Елипсовидната ми градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7272
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от ljuboznatelna »

Будлеята, онова "храстче" на картинката, цъфти цяло лято, но сложих храстчето в кавички, защото при мен си става храстище. А му е сухо общо взето и гледам да не го торя. Спиреята, става въпрос за японска спирея, е най-декоративна пролетта, после прави малко цвят, но пък новите листа, поне при мен, са червеникави и цялата си е декоративна. Ако се реже ниско, става храстче високо 50см и толкова в диаметър.
Като начало бих засадила теменужки, те цъфтят рано, особено ако са разсад, и запълват местата на малките или непоникнали още цветя. Или пространството между луковичните. Шибоя също цъфти рано и ухае страхотно. Имам си и една напаст - нигелата, която се самозасажда още след първото прецъфтяване, дори има време да цъфне пак. Същото се получава и с едногодишната гипсофила. Нигелата има още едно предимство - стои си зелена и зимата, малко от нея измръзва. Между двете вълни на цъфтеж междувременно порасва самозасялата се турта и цъфва космоса. Ако измежду анемонета и ранункулуси се насади хоста, след като те прецъфтят, тя е пораснала достатъчно, за да скрие остатъците с листата си. Кученцата също цъфтят цяло лято. Ако насееш декоративен щир, есента, когато много от цветята са прецъфтели, той ще извиси снага и ще те радва.
Нямам опит с такъв вид цветна леха, моите цветя са пръснати по малко навсякъде, но мечтая за такава и съм й определила вече две места. Но наблюдавам какво се случва и правя разни планове отсега.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Роза1924 »

Като изчетох всичко, което сте писали за ацерите, прецених, че и те не стават за акцент. Много са красиви, но на стари години:) А и многото слънце върху градинката няма да им хареса.
Все пак ще проверя в един разсадник до нас, където собственика не внася, а отглежда разни храсти и дръвчета, така че са натурализирани българчета - може да има и ацери, издържащи на слънце. Той твърди, че неговите растения са по-читави от вносните и има логика в това.
Сетих се за едни дребни градински бегонийки /захарчета им казвахме навремето/-те са дългоцъфтящи, а и има в различни нюанси. Биха могли да се използват, но незнам как се държат на слънце :hmmm: И все ми е в главата една арчица с клематиси да бучна в единия край на градинката.
ljuboznatelna, нигелата търпи ли пресаждане? Аз също имам тук-там поникнала, макар, че е само синя. Всъщност е много нежна и добре ще стои до космоса например.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от calico »

Роза, с бегонии на слънце не пробвай- загубена кауза.Моите растат и цъфтят най-добре под плътната орехова сянка.

Не го виждам това с малката арчица клематиси- те стават поне два метра и ще ти плъзнат по земята и няма да има ефект. Тва си е повет, освен ако не купиш оня дребния Бижу май беше, или някой като него.
има малки хубави кълбовидни туи които стават една кръгла топка не много голяма и не нарастват повече, но не знам от кой точно вид са, имам такава една.
има и едни малки форми плачущи върбички, или някакви други такива подобни, около метър високи, стават за акцент
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Миша »

Калико,Роза предполагам има предвид тези бегонийки
Изображение,те издържат припек и са доста компактни.
Аз предлагам да сложиш за пролетта армерии,няколко цвята
Изображение

Изображение

Изображение

след като прецъфтят оформят много хубава ниска кълбовидна зелена туфичка,която е позходящ фон за други цъфтящи

За пролетен цвят също съсънката
Изображение

и естествено любимите ми аурикули ,те също стоят много ефектно след прецъфтяване,правят огромни лъскави листа
Изображение

това са предложения за долния етаж.



Нигелата не търпи разсаждане,освен ако не я изкопаеш ,докато е мъничка с голяма бала земя
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от calico »

Мише, точно тази бегония при мен не търпи слънце. Понеже ми е в саксии и я разнасях насам натам докато разбрах че иска сянка
не знам защо така щом е за слънце, на сянката при мен просто полудяваше от цвят :hmmm:
извинявам се ако съм объркала Роза, но това е личния ми опит.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Миша »

В саксия не,но на земята няма проблем.В саксията корените й се нагряват,предполагам това е проблема.Пред Народната библиотека заедно с пламъчетата винаги садяха от тази бегонийка,прави много красиви килими,а там е припек

Това не е Народната библиотека,но пак е слънчево
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Снежи
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Дек 3, '09, 10:20
Местоположение: Wuppertal, Germany

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Снежи »

http://zvetki.ru/catalog.htm" onclick="window.open(this.href);return false; този линк бях пуснала в темата за ,,прекрасни цветя и градини " Роза ,разгледай го ,ще ти е много полезен ,тук има характеристиките на всички цъфтящи ,треви и т.н ,каква почва изискват,кога се засаждат,кога ще цъфтят и още много други критерии ......
Прави така, че всеки, който дойде при теб, когато си тръгва да се чувства по-добре и да е по-щастлив. Ако твърде много съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш.http://picasaweb.google.com/home" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7272
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от ljuboznatelna »

Роза1924, нигелата търпи пресаждане, пресадих 7-8 на ново място и в момента си имам 1 квадратен метър гъсто насят с малки нигелки, зеленеят под снежеца :mrgreen:
Бегонии видях в един градински център, засадени в земята, няколко големи топки, бяха ги подрязвали и се бяха сгъстили, невероятна картина!
Сетих се, че циганчето цъфти цяло лято обилно, но пък иска повече вода, на някои цветя може да не им понесе. Иначе едно коренче стига за да даеме 30см диаметър.
Аватар
desitata
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1004
Регистриран на: Сеп 15, '10, 22:41
Местоположение: София

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от desitata »

още една идея:Изображение. :liubov2:
Пфу че сън индианец не мога да уцеля линкаhttp://www.comfort.bg/bg/интересно/view/941.html
denitsavm

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от denitsavm »

Ето тук има една елипсовидна градинка " onclick="window.open(this.href);return false;, както и много прекрасни идеи :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”