Градината на Цветина

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от tsvetina »

Насипвали сме, но това май не води до подобряване на структурата й, само я обогати и реколтата беше добра...Мислех си за насипване на хумус - направо е като пепел, а като се спече и пирон не можеш да забиеш....
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1117 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от Lilly »

Оборската тор без никакво съмнение подобрява структурата на почвения субстрат. Но трябват големи количества / мисля , че съм чела за 30-40 %/. Да внесеш хумус - трудно..Хумусът е само една органична съставка в почвата и най-най-богатите на хумус почви съдържат не повече от 4-5% от него - обичайно е 2-3%.
На много места съм писала - та накратко. По съвет на Искра от Зелена пролет миналата есен в новите лехи сложих много торф / 20 - 30%/ , някакъв тор / препоръчаха ми го от Флориан - идеята беше тоя тор да превърне торфа в хумус ?? - не коментирам/, доста чували с агроперлит, оборски тор и Яра Мила . С тия съставки прекопах 3 пъти лехите и резултатът тая пролет е невероятен. Тая клисавица, която разкопавам обичайно само с кирка, се превърна в мека, рохкава почва, която задържа вода, не тинясва и ефектът върху растенията е изумителен.
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от tsvetina »

Лили, благодаря ти, че споделяш всичко това тук :tzvetentze: Ще проуча въпроса по-подробно за тази тор във Флориан и за всичко друго. Иначе пролет и аз използвам Яра Мила комплекс за зеленчука и цветята също.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1117 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от Lilly »

Цвети, основните съставки бяха торфа, оборският тор и агроперлита. Тоя тор от Флориян дали превръща торфа в хумус - не бих коментирала, идея нямам. Тия съставки ти дават различната структура , задържат водата, подобряват аерацията - сбита почва изобщо не е въздухопропусклива , а това има голямо значение за възможността на растенията да усвояват хранителните вещества.
Яра Милата ти е минералният тор, а оборският тор е органичният /и двата вида са необходими и не са взаимозаменими /.
Моето притеснение беше , че торфът подкиселява почвата, но пък оборският тор намалява киселинността , къде е точната мярка ...липсва ми това академично образование :D
Торфът е много беден на хранителни вещества, агроперлитът пък хич ги няма :hmmm: Но пък Яра Милата и оборския тор ги вкарах в почвата с прекопаването с дълбочина 30- 40 см с надеждата, че стандартната норма ще обогати достатъчно субстрата.
Освен това в зеленчуковата градина не трябва да се прекалява с торовете .
При мен експериментът беше супер успешен - пресадих в тия лехи храсти, които стояха като замръзнали 3-4 години , че и повече , тая пролет всичко се разви невероятно- чак ми е трудно да повярвам :D
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от tsvetina »

Ок, ясно :daaa: Благодаря за разяснението :tzvetentze:
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от Kaira »

Честита Нова година, Цветина!!! :gush: :liubov:
Изображение

Изображение
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от tsvetina »

Отдавна не съм писала тук, едва я открих темата :angel2: Днес лед скова всичко.....Тъкмо орязах розите и подготвих градината за пролетта.... :snif:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Тези двете са от вчера, малко преди ледената епоха.....
Изображение

Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2483
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 767 пъти
Получил благодарност: 992 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от gevkati »

ауууууу! Изобщо не е честно!
Дано бързо да се разтопи, че макар снимките да са красиви, не вярвам на героите да им харесва! :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Пролет ни трябва и то истинска, не астрономическа, че астрономическата като гледам е на висулки!
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 874 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от greeneyed »

Гадост голяма са тези вледенявания))))))))))))))) 8-)

Иначе градинката е супер! :daaa: Напиши нещо къде си, в Сев.България ли?
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от tsvetina »

Розите са тръгнали, някои имат и листенца даже. Пак ще трябва да ги режа, още по-ниски ще станат.....По-малки туи бяха до земята приведени, снощи ходихме да ги привързваме, че щяха да се счупят от вятъра и леда. Дръвчетата и те пред цъфтеж, плодове няма да има. Ама здраве да е....Ветово, Русенско е градината ни, Грийни :tzvetentze: Зловещо красиво, да.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”