Елипсовидната ми градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Елипсовидната ми градинка

Мнение от Роза1924 »

По моя идея, съпругът ми "скова" една дървена градинка, почти елипса 1,70х4 метра, насипа й хубава пръст и реших, че с това проблемът с едногодишните шарени китки е решен. Две години правя опити да стане красивото цветно петно в двора, но нищо подобно :cry: Втората година засадих и няколко многогодишни, та дано поне частично да се разкраси - и така не върви.
Дайте малко акъл назаем, как да се справя с тази уж лека задача - да е винаги красива, цъфтяща и лесна за поддържане, че много ме няма в кръста.
Зимна снимка - сяла съм вече карамфили, кученца, лалета и зюмбюли, ранункулус, еригерон, скабиоза, кампанули. Космосът сам ще си поникне.
Изображение
Миналата година
Изображение
Изображение

Снимките са правени от терасата на къщата - т.е. цял ден ми е пред очите ииииииииииии
Мястото е силно огрято от слънцето, което прави задачата още по-трудна :snif: ;)
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Blue sky »

ми не, няма да стане както си го намислила :eeeh: - най много да се напълни с шарения, която ти сама ще видиш, че няма да ти напълни окото

цитирам тук едно свое мнение, по повод на лехата на Кандо, при която проблемът е идентичен с твоя, за да не пиша отново едни и същи неща

пък после, можем и заедно да го нагласим с конкретни цветя, но за общата идея, ето
Blue sky написа:според мен, това че няма стена, изобщо не пречи да имаш там всоки цветя стига да са около 1-1,20 високи - такава височина не дразни окото, а и ти имаш ширина, която я позволява

нещо примерно по тази схема

Изображение

между групите растения, спокойно можеш да си садиш илуковиците

т.е. на твое място, аз бих пъстъпила последния начин
- първо разкопавам цялото пространство
- садя големи растения за акцент и маса - цвят и зеленина - примерно, според каквото харесваш и почвата позволява - рододендрони, рози, хортензии - това разпръснато, така че да покрие цялото разпределено
- задължително слагам 3 джудести форми - за да не ти превземт цялата градина, но да ги ма - вечнозелени растения - примерно едно листнодекоративно червено, едно иглолистно сивкаво колона/високо и едно иглолистно наситено зелено топка - това придава скелет и рамка на лехата, дори и когато другото спи и има сняг
- евентуално слагам и още два храста, за предпочитане вечно зелени храста - да кажем махония и форзиция - пак за скелет
всичко това дотук ти дава височина на лехата, без тази височина да дразни, тъй като е пропорционална на ширината, и създава леко парков вид, така че, от общината и съседите ще са предоволни, а също и ти самата като видиш какъв хубав фон са тези растения на останалите ти цветя и как ги карат да изпъкват :nod:
от тук натам
- ти сама си се убедила че на едногодишни не можеш да разчиташ - не дават хубав ефект, а и това че едно цвете е красиво като цвят само по себе си, не означава че е красиво като общ вид
- затова, в дупките между основните растения, садиш първо многогодишни, поне по 3-5 корена според зависи от цветето, така че да имаш голямо плътно петно цвят - да кажем рудбекии, флоксове, бели маргарити, вероники, хемерокалиси, божури въобще каквото харесваш и си приготвила, съчетаваш по цвят и тук на помощ идва горната схема - за сезоните, така че да имаш разномерно разпределен цвят
- ако си представиш цялото нещо дотук на пластове, идва следващия -в дупките между многогодишните садиш луковичните - лалетата с пластмасови кошнички, за да можеш да ги вадиш, а най-добре да предпочетеш видове, които не се вадят, а се натурализират - минзухари, мускарита, фритиларии, нарциси и т.н. и заедно с тях незабравки, арабис, нещо, което ще им дава фон докато цъфтят
- пак на този пласт слагаш и лилиумите - избирай ниски сортове
- в непосредствено съседство до луковиците, най-накрая садиш едногодишни - космос, богородички, гипсофила, бегонии и там каквото си предвидила, така по-нагъстичко - те, заедно с листата на многогодишните, ще прикрият луковиците, когато им завехнат листата
отделно, съобразяващ следното - цялата леха е с един обем, но все пак трябва да има лице и рамка - т.е. най-отпред слагаш ниски растения - пълзящи вероники, петунии, кампанули ниски - пак, каквото ти харесва, а като цяло трябва да има и съвсем лека етажност - по-високите растения отзад, по-ниските отпред
- и последно - всичко това за да има хубав ефект, трябва или да е артистично празно, или запълнено до дупка, което пък налага много да внимаваш с цветовете и да садиш така, че да имаш преобладаващи цветни полета, или по много от един вид, или рзлични, но от един цвят, иначе, става прекалено шарено и ефекта се губи, окото се уморява и незнае къде да гледеа и в крайна сметка, не му харесва
- и най-последно - гледай освен плътни, едри цветове, да имаш и въздушни растения - гипсофила, гаура, които омекотавят линиите и правят плавен преход, на долните две снимки има точно такива и едри и дребни цветчета

ето няколко примера

едноцветно петно

Изображение

лека етажност - в твоя случай размерът на лехата ще е до половината височина, горе-долу където са алиумите

Изображение

редуване на цветни петна със зелено и и пак етажност

Изображение

разполагане на акценти - не можах да намеря снимка на моите предложеня с рози, но ти си представи - виждаш тук как са разположени равномерно акцентните петна, и как има дупки между тях за другите, които пък, в своя сезон те ти стават акцентен фокус, затова трябава също да са разномерно разпределени

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от rumivarna »

Блу, перфектна си :daaa: Лекцията е срахотна! Все се каня преди да започна да сея дадено местенце да си правя план-кое с кое, кой сезон, изисквания на китките и т. н. Ух, хич не е толкова просто, а тъй ми се ще да го постигна :stiskam: Дано този сезо я докарам до някъде поне. Не е и лесно да можеш да събереш и точните видове дето ги предвиждаш. Сега съм си наумила да направя нещо подобноИзображение
Имам е едно местенце дето се свлича и трябва да се укрепи с подобна стена. Голям зор ще е с камънаците, ама ината е по-голям :angelche:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Роза1924 »

Оказва се , че е важно да има "опорна" стена, което позволява стъпаловидно разположение на растенията по височина, но с дъно. При мен тази градинка трябва да има най-добрият си изглед откъм тясната /вдясно/ страна. Може би вляво трябва да се разположат високи вечнозелени за фон и след това по схемата?
Ама трудна е задачата, направо ми иде да я превърна тази градинка /мечтана/ в езерце с жаби и комари :shock:
Благодаря ви за идеите до тук :tzeluvka:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Албена »

Миналата година имах подобно елипсовидно петно,с което нямах време да се занимавам и засях на гъсто с тагетес.Жалко ,че нямам снимки,но се получи една жълтооранжева туфа.Вярно,че е доста еднообразно,но сред окосената трева ,не изглеждаше никак зле.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Роза1924 »

Албена, а когато имаш време, имаш ли идея какво да засадиш :dovolen: ?
Мисля си дали да не наредя големи саксии и в тях да садя и нареждам и пренареждам.
Това, което Блу дава като схема мисля, че е за по - големи размери леха, а моята градинка е 170 см широка :eeeh:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Албена »

Сега съм го засяла с лалета,зюмбюли,алиум , фритиларии и прочие луци :D А след като прецъфтят ще си открадна някоя идейка от твоята тема ;)
Всъщност мисля единия край да оформя като алпинеум,понеже граничи с ниска подпорна стена, а за останалата част още не съм решила. :hmmm:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Гео, граф »

Подобна идея с дървен бордюр разисквахме с мъжа ми, но се чудехме дали директно върху съществуващата земя трябва да се насипе нова почва или ще се наложи да се махне част от нея :hmmm: ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
dal

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от dal »

много зависи колко е голямо петното , от колко страни трябва да има видимост към него /ако е от всички ще е остров , ако е от 1-2 ще е като миксбордюр редено /
по края на елипсата бих сложила луци пролетни , като най до оградата ще редувам семпервивуми и минзухари, мускарита и кокичета ;цъф.-03-4-05 м
след тях на групи ще мине лентата с лалетата и нарцисите / 03-05 м/, като ще ги разгранича с туфички нисък флокс /05-06м/ и хойхери /07-08-09 м/
след това в средите на елипсата по дължина /тука зависи от къде и колко огрява слънцето / ще сложа най високите растения-да речем лилиуми / 06-09 м/, алиуми /06-08 м/ ,туфи хемерокалис / 06-08-09/ , туфи маргарити , гайлардия , рудбекия , ехинацея , поне по две от сорт , с които ще обрамча лилиумите и алиумите в средата .
ако съм с предимно засенчване ще редя хости хойхери цимицифуги астери хемерокалиси нарциси мускарита иглолистни
поне на 6-7 места ще сложа астери , от тези синьолилавите дето цъфтят 09-10-11 месец -те растат в зелени туфи q докато другите цъфтят наоколо .лятото и цъфтят когато другите са "пас" есента -
Изображение
Изображение
Изображение
хризантемите за там бих ги гледала в съдове отделно и бих ги нареждала измежду по добре изглеждащите от летните туфи преди да зацъфтят хризантемите , за да изпъкват -цъфтят 09-12 месец до сняг
Ако е остров и е достъпно от вс страни в средните части ще сложа по някое иглолистно бавнорастящо за скелет
Изображение , Изображение -гледйте само иглолистните -зимата ще дадат контур и цвят ;
също така извън елипсата за да я разчупя визуално на 3-4 места ще сложа почвопокривни вечнозелени иглолистни от типа на сабините -те ще напускат стелейки се контура на елипсата и ще я направят да не изглежда като спусната с парашут и "накъкана" усред градината -ще строшат рамката пред окото -ако има камък и некоя лавандула до него-чудесно :D
няма да ползвам оградка ,или ако я има за да ми държи пръстта и да спира тревата -в близост до почвопокривните сабини ще сложа камъни с интересна форма поне 6-7
Изображение
и по някоя хоризонтална неправилна плоча -тя пък ще легне в заобикалящата трева , или ще
ми прилее гледката в чакъла каменистата баластра , с която ще обиколя острова -камъните обрамчват красиво цъфтящото петно вътре и пречат неподстриганата трева пропусната от косачката да стърчи
оградата от този тип прави един изглед на нещо рустикално , свързано с дървени къщички , руски дворове -стил който на мен никак не ми допада и не се виждам да го изградя по какъвто и да било повод , а и строгото рамкиране на дървото ще попречи петното да легне в тревата естествено/или там до подпорната стена съответно като вариант...
Изображение абсгтрахирайте се от алпинеумния вид гледайте само преливането " без ограда" към тревата

Друг вариант
Изображение

Изображение
летен ефект би ми давало да редя елипсата с едногодишни летни цъфтящи
Изображение
/ петуния , калибрахое ,онова синьото дребното кво беше го забравих-а лобелия , газании задължително , 1-2 цвята ниско пламъче /поне по пет бр от цвят / , импатиенси /еднакви и поне 10-12 бр ако е на сянка островчето/ , и по ръба едноцветни портулаки /калдаръмчета / да ми направят рамка и да търпят пек ако съм на слънце
Изображение петуниите може и в големи съдове над почвата
Изображение камъни ,плочи , петунии
които ми заменят разпределени пролетната премяна от :
10 петна с по 5 луковици от сорт лалета невисоки ,
10 петна с по 3 луковици нарциси и иглики на туфи / наймного 4-5 цвята /
по пет петна мускари и
поне толко минзухари
и есента пак скубя и нареждам хризантеми и астери със саксиите

утре ако ме не домързи ще накича текста със снимки :daaa:
Последно промяна от dal на Фев 12, '11, 00:13, променено общо 1 път.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Гео, граф »

Дал, става дума за съвсем плоско място, ливада на вилата, в която майка ми си е направила два кръга с диаметър по около 2.5-3 м. Мъжа ми заби около тях 40-50 см високи колчета и ги оплете с тънки върбови клони, като се получи нещо като груба оградка на кошара. Вътре са нахвърляни безхаберно всякакви цветя, по 3-4 вида в кръгче. Иска ми се да поставя нещата на по-сериозно ниво, но на не по-голяма от вече разкопаната площ, защото наоколо има лозници и овошки, а баща ми ще ме убие немедленно река ли да посегна на безценните му изброени :o ... Почвата е тежка, глинеста и наблизо изклиняват подпочвени води, освен това къртиците са почти като домашни любимци и луковиците са им любими :| ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”