Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Novodomka
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 6, '12, 13:22
Местоположение: София

Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от Novodomka »

Най-накрая открих читава схема на нещо подобно но това което Май искам :hmmm:

Изображение
Това е изходна позиция:
1.фонтанът е само примерен, може въобще да липсва
2.статуите също са под ? имам разни колони малки-точно да се сложи саксия върху тях или просто за акцент
3.формата на тревата в средата също няма да е точно такава, нооо
Да питам:

1.Избрала съм Пени Лейн за задната част за беседката, но там въпреки юга е сенчесто половин ден, оградата е висока към 2.5 метра.Дали е подходящо?Или да търся друг катерач?
2.Тези щамби Леонардо да винчи стават ли плачещи като суперекселсата например или седят на топка?
3.От двете страни на беседката има дървета-трябва ми нещо топчесто и компактно.Гледам съседа има едни Хакури нещо си..., успешно си зимуваха, почти вечнозелени с малки цветчета-много нежни и симпатични, какво друго би могло да се сложи там?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от ljuboznatelna »

Хубава градина. Доста стригане ще пада. :dovolen: По въпросите за розите не съм компетентна, но ми е любопитно как се развиват нещата :dovolen: . Когато се тръгва с идея за цялостна визия, винаги се получава добре.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от calico »

ехаааа :ieeemyzh:
обичам формалните градини, а и нямаме май много такива у форума.
с голямо любопитство и удоволствие ще следя снимките какво се получава, дай за начало някоя снимка да е тук, да гледаме



според мен Пени Лейн няма да се изяви на сянка. тя е на Харкнес и като всички негови рози си иска слънцето. при мен освен всичко това е и много разчепатена и трудно я виждам на беседка.

защо не вземеш Мадам Алфред Карие Mme Alfred Carriere, тя хем понася сянка, хем е толкова гъвкава и тънкостеблена, че може всякак да я виеш.
недостатън е че бавно нараства, но и Пени Лейн е със същия недостатък

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от denitsavm »

Бравооо :ieeee: Аз също съм голям почитател на такъв тип градини :daaa:

Дръвчетата - ами аз лично бих сложила елхи някакви, но ако искаш листопадно, рус тифините са подходящи. Иса има една с по-насечени листа и тя почти няма издънки, тук наоколо също бях гледала едно такова дръвче - без странични издънки, не знам от какво зависи това, но иначе е най-големия проблем, иначе са ниски, компактни и с гъсти корони и с хубави червени плодчета, които седят и зимата...

За розите нищо не мога да кажа специално, моята Gloire De Dijon се развива чудесно на такова изложение /имаме висока тухлена южна стена - розата е на 1м. от нея и само лятото когато е високо слънцето има достатъчно добро огряване, иначе по 3-4- 5 часа около обяд/ и цъфтя няколко пъти това лято, слабо но е местена есента, това и е втора година, а миналата пролет беше почти загинала с едно никакво клонче, което си седя така цяла година :snif: - аз си и я броя първа година :nod: Сега пусна 3-4 високи клона и си поцъфтя, направи прилична листна маса
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от kmm »

Мисля си, че формална градина се оформя и поддържа по-трудно от ланшафтните и разните фрии-стайл, по които повечето тук си падаме. Може и да не е така, но в Бг формални градини се срещат много рядко. А частна градина в такъв стил дори не си спомням да съм виждала :hmmm: ... Затова ще ми е особено интересно. Поздравявам те за идеята :daaa: и ще следя с голям интерес развитието на проекта ти. :tzvetoman:
dal

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от dal »

ако мога да направя прогноза , вероятно ще използваш шаблона за начало
реалностите ще наложат да нарушиш симетрията , защото докато правиш градината ще я изпускаш и разминаваш като резултат и накрая ще я пренебрегнеш като усилие и цел -огледалната симетрия
от което общия ефект според мен ще се подобри и визуално дворът ти ще придобие хем подреден вид / следвала си някакъв шаблон/ , хем ще добие естетически издържан и същевременно нелабораторен вид
хармонията ще дойде от първоначалното следване на шаблона
чарът ще дойде от нарушаването на линиите
При всяко положение стискам палци да успееш и ще следя с интерес :tzvetentze:
..................
бих разкарала Венчетата с нагърчените вратове , дето са побити като пръднали гълъби до зеления жив плет
ще направя езерцето с неправилна форма и бих го изгеглила в ляво или в дясно , разбира се без тюлен от камък в средата :D
бих заменила зелената вътрешна преграда извитата с постоянна дървена пергола с клематиси и рози -розите откъм слънчевото греене , клематисите откъм засенчването
в дъното наместо върбалаците бих посадила високи колоновидни иглолистни

както и да е :daaa:
Novodomka
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 6, '12, 13:22
Местоположение: София

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от Novodomka »

Момичета мерси на всички за мненията.Още не съм напълно готова с плана.Чудя се дали да си центрирам нещата спрямо двора или спрямо къщата.В единия случай ми се измества гледката накриво, в др.случай-нама да е 100 % геометрично :hmmm: :hmmm: :hmmm:
За беседката-ще е айсберг-поръчан е вече :mrgreen:
Novodomka
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 6, '12, 13:22
Местоположение: София

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от Novodomka »

Слагам малко снимки на един ланд.арх.-просто са съвършенни някои кътчета,любимец ми е.Май Любознателна беше пускала нещо негово-Andrew Stark.Обаче май няма да се харесат на болшинството и затова ще ги пусна тук:
Изображение

Изображение
Novodomka
Дълго кафе
Мнения: 124
Регистриран на: Юни 6, '12, 13:22
Местоположение: София

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от Novodomka »

И още:
Изображение

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1107 пъти

Re: Формална градина я мисля пък какво ще стане?

Мнение от ljuboznatelna »

Пускай, пускай, ще се намери кой да им се радва :D
Не смятам, че формалната градина се поддържа много по-трудно, да не говорим, че на показаните изобщо им е спестено косенето на трева, което се прави много по-често от подрязването . Трябва храсторез, най-добре електрически, защото е много по-лек и може да се ползва от жена. Също и листосъбирачка, да се обира подстриганото.
Аз стригах едни топки от лоницера нитида, бързичко стана, ако искам да ги поддържам акуратно кръгли, да речем три-четири подстрижки за сезон им стигат. С първата се помотах повече, като за първи път, но третата я оправих бързо. Но храстореза ми е от най-големите и не е удобен за малки форми. Купен е такъв заради един плет от източна туя, който без да се стриже не изглежда добре вече.
Вчера обаче попаднах на статуи от полимербетон, хлъцнах заради цената.
http://www.magazingradina.com/index.php?lang=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”