до 5 поника за цъфтеж и си правя сметка, че на едно такова квадратче трябва да има между 15 и 20 цвята. Иначе няма ефект. Минзухарите трябва да са от един или от сходни сортове в група, в противен случай цъфтежите се разминават - едно цъфне сега, две цъфнат утре и нищо не става... Някои сортове са много крехки и прецъфтяват за има-няма 2-3 дни. Един ден по-ярко слънчице да грейне, отворят се и на другия ден - кльоп, заминали.
Абе трябва една количка луковици и... пей сърце! :lol:
РОУЗ

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Мнение от РОУЗ »

Направо ме насърчи! ;) :lol:
Догодина още поне 200. За 12-13 кв.м дано стигнат.
Това сенчеста градина ли е, там, където са хахонехлоето и хостите? Зад тях има прелестен лилав облак, какво е, цъфти на сянка?
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Мнение от Angelina_S »

Неделя написа: Дек 13, '18, 14:33 Не мога да се нарадвам на рододендроните, голяма красота. Ще кажеш ли имената им? А за градината...нямам думи, гледам, въздишам, душата ми се радва, излъчва спокойствие, някаква замечтаност, поглъща те и те омагьосва. Невероятно е! :gush:
@Неделя, докарах го до опис по кадри, макар и не в таблица, както люто се заканвах. :)


Изображение
Rhododendron ‘Bernstein’

Изображение
Rhododendron ‘Bluerettia’


Изображение
Rhododendron ‘Caroline Allbrook’

Изображение
Полулистопадни:
Кичеста розова на преден план: Azalea japonica 'Elsie Lee'
Виолетовата отзад: Azalea japonica 'Blue Danube'

Изображение

Червената кичеста: Azalea japonica 'Maruschka'
Напъпилата бяла: Azalea japonica 'Eisprinzessin'
Acer japonicum 'Orange Dream'

Червенолистният явор... вече не си го знам. Нещо от Пенков е, от Ботаническата го купувах, но освен че етикетчето му избеля, преди месец видях, че и кучето проявява особено любопитство към хартийки и всякакви "битови аксесоари" в градината (етикети, табелки, пластмасови вилици, които набождам между луковици, за да ги предпазя от котки и пр.) и просто ги дере, скубе и яде... с апетит. :lol:

Изображение

Виолетовият е: Rhododendron 'Polarnacht'
Розовият е Rhododendron ‘Caroline Allbrook’ от горната снимка.

P.S. Всъщност..., оказа се, че им знам имената с изключение на поръчаните миналата година (първите два). Но когато умът ми е зает с нещо друго, гледам тия пъстри багри, като че ли растенията са привнесени в земния пейзаж от Марс и нито едно име не помня! :hmmm:

Честито Рождество и светли Новогодишни празници на всички! :liubov2:
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 879
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Мнение от Неделя »

Angelina_S написа: Дек 30, '18, 19:30
Неделя написа: Дек 13, '18, 14:33 Не мога да се нарадвам на рододендроните, голяма красота. Ще кажеш ли имената им? А за градината...нямам думи, гледам, въздишам, душата ми се радва, излъчва спокойствие, някаква замечтаност, поглъща те и те омагьосва. Невероятно е! :gush:
@Неделя, докарах го до опис по кадри, макар и не в таблица, както люто се заканвах. :)
.......................
Сърдечно благодаря за подробното описание! :gush:
Честита Коледа и весели новогодишни празници! :tzvetentze:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Мнение от calico »

За много години, Анжи! :tzvetoman:
рододендроново великолепие, от което аз в това жарко поле съм лишена изначално :potekoha:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Мнение от Angelina_S »

^ Благодаря, @calico!
А вие с вашите рози можете да убиете човека от жестокост. То са едни обсипани храсти, като шприцована сметана. То са именити сортове, то са багри, то е тържество за сърцето и сигурно е феерия от божествен аромат!
При мен, първо че няма достатъчно слънчево греене, самият двор е сенчест заради високите дървета, а витошките дъждове са просто "черешката на тортата" и допълнително способстват всичко да се обрули и да стане на петна. Вървят някои неща. И аз, въз основа на опита кои са най-цъфтежните и неболедуващите рози, размножих още от резници, за да си подсиля групите.
Но някои сортове ги имам просто "за протокола" - я цъфнат с по 3-4 цвята, я не (Abraham Darby примерно). Мрачно им е.
Гледам вашите и ми иде да ги запрегръщам. :gush: Ма то... не може всичко да има човек. Все нещо си няма.
РОУЗ написа: Дек 14, '18, 14:55 Това сенчеста градина ли е, там, където са хахонехлоето и хостите? Зад тях има прелестен лилав облак, какво е, цъфти на сянка?
Сенчеста... :hmmm: Уж да не е съвсем сенчеста, защото съм насадила и два малки листопадни рододендрона, които се водят "слънцелюбиви". И те взеха да си цъфтят дори! Ама рехавки още...
Но всичко е в основата на скосената част на двора, където сме терасирали и наклонът е много стръмен. В ниското е най-голяма сянка и се задържа най-много вода. :daaa:
Розовият облак е здравец 'Patricia' - тотално чудо, велика цъфтежна находка! На негово място преди това бяха хостите, но се оказа, че там горят. Затова ги махнах от там и тоя здравец го забих в камънака на тяхно място, на повече слънце и на суша.
По продължителност на цъфтежа се мери с всички едногодишни - като хване от юни, та до слана. Ако ми стигне времето и да го подстрижа след първото прецъфтяване на туфата, че става един дрипав и се прорежда от разклонения и прецъфтели цветове, отдолу избиват свежи големи листа и пак избухва.

А сега продължавам със снимките.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Мнение от Angelina_S »

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15881
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 1705 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Мнение от Гео, граф »

Олеле... Изображение ....................

В тия януарски студове твоя взрив от цветове ми идва лечебно, мадам Гинче :nod: :tzeluvka: !

Давай още, даваааай Изображение !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Мнение от Angelina_S »

Ееей, Гео 'Авангард Hair', Чъ-Нъ-Гъъъъъъ 2019! :gush:
Трай малко ся, да не товарим сървъра така наведнъж, де! Пък и то няма с какво толкова, освен няколкото рози у нас, които мен мъй срам да покажа тука баш. :oops:

Ама колабиращият плъх ме разтърсва из недрата на душицата ми... Ха-ха-ха (Няма ли нещо, дето се държи за корема и се тресе от смях?)
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”