Градината на Nadin

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Градината на Nadin

Мнение от nadin »

Оказа се че никъде не съм показвала снимки от мойта градина. Не че е нещо особено , то си е селски двор, та реших да поснимам малко. Постепенно ще попълвам с разни интересни попадения.

Това е алеята пред къщата изцяло засенчена от сребрист смърч и три стари сини сливи. Голям зор е да се намери някво цвете дето да цъфти отдолу.
Изображение

за сега има хепатики, еритрониуми, циклами, анемонии. Тука ще слагам и новополучените от Витрофлора рододендрони.
Изображение

по продължението на пътеката по сливите са момини сълзи, диви теменужки и кукуряци
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Nadin

Мнение от nadin »

Това е сенчестата леха където са повечето ми цветя:

Изображение

Изображение

Това е лехата където ще са по-високите и по-слънцелюбиви. Естествено не е оправена още. Има доста за чистене и подреждане.
Изображение

Това е къщата. Не и личи ама е на 150 години от кал и плет, стархотна изолация.
На перголата която се вижда от страни ще има киви а отпред са катерещи рози.

Изображение

Това е терасата и кътът с божурите - дървесни ,роки, тревисти .Има две магнолии и ще има и няколко иглолистни и по големи камъни. Още не съм го доизмислила как точно да стане, хем да има вид хем да не го тъпчат децата.

Изображение

Това са панорамни снимки на двора пред терасат. Голям орех , липа и лешник. Много шума есен и сянка лятото. От живия плет нататък е овошната и зеленчуковата градина

Изображение

Изображение

Тука ще ми е малкия сенчест алпинеум. За сега само камъни :dovolen:

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Nadin

Мнение от nadin »

А тука са ми розите, на единствената по-слънчева ограда. Рози, макове , ехинацеи и клематиси

Изображение

Покрай тази ограда са ми катерачите, божури и разни цъфтящи храсти.

Изображение

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Nadin

Мнение от nadin »

До тука е ливадата. От другата страна на живия плет са плодните дървета, орехи, пак смъчове и най в дъното зеленчуковата градина

Изображение

Изображение

А това ще е може би един будещ ред от остинки, ама за сега е празно.

Изображение

За сега толкоз. Като зацъфтят цветята ще има още
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Градината на Nadin

Мнение от Мария Николова »

Това е един фоторазказ на надеждата за появата на остинките. :daaa: :ieeee: После лалета, лилиуми, ириси, магнолии... :mrgreen: Ще чакаме снимки как камъните са станали алпинеум и как чимове правят място на цветя. :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Nadin

Мнение от nadin »

Още поне 5,6 години няма изгледи да разкарам тревата. Докато децата още ритат топки и се катерят по орехите, играят на криеница по храстите и си пълнят лятото надуваемите басейни където сварят повечето място ще е трева. То дворът е главно за тях китките са само допълнение, колкото да има с какво да се занимавам като съм там. :dovolen: Те и затова китките са сврени по кюшетата, за да оцелееят. Иначе биват надлежно стъпквани или късани за супа, манджи и други готварски начинания :dovolen: :dovolen: .
Аватар
retaraa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1299
Регистриран на: Яну 23, '10, 12:49
Местоположение: Варна

Re: Градината на Nadin

Мнение от retaraa »

Надин, много ми харесва :nod: Постигнала си идеалният вариант - хем градинка за децата, хем градинки и за теб. Убедена на съм, че децата ти са най-щастливи - играят на воля без никой да им се кара :D И по-често да показваш снимки :daaa:
за градинката на първата снимка - пробвала ли си винка? Лесно се хваща, бързо превзема площи и цъфти. моята драстично я намалих, но есента мога да ти изпратя ако искаш
Изображение
dal

Re: Градината на Nadin

Мнение от dal »

мястото е с огромен потенциал , дори и без кардинални промени , а ако се направят целево - ще е рай!
когато решиш , тогава ще го направиш -докато не решиш , ще си е така и пак ще върши работа ;
не ти е додеял града достатъчно , вероятно ежедневието ти налага някои неща да не променяш и да ги приемаш , и сигурно не си ходите често....
не знам за розариума , но някой яко е садил в годините , и сади овощни дървета и сега -виждам млади фиданки и бъдещи още сенки
имах и все още имам този проблем с майка ми , трудно е , но няма да и отстъпя , защото боде като невидяла , купува и боде и то се лови , расте , ашладисва , калемосва , страшни са нещата :nod: но малко по малко отстъпва ....и то щото няма накъде вече ;
аз лично и 7 деца да имах , щях да им свия сърмите и да отвоювам територия , а не да се свирам под сенките с разни дребни фъстъци растения , дето се чуди живо ли е , умряло ли е , а аз да се чудя градина ли правя , или ръчкам клечоци

мразя сенките , под тях всичко е компромис , няма сила да ме спре да разчистя поне три дървета и да светне , ама не всеки смята подобен подход за реден ! обаче пък дуварите с камъни не ги пипай , страхотни са :D

по принцип предпочитам крутата промяна като нова платформа и да надграждам на разчистено , не умея да вая с години , не умея да хвърлям пари без да имам гаранция и перспектива как ще стане , кога ще стане , нямам търпение , нямам време , нямам нерви да гледам неоправено и да чакам търпеливо , и не твърдя че това е добре за мен....
мога да стискам палци и да пожелая успех , а съвети не мога да дам - ти си царицата на растенията за такива терени :dovolen:
Добре е че те познавам , защото нямаше да знам нищо за много интересни китки , от теб съм ги научила.... :tzvetentze:

винка мога да изпратя и аз , море е тук
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градината на Nadin

Мнение от calico »

Надин, много уютен двор, и хич не е селски даже. Изглежда много голям, може би заради тревата е толкова просторен. Много ме впечатли къщата, че е от кирпич. има вид на къща от приказките ,особено като я декорираш подходящо.

каменните стени и дувари са страхотни
изобщо прекрасно място
като нацъфтят разни работи да покажеш пак

а остинките до каменния дувар ли ще са?

мога да ти пратя някои неща за сянка - ажуга, винка, бадан, пахисандра
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Nadin

Мнение от nadin »

преди да почна да оправям сенчеста леха до камъните още от времето на дядо ми беше само смърчове и винка. И досега не мога да се отърва от нея вече 5 години :dovolen:.Така че мерси за винката ама си имам :lol:
Честно да си призная и на мен тревата ми харесва. Има въздух и простор някак си. Тия равни места по полетата като напече лятото слънцето ако няма дебела сянка и трева не може да се диша. Тя калико ги знае тези работи затова и не сече орехите. :D Тяхната сянка ни спасява лятото. Много от нещата са малки и неоправени щото непрекъснато ги местя нагоре надолу докато им намеря мястото. Мисля че след две три години живот и здраве ще има малко по-завършен вид. И зида трябва да се оправи че всяка зима се моля да не се срути върху цветята. Ама полека лека, аз така си релаксирам като чопля по градината. Мен ме кефят индивидуалните цветя,а не толкоз общия вид на градината. Обичам да си ги отглеждам от семки :D
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”