Ремонт на градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Ремонт на градинка

Мнение от subversive »

Момичета, тази година най- после успях да се преборя с гадните съседи и ще спретваме градинка с майка ми (тя, градинката, си я има, де, ама и трябва як ремонт :lol: ). Та ще ми трябват бая съвети, защото ми е за сефте. Градината е северна, къщата е от южната страна, така че само половината от градината гледа и на юг. Поръчах си 2 хости (дано да ме огрее :lol: ), ако ми отговорят от Зелена пролет мисля да насадя Ajuga reptans, някаква кампанула (или portenschlagiana, или garganica), харесала съм си още Festuca scoparia, лупинус, Sagina subulata Aurea , една тревичка, която много ми грабна окото- Cortaderia selloana Alba, вейгела, мисля да бодна един индийски люляк, Ajuga reptans, Erica carnea, .Оттам нататък не съм сигурна какво пълзящо да насадя, че да увие оградата от задната страна.. Като се стопи снега ще щракна градинката, че не е много голяма, а пък май май имам мерак да бода много китки, та се притеснявам да не им стане пренаселено :nod:
denitsavm

Re: Ремонт на градинка

Мнение от denitsavm »

Даваш снимки, местим темата в "Нашите Албуми" и се почва... Северна, севернаа, ама си следи например сутрин от изток докога грее и после привечер кога и колко. Ако е като моята северна част, където лятото грее до ранния следобяд ще има доста голя избор за растения... Какви дървета има? Въобще ако може да спретнеш една схемичка ще е екстра :nod: В коя част на БГ е? Ветровита ли е много?

Лупината не я поръчвай - сей от семки, верно е, че първата година няма да цъфти, но май не си заслужава :hmmm: Кортадерията рядко оцелява в БГ, Ериките под борове и на кисела почва виреят, ако си сред полето ще ги мъчиш. За оградата, ако ти е вила и искаш по-бърз ефект - дива лоза или акебия е добре :nod:

Почни от храстите и по-едрите растения, които ти харесват, за да си изградиш представа как ще е като поотрастнат и да създадеш желания вид :nod: Тревистите растения са само "пълнеж" Рози? Ако източното ти слънцегреене е по-дългичко, повечето английски рози ще се чувстват добре :nod: Хемерокалисите дават хубав обем, ирисите са ефектни и когато не са цъфнали, от Зелена пролет можеш хубави делфиниуми да вземеш, не оставай без рудбекии, маргаритки /леукантемум/ и ехинацеи :nod:
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Ремонт на градинка

Мнение от subversive »

Ами лятото доста до късно я пече слънцето. Не бих казала, че е много ветровито (във Велико Търново живея). Има един кипарис само, съвсем в ъгъла до стълбите и някакви забравени чемшири, които ограждат градинката от южната и страна. Аа, и един люляк, който е точно до каменната ограда откъм улицата. Цъфти момина сълза от време на време (която ми се иска да спася, като прекопавам градината), общо взето изоставена работа. Аз откакто се помня в тая градина има само бурени, хмел и трева до кръста :shock: Лупина садих семена (не знам защо съм решила да я поръчвам). Поникнаха като бурени за 2 дена :lol: Семенца съм насадила още от астри, далия, сега ще садя незабравка, метличина и ружа (общо взето каквото баща ми забрал от Кауфланд-а :lol: ) За храсти си мисля хости и евентуално аукуба кротонифолиа ако си намеря, много ми харесва :liubov2: Ето я градината, първата снимка е на лявата част, вижда се люляка и нещо, което се самозася миналото лято. Втората е на дясната част с кипариса и чемширите, вижда се стената на къщата къде започва да скрива градината.

Изображение

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Ремонт на градинка

Мнение от calico »

на мен ми се струва че на това място може да вирее всичко каквото поискаш.
ето виж, при мен от северната страна зад къщата вирее почти всичко, даже и рудбекии и маргарити както се вижда на снимката, а при теб е доста по-светло ми се струва
при това тази лента зад къщата ми е почти само на пясък, камъни и малко пръст, имало е насип с камъни там и така не съм смогнала да го уредя това място все още, каквото извадя и садя там и досега нищо не е умряло от сянката. Виж, на върло слънце са ми умирали повече неще
Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Ремонт на градинка

Мнение от subversive »

Чудя се дали да поръчвам аюгата.. Гледах им наличните в зелена пролет, спрях се на тези засега
Campanula portenschlagiana
Festuca scoparia
Liatris spicata
Cortaderia selloana Alba (много я искам тая тревичка, гледам пред една ветеринарна клиника, че вирее, ще се пробвам и аз :stiskam: )
Chryzanthemum leucanthemum Silver Princess

За увивно не знам вече.. Двоумя се.. В зелена пролет има тези:
Hedera helix Variegata
Hedera helix Parsley'
Lonicera japonica var.haliana
Lonicera japonica var. chinensis
Lonicera japonica Aureomaculata
Lonicera americana
Parthenocyssus tricuspidata Weitchii
Parthenocyssus quinquefolia
Tecoma radicans
Иска ми се и едно дръвче да бодна, но не знам какво... Индийския люляк бая ми хваща окото, сигурна съм, че ще окряка зимата, понеже до нас в двора на една детска градина има такъв. Ама пък не искам да ми става много розово.. Ох, не знам :ufff:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Ремонт на градинка

Мнение от calico »

тази бетонна стена на оградата според мен ще е добре да се облече в бръшлян. Но вариегатния ще е много шарен за фон, по-добре е тъмнозелен. Мога да ти пратя метри и купища такъв, ако искаш.
защо не сложиш брезичка
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Ремонт на градинка

Мнение от subversive »

Много хубава върбичка намерих в наличните им растения- Salix integra Hakuro Nishiki. Направо нея ще си взема. А за пълзящо майка ми не иска бръшлян- суеверна е :p Имах акебия, беше мъничка, насадих я в градината, но една съседка си помислила, че е бурен и и видяла сметката... Така, че ако си намеря отнякъде, ще си купя. Значи акебия, текома или лоницера?
Последно промяна от subversive на Мар 1, '12, 11:05, променено общо 1 път.
dal

Re: Ремонт на градинка

Мнение от dal »

направи си план , дали на комп , дали на лист-ще ти е от полза
разгледай темите из секциите градински цветя и растения и храстите
виж секция за прекрасни градини /има много линкове/ и картинки
набележи кое ти лови окото и пусни тук примерни растения-
помисли нещо освен растения ще има ли там-за алпинеум може би е сянка , чешма , навес , пейка , стол с масичка в стил късен сецесион , статуя на буда , патка + лесликаручка-малелей , и т.н. -закови ги на плана къде ще са
уточнявайки растенията пускаш ги тук и кокошарника ше те консултира -сянка слънце уф ах :ieeee: предложения и лирични отклонения и градината ще се получи :tzvetentze:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Ремонт на градинка

Мнение от calico »

А! и какви са тия суеверия с бръшляна че не съм ги и чувала и двора ми е пълен с него?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Ремонт на градинка

Мнение от subversive »

Ей сега сядам и почвам :tzeluvka: За масички и столчета може и да не стане, защото градината гледа и към улицата, но при всички положения ще цопна една пътека, че поне да не газим през китки и картофи :D
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”