Градината на Цветина

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Градината на Цветина

Мнение от tsvetina »

Дълго време се чудех дали да не ви помоля за съвет и най-накрая се престраших.
Градината ми е от 2009 и всичко започна с 3-4 рози Куин Елизабет, два божура и много червени лалета /естествено и с много цветни фантазии и любов/. Изображение Изображение Така изглеждаше в началото.
Всичко при мен става по-бавно, отколкото ми се иска по ред причини, но все пак знам, че един ден ще довърша всичко, което съм запланувала.
Градината малко по-цветна, вижда се новата част, в началото й някой ден ще има пергола: Изображение
И сега да покажа проблемното място. То е точно пред къщи и ми се иска да е малко по-стилно и подредено. В главата ми се върти идеята за рози, ниски иглолистни, храстчета и други, но...не мога да преценя какви точно да са те.Ето за това става въпрос.Ще се радвам на вашите идеи и предложения. :tzvetentze: Изображение Тук има всякакви цветя, а искам да го поподредя мъничко :hmmm: Благодаря ви предварително! :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1034
Регистриран на: Мар 1, '11, 14:49
Местоположение: Габра,София

Re: Градината на Цветина

Мнение от ra4eto »

Здравей :tzvetentze: и добре дошла!
Не че съм от най големите спецове тук,но градината ти е чудесна,свежа,цветна и уютна.Много ми хареса.
но щом ти имаш местенце което те човърка и не ти дава мира,то го промени.С времето,разглеждайки красотите сътворени от цветните феи тук и със съветите смятам че ти се изясни какво точно искаш
Изображение
Ето нещо което на мен много ми допада,розово,лила и синичко........
Пожелавам ти успех и ще следя с интерес!!!!!
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от tsvetina »

Раче, благодаря!
Забравих да спомена, че това е изцяло юг - пече цял ден :nod:
dal

Re: Градината на Цветина

Мнение от dal »

Цвети , ти имаш хубави пътеки и къща
Имаш големи дървета , което е добре , защото пейзажът няма да е ощипан и плешив като ако изграждаш тепърва
Имаш туфички -тревисти вероятно многогодишни

какво нямаш :
-нямаш тук там камъни , може би на някой зверски пек може да направиш красиво кътче /виж темите за сукуленти и на саша градината /
Изображение
Изображение
--Нямаш иглолистни -не че е задължително , може би от ниските биха ти структурирали по добре цветовите петна и ще са добре изглеждащи зимата , ако са по височки -тук само така за поглед картинка , Изображение
виж колко е красиво Изображение
-източници-от бг или от поръчки като полската , /но внос отдалеч носи риск да разпаднат балите , а това намалява шанса на иглолистните/
-нямаш повтарящи се форми/елементи , които да са акцент при композиция и да навеят чувството за стройност и линия-примерно лампите ли кълбета , нещо друго ли растение да даде линия като се повтаря ? ще намеря снимки с примери и ще ти ги прикача , за да се изясня по конкретно за повтарянето.
р.р. ето повтарящи се елементи Изображение
Това баламосва окото и то възприема стройност - в случая топките долу и разлятите вази горе

обмисли по края или ако има такова място повдигнат бордюр с летни цъфтящи - линията откроява , ти имаш тревни площи , ще е красиво и лесно , щото те се сеят сами и са многогодишни -т.е. ефект без много мъка ; вътре можеш да си насадиш лилиумите например , а по края отпред-пролетните луковици лалета нарциси минзухари зюмбюли и т.н.
Изображение
Просто опитай идейно да ги разделиш -
1. едногодишните в кашпите около входа че са ниски и красиви -калибрахое , петунии бакопи брахикомета и т.н. дето Миша ги показва :ieeee:
2. Лилиуми летни цъфтящи многогодишни , тревисти- монарди делфиниум лавандули непета салвия / това всичкото е евтино и сдобиването с него е нула проблем/
3. иглолистните съчетавай с камъни , треви и тук там някой декоративен храст - с такава лента можеш да отделиш зеленчуковия двор дето се вижда , ама бъди хитра и заграби място за градината повечко :D
4. розите и клематисите - до оградите , до междите ,там където идейно очертаваш , от входа към къщата , от къщата към двора , използвай слънцето , отпред ниските отзад плетисти катерачи и високи - една конструкция ползваш за няколко растения , а пред ниските минитата най отпред :lol:
5.пролетните луковици -лалета нарциси зюмбюли и т.н. - може около дърветата , може пред храстите , може отпред по ръба на миксбордюра с летни цъфтящи най вече ;
Да кажа нещо за растенията на крайните два сезона
аз така наричам примерно божури , зимен жасмин и хризантеми и астери - едното води хорото , другото тропа докрая - използвай дълги ленти и сади успоредно!
садиш ги успоредно някъде , докато поливаш едното и другото е свежо , не си пречат и ти правят мястото наместо веднъж цъфтящо-два пъти - април май си с божури , после август ноември си с астри и хризантеми- кой като теб- астрите и хризантемите са напълно достъпни всеки от нас може да ти наскубе от двора още тази пролет !Ако туриш ириси печелиш цъфтеж на три вълни , април май , юни и есента!

6. Храстите -хортензии вайгели дойции разни декоративнолистни берберести и т.н. -това го изтегли по края- истината е че разрастват и сенчат и не стоят добре като фокусна точка . Една японска върба с масичка с два стола и кръгче очертано с настилка за под може да са ти фокусна точка , да не говорим че около такава
Изображение

настилка с камъни околовръст правиш алпинеум и събираш иглики пулсатили аубриети тинтяви флокс почвопокривен зимуващи седуми и т.н. - ще ти намеря картинки и тук - Изображение

Нещо важно също - ти можеш да разделиш и по цветове двора , защото цветовия безпорядък прави хаоса.Обаче ако ги делиш по видове растения ще постигнеш повече- защото ще ти е шарено , но еднородно като разпереност размери и обеми. А и ако събереш да речем лилиумите на групи , ефектът ще е много по добър отколкото да забодеш един розов при розовите китки и бял при белите- ще се загубят.
И все пак СТРОЙНО естетически изглежда когато имаш максимум един основен -зелен от тревата и стъблата цвят и другите или да са в една гама- да речем събереш жълто оранжево и кремаво , или да са на принципа на два тона + контраст - жълто оранж и тъмен пурпур.
Ако садиш безразборно оранжеви турти , гълти калифорнийски макове , сини нам какво си , бели еди що си , ярко червени чудеса и то всичките да са по едно растение пръснати-никога няма да се получи. Линията идва от няколко растения в петно.
ето тук виж Изображение не казвам да правиш парк , казвам да се минимализира ефектът на пачуърка , некой му викат цигания :hihihi: :liubov:

Намери сенките и виж темите растения за сянка - там запращаш хойхери хости астилбета кампанули хемерокалиси и разни други , като редиш ниски отпред високи отзад. Сенките търпят камъни . Шарените сенки търпят много много растения от почти всички раздели в ботаниката. Търпят и някои иглолистни , и храсти също. Пълзящи-лоницери бръшляни лози- ще ги научиш.


Не вярвай на тези , дето ще ти препоръчат артистичен змиярник като нещо дето е близо до природното- при теб условията не са такива , ти си с откроена пътека , не горска пътечка или плочник , и няма да се получи. А и щом това на двете снимки те дразни , значи змиярниците и шубраковите изживявания не са твоята игра- примири се и това е положението...
Млъквам че стана ферман , и още снимки дай
Последно промяна от dal на Мар 9, '13, 19:49, променено общо 1 път.
denitsavm

Re: Градината на Цветина

Мнение от denitsavm »

Цвети, както казах на мен и така ми харесва, но и иначе би ми харесало :nod: Имаш ли възможност да сложиш фронтална снимка към къщата и съответно терасата?

Идеята ми е леко уширение на терасата напред към двора /ако има възможност/, ако може и с пергола над уширението :angel2: До бялата стена перфектно ще стои червенолистен нисък ацер :nod: , храстова роза в розово-цикламената гама, нещо класическо като Розариум Уетерсен, и няколко почвопокривни иглолистни и декоративни треви и/или хойхери. Около тези растения може пролетни луковични - еднакви или 2 цвята, но по скоро минзухари или нарциси, да не са лалета, които се вадят...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градината на Цветина

Мнение от calico »

много ми хареса, много. има дух в твоя двор :daaa: :daaa:

пак си казвам мнението - мястото на миксбордера дето е сега е просто чудесно. стила става като на английските вилни -котидж градини, много чар има в тях.

онова което ти трябва според мен е по-стилен миксбордер, може би на два или три етажа. непременно да има растения тип делфиниуми, вероники и лиатриси, астилбета, нещо като копия нагоре тук там, нещо дребно цъфтящо нн преден план, лилиуми и пр., избора е голям, тук там някое иглолистно, малко космос пръснат за ефирност. И тези неща съобразени със сезоните на цъфтеж, а рози ще си сложиш я на арка, я на пергола или беседка

по мое мнение далиите не стават за миксбордюр, освен може би най-ниските. имат твърде много листа и твърде малко цвят за всичките листа

разгледай различни идеи, в нета има много

Изображение

http://www.supersadovnik.ru/article.aspx?id=1002694
http://www.greengrass.ru/blog/1890.html/

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Градината на Цветина

Мнение от tsvetina »

Дал, и аз си харесвам дърветата - круши и праскови ;) , ама са красиви :nod: /особено като цъфнат напролет/. Имам скално кътче, което направихме с ММ върху шахтата и мисля, че се получи добре /като за първо такова/. ИзображениеТова се вижда от дворната врата. Изображение По градината на Саша въздишам отдавна - тя ми е една от любимите!!!Нямам иглолистни - да.Чета тук-там за компактни , не много високи видове, но с иглолистните ми е по-трудно, не е като с цветята ;) . Миналата пролет направих неуспешен опит да си купя три туи, уж Смарагд, но много се съмнявам да са такива. Едната я засадих до входа на новата част, където ще има пергола. Мисля да отделя зеленчуковия двор от цветната градина с клематиси на пана и катерливи рози. :hmmm:
Дени, ето фронтална - друга нямам. Изображение
Ацера няма ли да прегаря - там пече безмилостно :hmmm: Пред бялата стена си мисля за роза, фонтановиден :hmmm: храст или иглолистно - напр. - две туи на различна височина, ларикс пендула /но през зимата няма да е зелено там/.
Калико, задължително ще има делфиниуми /втора любов след розите :nod: /, мисля ехинацея, лавандула, вероника, ниски топчести туи или спиреи :hmmm: Ама с композирането им съм зле /опитах, чертах, местих - трудна работа/
Мястото е на буквата "Г". Така се получи, когато правихме пътеките, че розите "Куин Елизабет" го рамкират :hmmm: , има и трета роза, която е пред бялата стена, но не се вижда :oops: от толкоз треволяк. Мисля си за рози, но не знам кои биха подхождали на Куин Елизабет - не че тя ми харесва кой знае колко, ама душа не ми дава да я махна /макар че и това съм мислила - да сложа напр. 2-3 Леонардо, съчетана с бяла, сини цветя/.
В новата част ще има преди всичко рози /в компания с лавандула, делфиниум, лилиум, хойхера, и т.н./От там снимки - по-късно.
Аватар
Cando
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Мар 27, '10, 03:03
Местоположение: Монреал, Канада

Re: Градината на Цветина

Мнение от Cando »

Аз пък харесвам точно такива градини, малко хаотични, но с дух. Не обичам правилните геометрични фигури, разни съвършенства и т.н. Но разбира се всеки си има различен вкус.
Та с две думи исках да ти кажа, че твоята градинка страшно много ми харесва и ако съм аз не бих я променяла.
http://cando1.snimka.bg/flowers/cvetya- ... 013.763847" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Градината на Цветина

Мнение от dal »

Прекрасно , Цвети - вие сте си изградили успешно по голямата част от структурата на двора -скалния кът ти се е получил много добре :tzvetentze:
Значи остава малко да поразместиш , добавиш и обособиш самите цветови петна и съчетания ; имай предвид , че времето в което садим единички и събираме като щурави катерици растения по едно е времето , в което се учим на принципа проба/ грешка и то не е загубено изобщо.
Ето едно разположение с треви пътеки доста подобни на твоите:
Изображение-тук е друг климат / трилистниците са в градината , а тревистите туфи може да са и от папирус-според мен поне 8 зона е / но дава добра представа при работа с поне по две три растения какво се получава ;
Не разбрах , сигурно съм пропуснала дали минахте през етапа : "аз искам да имам езеро и арка и пергола , мъжа иска да има гараж , работилница и зайчарник , свмекъра иска да има лозе , барбекю и асмалък , а свекървата държи на доматите и бостана ... :hmmm: "- ако сте го преминали и изчистили , или изобщо не ви се е появявал този момент- това е прекрасно. Щото иначе става един сади луковици , друг копае основи с багер , а фадрома весело гази в лалета и маневрира между мушмулите в двора :D При мен има малко междузвездни войни между пейзаж и зеленчук и между овошки и туи , но някак контролирам процесите :mrgreen:

Колко е голямо мястото? Имам предвид отделеното за градина ? Наклони имаш ли в терена и неравности и /или терасиране ?
В един двор може да има всичко ,всякакви елементи - като започнеш от пейки беседки чешми оранжерии гараж барака стълби нагоре надолу езерце , стопански постройки , слънчев часовник , басейн , навеси , арки , люлки хамаци , къщички за кучето , за птиците ,със /без градинско осветление и на моменти ми е малко криво , че към времето на строежа нищичко не съм отбирала от всичките тези неща , дето сега си ги пишем тук , нямало е кого и от къде да питам , и където все пак ми се е получило , то е било по усет и случайно или променяйки неколкократно , а не преднамерено търсен ефект....
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градината на Цветина

Мнение от calico »

абе Цвети, ти си готова градинарка :daaa: , и градината ти е готова, хич и не те мисля тебе вече :angelche:

дай да видим перголата и кои рози ще са там :potekoha:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”