Новият терен

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Почит към минали и отминали цветни любови.

Различни цветя, които са ме очаровали и радвали, с времето са отстъпвали място на нови цветни любови. След вчерашния ден - същинска Първа пролет :ssun: - днешния мрачен ден и подходящ за цветни спомени. :angelche:

Изображение

Една стара цветарка-адашка от нашата улица ми подари тази жълта кала. Развъдих я и дълги години я разпращах. Накрая мястото ми потрябва за ехинацеи и окончателно я изпратих. :mrgreen:

Изображение

Тази хубавица я поръчах с една сюрия растения и семена от Сортови семена, с наложен платеж. След време тук видях и чисто бяла.

Изображение

Изображение

Изображение

Тези трите са най-дългогодишните ми цветни любови! :ssvirka: :slove: :sheart: Всеки сезон прекрасната госпожица Исмене (и с тебе :srofl: ) с дрипавите си поли, снежния бял цвят, разветите коси и с нежния аромат ме грабваше, сякаш за пръв път я виждам! Гледах да разпращам в повече градини бебета и мами, да разнася красотата си.
Необикновената госпожица Спрекелия, с неразмерно големия си цвят, с красивото си червено, единствен сорт - просто неповторима!
И уханната госпожица Тубероза с нежните си цветчета в цвят шампанско! :sheart: :sheart: :sheart:
Ще ги възстановя и трите, не мога без тях... :snif: Вече пристигна от Царево една туфичка госпожица Тубероза. Радост! :sbear: Благодаря ти, мила! :sbow: :liubov:

Изображение

Изображение

Какво гъзурчене падаше да събирам семенца от двете ешолции в отделни книжни фунийки. :sgiggle: Много им се радвах! :ieeee: :ieeee: :ieeee:

Изображение

Леле, как ме очарова този салпиглосис с различните цветове с шарки като калейдоскоп. Но и той искаше сеене всяка година и ... с времето отпадна.

Изображение

Интересно е как завъдих оранжевата кана. Още се влачех по дела в Сливен и веднъж в цветната леха близо до Съда, работник вадеше с вила десетки туфи кана. Дадох му 2 л. и го помолих да ми даде 1-2 парчета от дебелите й корени. Той ми извади 2 гнезда и ги тръсна с вилата пред краката ми. :lol: Та още с получаването, имах за раздаване. :mrgreen: Обичам този оранжев цвят! :sheart: От най-ранните ми детски спомени, първата асоциация с "великденско яйце" е гледката от височина 65-70 см. с обелки, настъпани и потънали в мека земя по пътя, от великденско яйце в такъв греещ оранжев цвят. За винаги е останало, че великденските яйца са оранжево и други. :srofl:
След време, като ме сполетяха ирисите, мястото на каните ми потрябва.

Изображение

Хахахахахаха!!! :srofl: :srofl: :srofl: Точно по времето на тази снимка, в един малък форум, където бяхме със Светката, Lizi и Tinastar, се сдърпах със Tinastar, че едно друго синьо-лилаво цвете не може да бъде тунбергия, защото тунбергията е жълта и кремава, с кафяво око, но не и лилава! :svekurva: Накрая бях убедена и си признах, че не съм знаела. :oops: Това стана повод за дългогодишно цветно приятелство. :gush: :liubov: :tzeluvka: :ieeee: :ieeee:

Изображение

Голяма гордост - отгледана от семена. :daaa: За 3-4 години стана чудовище. :shock: Каквото цвете наоколо докопа, затрупва го с листата си и го унищожава. При това никне от загубено парче корен. ;) А как режат ръбовете на листата. :evil: Разпращах, разпращах и накрая напълно го махнах.

Изображение

Или "Рошава Драганка". :sgiggle: :sgiggle: :sgiggle: Толкова е необичайно, на никое друго не прилича! :o
Леле, как се самозасява... Няма отърване! За 2 години и белите, и розовите нигели стават неспасяемо сини.
Още и още тук-там откривам някое едва 8-10 см. нигелченце със семенник, готов да узрее и да пръсне семената си. :hihihi:

Изображение

Кой ли пък е този!!! :o :o :o

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Боже, как ме очароваха тези камбанки в чинийки!!! :ieeee: :slove: :ieeee: Събирах семена като не видяла и ... поникнаха сини камбанки без чинийки... :scry: Много любопитно е устроена семенната кутийка. При узрязаването на семената, се отварят 4 малки дупчици. Когато вятърът шиба високия цветонос, от дупчиците езхвърчат по едно семенце в разни посоки - на където духа.
Така растението е сигурно, че ще никне там, където не го сееш. :swink: :sgiggle: :sgiggle: :sgiggle:
Още веднъж намерих в София пакетче семена и повече никъде не открих. Сега се самозасяват и цъфтят, заедно с кандилките, по пътеката под асмата, като съм изнасяла на улицата в контейнера есенните растителни отпадъци.

Изображение

Изображение

dal го кръсти жълт магарешки бодил. :sgiggle: :sgiggle: :sgiggle: Разпратих толкова много семена и накрая спрях да го сея. Заема място за цял един божур. ;)

Изображение

Толкова години не спирах да се изумявам как е възможно това и това да е все метличина??? :o :o :o

Изображение

Поникна от купешката пръст на някакво друго цвете. Можеше и да не го видя никога. Не съм сигурна дали цветчетата, или семенцата му с копринените пухчета повече ме радваха. Но наистина много му се радвах. По-късно попаднах в една поръчка на зимоустойчив сорт, дюс оранжев. Делих коренището, разпращах и накрая не преживя зимата на 2016, отиде си... :snif:

Изображение

Специално за mama_li и за всички, които изтърпяха картичките ми със сливиците на тичинките, :sblush: :sblush: :sblush: като обезщетение за претърпения дискомфорт -

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
mama_li

Re: Новият терен

Мнение от mama_li »

Благодаря за специалното внимание!
Ама така си е по-различно!
Тъй като иде реч за стари цветни любови, да не искаш да кажеш, че и тази прекрасна глициния е в цветния рай? :eeeh:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Не, не, Лиди. :lol: :lol: :lol:
Глицинията е същински "клан-клан недоклан". :hihihi:
Първо я засадих на това място. После насред едни юлски жеги ми щукна да я изправя на каменния зид в дъното на свора, докато още беше строителен склад за блока. И там предаде дух. Каква беше изненадата ми, когато след 1-2 години забелязах стръкче глициния на мястото, от където я извадих. Покара от останало парче корен и ето я сега! :daaa:
И обезщетението за естетическия ти дискомфорт е извън темата за миналите и отминали цветни любови. ;) :daaa: Всички са здрави и читави. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Lilly »

Марийче, толкова обичам да чета как пишеш за цветята :ssun:
Моят контакт с китките протича в тоя порядък - яаааааа!!! колко хубаво е цъфнало!!! - как ли му беше името :hmmm: ООООО...колко много работа имаммммм ...от къде да започна !??? и след две минути съм забравила кое къде е цъфнало, защото ако се отдам на съзерцание, всичките задачи са пропаднали.
Време за съзерцание имам само в големите жеги, защото тогава седя на сянка да не дам фира от слънчасване, ама то тогава всичко е толкова умряло, че няма и на какво да се зарадвам. Но през зимата обичам да чета постовете на хора, които имат такъв поглед върху растенията :slove:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Хахахахаха, Лили!!! :srofl: :srofl: :srofl: Сякаш мен описваш, и аз съм същата! :hihihi: В работния сезон, когато отхвърлям натрупаните през зимата тлъстини, влеза ли в двора и се паникьосвам. :swonder: :ovtza: :sthinking: Кое първо да похвана. Като захвана, че цял ден. Ха, да слънчасам, че да си почина, пък не слънчасвам. :evil: Няма спасение и нямам очи за никаква красота. :ssweat: :ssweat: :ssweat: Не смогвам вече и правя все по-малко снимки. :snif:
Драго ми е, че и гледаш, и четеш. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Lilly »

[quote="Мария Николова"] Сякаш мен описваш, и аз съм същата! :hihihi:
съжалявам, че си ми толкова далече :snif:
честно
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Новият терен

Мнение от сюзан »

Мериии! Ти си цяла цветна енциклопедия. Направо се захласнах! :ieeee:
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Мария Николова »

Ти чувала ли си за теорията за относителността, Лили?
Я да видим, колко е далеч от Нова Загора до Козлодуй, или Дулово?
Как мислиш?
Разстоянието от точка А до точка Б е равно на мерака да се стигне до точка Б.
Отнася се до мерака и значи потвърждава теорията за относителността. 8-)
:swink: :sgiggle: :sgiggle: :sgiggle: :sgiggle:

Светле, не хиперболизирай така, мила. :lol: Има един куп видове растения, без които никоя истинска градина не може, а не да мои тръпки. Не ги познавам извън вашите снимки. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Новият терен

Мнение от Lilly »

[quote="Мария Николова"]Ти чувала ли си за теорията за относителността, Лили?

Така популярно поднесена , като за лаици, теорията за относителността веднага ми стана ясна :lol:
Чудя си се на акъла защо толкова години се мисля за глупава, че не разбирам базисни научни теории :lol:
комплексарка ! :hmmmmmm:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7593
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1873 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Новият терен

Мнение от pepelqshka71 »

Мери :sbow: :sbow: :sbow: и съм изключително горда, че част от колекциите ти са у нас. Ще съм много доволна лично да си ги посетиш. Само малко да се стопли и ей го дей Синия бял Дунав и Козлодуй. Липсваш ми :tzeluvka:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”